15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Pekin’de Çin Tıbbı Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

29.07.2015
Emine Erdoğan, Pekin’de Çin Tıbbı Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Pekin’de Çin Tıbbı Üniversitesi’ni ziyaret etti. Geleneksel tıp alanına özel bir ilgisi olduğunu kaydeden Emine Erdoğan, geleneksel tıbbın modern tıp ile birlikte ele alınmasının önemine işaret etti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ve Endonezya seyahatine eşlik eden Emine Erdoğan, Pekin’de Çin Tıbbı Üniversitesi’ni ziyaret etti. Emine Erdoğan’a, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve eşi Faize Müezzinoğlu dışında Dışişleri Bakanı’nın eşi Hülya Çavuşoğlu ve Ulaştırma Bakanı’nın eşi Nesrin Bilgin de eşlik etti.

1956 yılında kurularak Çin tıbbı alanında hizmet veren ilk yüksek öğretim kurumları arasında yer alan ve halen 13 fakültede halen lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi verilen üniversiteyi ziyaretinde Emine Erdoğan’a, üniversite yetkilileri tarafından bir sunum yapıldı.

Geleneksel tıp alanına olan özel bir ilgisi olduğunu açıklayan Emine Erdoğan, geleneksel tıbbın modern tıp ile birlikte ele alınmasının önemine işaret etti. Üniversite yönetiminin yanı sıra üniversitede eğitim veren hocaların da katıldığı programda Emine Erdoğan, ‘İlim Çin’de de olsa arayınız’ hadisinden hareketle, geleneksel tıp alanında Çin’de var olan tecrübelerin Türkiye’ye taşınmasından mutluluk duyacaklarını belirtti.

Çin Tıbbı Üniversitesi’ni ziyaretinde Emine Erdoğan’a eşlik eden Sağlık Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu da Türkiye’de yeni kurulmakta olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Geleneksel Çin tıbbının alt yapısını inşa edebileceklerini söyledi. 2009’da Çin-Türkiye arasında sağlık alanında yapılan işbirliği altyapısı üzerinde, Çin Tıbbı Üniversitesi ile ortak projeler geliştirilebileceğini ifade ederek, bir bürokratını yetkilendirdiğini açıkladı.

“DOĞU BİLGELİĞİNİN KÖKLÜ MİRASI OLAN GELENEKSEL TIP TECRÜBESİNDEN TÜM DÜNYA İSTİFADE ETMELİ”

Emine Erdoğan’ın üniversite ziyareti klinik çalışmaların yapıldığı bölümün ve şifalı bitkilerin bulunduğu eczanenin gezilmesi ve müze ziyareti ile devam etti. 2850 tıbbi numuneye ait 5000 parçanın sergilendiği ve hastalıkların tedavisinde kullanılan tahnit edilmiş tıbbi hayvan ve bitki örneklerinin yer aldığı müzenin anı defterini imzalayan Emine Erdoğan, doğu bilgeliğinin köklü mirası olan geleneksel tıp tecrübesinden tüm dünyanın istifade etmesi gerektiğini belirtti.

Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan ve insan vücudunu evrenin küçük bir modeli olarak gören bir anlayışa sahip olan geleneksel Çin tıbbı, bazı Batı ülkelerinde modern tıbbı tamamlayıcı bir sağlık yöntemi olarak görülüyor. Hastalıklara teşhis koymakta kendine has usulleri olan Çin tıbbı, tedavide ise şifalı bitkiler başta olmak üzere doğal kaynaklardan yararlanıyor.

Tüm Haberler