15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Çin İş Forumu’na Katıldı

30.07.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Çin İş Forumu’na Katıldı

Çin ziyaretinin son gününde Türkiye-Çin İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerde son yıllarda karşılıklı güven temelinde önemli mesafeler kat edildiğini kaydederek, “Çin, Türkiye’nin uzak Asya’daki en büyük, dünyada ise Almanya ve Rusya’dan sonra üçüncü büyük ticaret ortağıdır. 2002 yılında 2 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmimizin 2014 yılında 28 milyarı bulmasından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Jinping ile birlikte, Four Seasons Otel'de gerçekleştirilen Türkiye-Çin İş Forumu'na katıldı.


Türk ve Çinli iş adamlarını bir araya getiren forumda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ve hükümet yetkililerine, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ederek, iş forumunun, her iki ülke ve iş adamları için başarılara vesile olmasını diledi.

"İlişkilerimizin geliştirilmesi konusunda önemli olan siyasi kararlılıktır ve her iki tarafta da bu siyasi kararlılığın olduğunu görüyorum. Kurulan siyasi ve hukuki altyapıyı değerlendirecek olan siz değerli iş adamlarısınız. Türk ve Çin devletleri olarak her türlü teşviki, desteği size vereceğimizden emin olmalısınız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerde son yıllarda karşılıklı güven temelinde önemli mesafeler kat edildiğini, 2010 yılında kurulan stratejik iş birliğinin de buna büyük katkı sağladığını söyledi.


TÜRKİYE’NİN G-20 DÖNEM BAŞKANLIĞI

Bu yıl kasım ayında Antalya'da düzenlenecek olan G-20 zirvesinde Başkan Jinping’i ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu zirveden sonra G-20 dönem başkanlığını devralacak olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin, dönem başkanlığında ticaret konusuna ağırlık vereceğini öğrenmekten memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Çin Devlet Başkanı Jinping ile dün gerçekleştirdikleri görüşmelerin ticari ve ekonomik iş birliğinin dengeli bir şekilde geliştirilebilmesi konusunda çok verimli olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Görüşmeler sonunda bu çerçevede aldığımız kararların hayata geçirilmesi için ilgili kurumlarımızı talimat verme konusunda mutabık kaldık" diye konuştu.

“TİCARETTE KAZAN-KAZAN İLKESİ, SAĞLIKLI VE GÜVENLİ EKONOMİK İLİŞKİNİN ÖNEMLİ BİR PAYDASIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'in, Türkiye'nin uzak Asya'daki en büyük, dünyada ise Almanya ve Rusya'dan sonra üçüncü büyük ticaret ortağı olduğuna vurgu yaparak, 2002 yılında 2 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmimizin 2014 yılında 28 milyarı bulmasından memnuniyet duyduklarını belirtti. Ticarette kazan-kazan ilkesinin sağlıklı ve güvenli ekonomik ilişkinin önemli bir paydası olduğuna inandığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak Çin ile ticaretimizde 2000 yılında 1,24 milyar dolar olan dış ticaret açığı, bugün yaklaşık 22 milyar dolara çıkmış durumda. Bu rakamın dengeli ve sürdürülebilir bir hale kavuşturulması için beraberce çaba göstermemiz gerekiyor, bunu da aramızda değerlendirdik. İnanıyorum ki bu konuda Çin'in Türkiye'de yapacağı yatırımlar bu açığı kapama açısından büyük önem arz ediyor. Biz bu konuda kolaylaştırıcı her türlü adımı atmaya hazırız" dedi.

Türkiye'nin uzun bir süredir tarihi İpek Yolu'nun canlandırılmasına yönelik çalışmalar sürdürdüğünü, Başkan Jinping’ in öncülük ettiği İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ile 21. Yüzyıl Deniz ve İpek Yolu projelerini de dikkatle ve takdirle takip ettiklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bu projeler gerek bölge ülkeleri arasındaki entegrasyonun artırılması gerekse bölge ülkelerinin küresel ekonomiye daha iyi bir biçimde entegre olmaları bakımından önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye coğrafi konumu bakımından bir kuşak, bir yol projesinin en kritik ülkelerinden biridir. Bu projenin başarısını Türkiye ile Çin arasında kurulan stratejik iş birliği bakımından da önemli görüyoruz."

İPEK YOLU’NUN ÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'in girişimiyle kuruluş çalışmaları başlayan Asya Altyapı Yatırım Bankası'nı desteklediklerine işaret ederek, "Türkiye 2,6 milyar dolar sermaye katkı payı ve yüzde 2,48 oy hakkı ile 11. büyük hissedar olarak bankanın kurucu üyeleri arasında yer alıyor" İfadelerine yer verdi. Çin'in oluşturduğu İpek Yolu Fonu'nu da desteklediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çin'in İpek Yolu ekonomik koridoru oluşturulması önerisi ülkemizin Orta Asya üzerinden Çin'e bağlanmasını hedefleyen Orta Koridor Projesiyle uyumludur" şeklinde konuştu.

Asya'yı Avrupa'ya bağlayacak orta koridora ilişkin, Türkiye'deki önemli projeleri hayata geçirdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması şöyle sürdürdü: “Asya ve Avrupa kıtalarını su altından tüp geçit ile bağlayan Marmaray faaliyete geçti. Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun test seferlerine başlandı. Edirne-Kars demiryolu projelerinde önemli mesafe kaydedildi. Bu çalışmalar nihayete erdiğinde Doğu-Batı güzergâhında Hazar Denizi yoluyla Pekin'den Londra'ya kadar kesintisiz bir demiryolu bağlantısı ortaya çıkacaktır. Çin ile bu alanda da uzun soluklu ve her iki tarafın da kazanacağı güçlü ilişkiler kurabileceğimize inanıyorum."

“TÜRK-ÇİN ÜNİVERSİTESİ KURULMASINI CİDDİ ANLAMDA ÖNEMSİYORUZ”

Türkiye'de enerji sektöründe önemli yatırımlar yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu çerçevede üçüncü nükleer santral projesini özellikle zikretmek isterim. Aynı şekilde Türk şirketleri de Çin'de enerji sektöründe yatırım yapma konusunda isteklidirler” dedi ve Türkiye’de ‘özel nitelikli bir ekonomik bölge’ kurulmasına yönelik teklif üzerinde hukuki ve teknik boyutlarıyla çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün de yaptığımız çalışmalarda özellikle Çin'in geleceğe yönelik attığı adımlar sebebiyle bir Türk-Çin üniversitesi kurulmasını da ciddi anlamda önemsiyoruz” dedi ve şunları ekledi: “Eğer böyle bir üniversite kuracak olursak, inanıyorum ki hem Türk gençleri hem de Çin gençleri Çince ve Türkçeyi öğrenmek suretiyle aramızdaki ilişkiler çok daha farklı bir konuma yükselecektir."

Döviz kuru baskısından kurtulmak için bir adım atmaları gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelere yer verdi: “O da, Yuan ve TL ile yani paralarımız ile alışverişi, ithalatı ve ihracatı yapma sürecidir ki bunu da dün aramızda etraflıca görüştük. Hazine Müsteşarlığımız ile Çin Kalkınma Bankası arasında imzalanan mali iş birliği anlaşması ülkemizde gerçekleştirilecek büyük çaplı projeler için finansman kaynağı sağlıyor. Çin Merkez Bankası’nın Türk borçlanma araçlarından yararlanmaya başlaması, Türk Merkez Bankasının da Çin tahvil ve bono piyasasında yatırım yapmak için başlattığı süreç sevindirici gelişmelerdir."

“2014 YILI SONU İTİBARİYLE 200 BİN ÇİNLİ TURİST ÜLKEMİZİ ZİYARET ETTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İş Forumu’nda yaptığı konuşmasında Türkiye ve Çin'in ekonomik iş birliğini üçüncü ülkelere yönelik ortak projelerle genişletmeye önem vermesi gerektiğine de vurgu yaptı. "Dünyada birinci ve ikinci sırayı alan Çin ve Türk müteahhitlik sektörleri arasında Belarus'ta termik santral ve Cezayir'de demiryolu gibi iş birliği örneklerini çoğaltmalıyız” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için her iki ülke iş adamlarına, imkanlarını birlikte harekete geçirmeleri yönünde çağrıda bulundu: “İş adamlarımız olarak birlikte sektörel anlamda atacağınız adımlar, inanıyorum ki bu hareketliliği geliştirecektir, güçlendirecektir."

Konuşmasında iki ülke arasındaki turizm ilişkilerini de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Yolları'nın haftada 7'şer frekans olarak Çin’de Pekin, Şangay ve Guancou’ya sefer gerçekleştirdiğini aktardı ve bunlara 8 yeni uçuş noktası daha ilave etmek istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi ziyaret eden Çinli turist sayısının her geçen gün arttığına da işaret ederek, "Yurt dışına çıkan Çinli turist sayısının 2014 yılında 100 milyonu aştığı dikkate alındığında ülkemizin payının oldukça düşük kaldığını görüyoruz. 2014 yılı sonu itibariyle 200 bin Çinli turist ülkemizi ziyaret etti. İstiyoruz ki bu pay daha da artsın" dedi.

“İŞ ADAMLARIMIZA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda en önemli olanın siyasi kararlılık olduğunu belirterek, her iki tarafta da bu siyasi kararlılığı gördüğünü ifade etti ve sözlerini şöyle tamamladı: “Kurulan siyasi ve hukuki altyapıyı değerlendirecek olan siz değerli iş adamlarısınız. Türk ve Çin devletleri olarak her türlü teşviki, desteği size vereceğimizden emin olmalısınız."

ÇİN DEVLET BAŞKANI JİNPİNG: “TÜRKİYE İLE HER ALANDA İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Türk ve Çinli iş adamlarını ve yatırımcıları Pekin’de buluşturan iş forumunda Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Jinping de bir konuşma yaptı. Bu ziyarette Çin-Türkiye arasındaki stratejik iş birliğinin daha da büyütülmesine yönelik görüş birliğine varıldığını açıklayan Başkan, karşılık saygı ve birlikte kazanma anlayışı çerçevesinde yeni alanlarda ikili ilişkilerin ileriye götürülmesini arzu ettiklerini dile getirdi. Başkan Jinping, iki ülke arasında kurulan iş birliği mekanizmasının ve yapılan anlaşmaların; siyaset, ekonomi, ticaret, güvenlik ve kültür gibi diğer alanları yönlendireceğini ve işbirliklerinde lokomotif görevi yapacağını dile getirdi.

İki ülke arasında öncelikli olarak hızlı tren ve yeni enerji alanlarında adımların atılacağını söyleyen Başkan Jinping, Çin şirketlerinin bu alanlarda güçlü olduğunu, Ankara-İstanbul arası yüksek hızlı tren hattının 2. etabını başarılı şekilde yaptıklarını ve Kars-Edirne hızlı tren projesi dâhil olmak üzere, diğer demiryolu projelerine de aktif şekilde katılma niyetleri olduğunu açıkladı. Türkiye’nin enerji koridoru oluşturmak istediğini, Çin’in yeni enerji alanında avantajları olduğunu ve bu alanda katkıda bulunabileceklerini kaydeden Başkan Jinping, uzay, finans ve yatırım olmak üzere üç yeni işbirliği alanının aktif şekilde ileriye götürülmesi gerektiğini söyledi. Başkan Jinping, Dünyanın dış yatırımda en büyük üçüncü ülkesi olan Çin'in şirketlerine, Türkiye yatırımlarında teşvikin artırılması için destek sağlanacağını aktararak, Türkiye ile her alanda iş birliğini derinleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Çin İş Forumu’na katılımından sonra, Çin menşeli çok uluslu bir şirket olan ve dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticisi konumuna gelen Huawei firmasını ziyaret etti. Kısa süren bu ziyaretin ardından Pekin Havalimanı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyet ile birlikte, resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Endonezya’ya hareket etti.

Tüm Haberler