15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Tabiatın Dilini Öğrenen Çocuk Onu Daha da Sever, Sevdikçe Daha İyi Korur”

21.10.2015
Emine Erdoğan: “Tabiatın Dilini Öğrenen Çocuk Onu Daha da Sever, Sevdikçe Daha İyi Korur”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle hazırlanan, okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik “Geleceğimi Koruyorum” projesinin tanıtım toplantısına katılan Emine Erdoğan, doğal kaynakların korunmasına dikkat çekerek, “Bir santimetre kalınlığındaki toprak tabakasının oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle toprak emanetine sahip çıkmalıyız” dedi.


Emine Erdoğan, okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen “Geleceğimi Koruyorum” adlı projenin tanıtım toplantısına katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle hazırlanan, toprak, su ve çevre konusunda okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine farkındalık kazandırmayı hedefleyen projenin tanıtım toplantısında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Tarım Bakanı Kutbettin Arzu, Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 30 Büyükşehir’in İl Tarım ve Millî Eğitim Müdürlerinin yanı sıra, öğretmenler ve 600’e yakın öğrenci de hazır bulundu.

DOĞAL KAYNAKLARIN KORUNMASI

Ankara Millî Eğitim Şûra Salonu’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Emine Erdoğan bir konuşma yaptı. Emine Erdoğan konuşmasında, toprak ve suyun önemine değinerek, doğal kaynakların korunamaması sorununun geleceğin en önemli meselesi olduğunu söyledi. Kendisini dinleyen çocuklara hitaben, “Bir santimetre kalınlığındaki toprak tabakasının oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle toprak emanetine sahip çıkmalıyız” tavsiyesinde bulunan Emine Erdoğan, salonda bulunan öğretmenlere de “Doğal kaynaklarını koruyan, doğa dostu çocuklar sizlerin gayretleri ile yetişecek” sözleri ile hitap etti. Öğretmen ve ebeveynlerin rol model olmasının önemine değinen Emine Erdoğan, atıkların doğayı nasıl kirlettiğini ve çöpleri ayrıştırmanın önemini, büyüklerin çocuklara davranışlarla göstermesi gerektiğini söyledi.

“OKULLARDA GRİ BETON ALANLAR OLABİLDİĞİNCE AZALSIN”

Salonda bulunan Millî Eğitim Bakanı’ndan tüm okullarda bir ekoloji sınıfı açmak, okul bahçelerinin bir bölümünde çocukların toprakla hemhal olabilecekleri ekim alanları oluşturmak noktasında ricada bulunan Emine Erdoğan, “Okullarımız şehirlerimizin öğretmeni olsun, okullarda gri beton alanlar olabildiğince azaltılsın, bahçe düzenlemeleri yapılsın” diye konuştu.

Toprak, su ve çevre sorunlarının küresel bir sorun olduğuna dikkat çeken Emine Erdoğan, bu gidişata dur demenin en kestirme yolunun tüketim alışkanlıklarını gözden geçirmek olduğunu belirtti.

“ÇOCUKLARIMIZ TABİATI HOYRATÇA KULLANAN ANLAYIŞIN ESİRİ OLMAYACAKTIR”

Çocuklarda toprak ve çevre duyarlılığının evde ve okulda başlayacağının altını çizen Emine Erdoğan, şunları söyledi: “Minik bir saksıda başlayan ilgi, çocuklarımızı tabiatın zenginliklerini öğrenmeye yöneltecektir. Sevgi bilmekle başlar. Tabiatın dilini öğrenen çocuk onu daha da sever, sevdikçe daha iyi korur. Her şey, minik bir kürek, küçük bir saksı, bir avuç toprak ve birkaç tohumla başlıyor. Çocuklarımız kendi ekebilecekleri tohumlar sayesinde toprakla temas edecek, bir bitkinin yetişme sürecine şahitlik edecektir. Bu süreçte emeği, sabrı öğrenecek, çaba harcadıkları şeye daha çok sahip çıkacaklardır. Daha da önemlisi, çocuklarımız tabiatı hoyratça kullanan anlayışın esiri olmayacaktır. Yaşadığı doğal çevre ile dost kalacaktır.”

Emine Erdoğan toplantı sonunda, salonda bulunan ilköğretim öğrencilerine, kendi başlarına ekim yapabilmeleri için bilgiler aktaran ve tohum içeren “Yeşil Defter” hediye etti. Toprak ve tohum konusunda çocukları bilgilendirmeyi amaçlayan bu defter, ayrıca Türkiye’de yetişen ağaçlara ilişkin bilgiler içeriyor ve çocukların, bu ağaçların yapraklarını bulup kurutarak deneysel bir doğa çalışması yapabilmesine imkân sağlıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliği, Toprak ve Su Kaynakları Araştırmaları Daire Başkanlığı’nın öncülüğünde yürütülen “Geleceğimi Koruyorum” projesinin tanıtım toplantısı, programa katılan bakanların tohum ekim faaliyeti ile son buldu.

 

 

Tüm Haberler