15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

"Mısır, Eski Mısır'a Dönüyor"

16.05.2015
"Mısır, Eski Mısır'a Dönüyor"

Sultangazi Belediyesi toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi için verilen idam kararına değinerek, "Batı, darbeci olan Sisi'ye karşı tavrını ortaya koymuyor. Kendisi idamları kaldırırken, Mısır'da bu idam kararlarının devamına seyirci kalıyor. Buna karşı bir uygulama yapmıyor" dedi.

Törende yaptığı konuşmanın başında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultangazi’ye, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 61,5 oy oranıyla kendisine verdikleri destekten dolayı şükranlarını sunduğunu ifade ederek, “Teveccühünüze, itimadınıza, güveninize inşallah layık olacağım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultangazi Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören ile 7 yeni hizmet binası ile 25 okul binasının resmî açılışını gerçekleştirdi. Bunların arasında inşaat maliyeti 18 milyon lira, arsa bedeliyle 56 milyon liralık eser olan Sultangazi Hükümet Konağı'nın da bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaymakamlık ve birçok kamu kurumunu bünyesinde barındıran hükümet konağında, ilçe halkına daha kaliteli hizmet verileceğine inandığını anlattı.


SULTANGAZİ'YE YAPILAN YATIRIMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sırasında, katılımcılar tarafından büyük bir Türk Bayrağı açıldı. Bunun üzerine Erdoğan, "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dizelerini okudu.

Bu sürprizi yapanlara gençlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımlara ilişkin olarak, "Sultangazi sağlık merkezi 7 trilyon. İnşaat ve arsasıyla birlikte 21 trilyon. Toplam maliyetiyle ilçedeki pek çok sağlık birimini bünyesinde toplayan önemli bir eser. İnşallah önümüzdeki yıl, Başbakanlığım döneminde başlattığımız devlet hastanesinin de açılışını yapacağız. Yaşlılarımıza en iyi hizmeti vermek üzere inşa edilen, huzurevi ve yaşlı bakımevi, 19 trilyonu bulan inşaat ve arsasıyla birlikte toplamda 30 trilyona ulaşan maliyetle hayata geçirildi. Engelliler eğitim ve kültür merkezi, ilçemizdeki engelli kardeşlerimize hizmet vermek üzere 7 trilyon inşaat maliyeti ve arsa maliyetiyle 31 trilyon liralık bedelle tamamlandı. Bu eserlerin açılışlarını buradan gerçekleştiriyoruz" dedi.

"TARİHE GÖMÜLMEK İSTENEN ŞAHSIMI, SİZLER BAŞBAKAN YAPTINIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultangazi Belediyesi'nin Milli Eğitim Bakanlığı ile çok önemli eğitim yatırımlarını da ilçeye kazandırdığını, bunların arasında birinin kendisi için önemli ve anlamlı olduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde ilçeye bir imam hatip lisesi kazandırmak için çalışmalara başladıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mevlana Bulvarı üzerinde uygun bir yer bulup, imam hatip lisemizin o zaman temelini atmıştık. İnşaat devam ederken Türkiye'nin üzerine karabulutlar çöktü. 28 Şubat süreci denen o karanlık dönemde okuduğum bir şiir sebebiyle mahkemelerde yargılandım, malum ceza verdiler. Belediye başkanlığım düşürüldü, hapishaneye girdim. Temelini attığımız imam hatip lisesinin yapımı durduruldu ve inşaat kaderine terk edildi. Sonra Türkiye'de devran değişti, tarihe gömülmek istenen şahsımı sizler bu ülkede Başbakanlığı getirdiniz. Ardından Cumhurbaşkanı yaptınız. 28 Şubat darbecileri ise tarih oldu. Bugün artık onları kimse hatırlamıyor, kaderine terk edilen imam hatip lisemizi de sağ olsun Sultangazi Belediyemiz ve Milli Eğitim Bakanlığımız daha güzeliyle daha büyüğüyle yeniden inşa ettiler" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk bayrağını hazmedemeyenler olduğunu ifade ederek, "İsteseler de istemelerde bu bayrak, bu ülkede ilanihaye dalgalanmaya devam edecek. Bu renk şehidimizin kanının rengidir. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldız şehidimizin ta kendisidir" dedi.

Okulun adının büyük bir kadirşinaslık gösterilerek "Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi" konulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Doğrusu az önce burada vakıf oldum. Şimdi okulumuza bir de yurt binası ilave ediliyor" diye konuştu.

Bu okulun hikayesinin Türkiye'nin hikayesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki dönemden itibaren bu okulda eğitim görecek öğrencilerimiz de buranın tarihi seyrinden aldıkları ibretle ülkemizin gelecekteki yöneticileri, iş adamları, aydınları olarak milletimize hizmet verecek. Allah emeği geçenlerden razı olsun" değerlendirmesinde bulundu.

"KIZLARIMIZI BAŞÖRTÜLÜ OLARAK ÜNİVERSİTEYE ALMADILAR"

Recep Tayyip Erdoğan, iki kız, iki erkek çocuğu bulunduğunu belirterek, "Dördü de imam hatip mezunu. Ben de imam hatip mezunuyum. Kızlarımızı başörtülü olarak maalesef üniversiteye almadılar hatta okullarının kapısından geri çevirdiler. O günler yaşandı. Erkek evlatlarımıza da katsayı uyguladılar. Yüksek puanlar almalarına rağmen bu ülkede istedikleri üniversiteye göndermediler. Biz evlatlarımızı yurtdışına göndermek zorunda kaldık. Amerika'da, İngiltere'de başörtülü olarak okuyabildikleri halde burada okuyamadılar. Kimi kızlarımız Avusturya'da gittiler başörtülü olarak, okudular. Yüzlerce, binlerce ve oralardan kimisi doktor, kimisi mühendis, kimisi avukat olarak tekrar döndü, geldi. Kimisi ekonomist olarak döndü geldi. Öz yurdu garipsin, öz vatanında parya var ya. İşte böyle gördüler. Sonunda ne oldu? Sonunda hak tecelli etti. Şimdi imam hatiplerin orta kısımları açıldı mı? Açıldı. Kat sayı kalktı mı? İstediği üniversiteye imam hatiplide meslek liseli de gidebiliyor mu? Ama şimdi ben sizden Cumhurbaşkanınız olarak bir şey istiyorum. Başarılı olacaksınız. Başarılı olacaksınız, başarılı olacaksınız. Milli ve manevi duygularla inşallah bu ülkenin geleceğinin tayininde söz sahibi olacaksınız" diye konuştu.

MISIR'DAKİ İDAM KARARLARI

Sultangazi'deki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mısır'da yaşananlara değinerek, Mısır'da halkının yüzde 52 oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Mursi ile ilgili idam kararı verildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Mısır eski Mısır'a dönüyor, eski Mısır'a. Eski Mısır'ın ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Tarih kitaplarından filan da biliyorsunuz değil mi? Oraya dönüyor. Batı, maalesef hala darbeci olan Sisi'ye karşı tavrını ortaya koymuyor. Kendisi idamları kaldırırken, Mısır'da bu idam kararlarının devamına seyirci kalıyor. Buna karşı bir uygulama yapmıyor. Bakıyorsunuz ki, kendileri hep beraber onlarla beraber gayet güzel bir araya gelip, yine müşterek dayanışma içerisinde pozlarını veriyorlar. Bütün bu gidişe inanın şekil verecek olan bu millet. Türkiye. Türk Milleti. Burası verecek. Onun için sizin duruşunuz çok önemli. Onun için 7 Haziran çok önemli."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran'da "Eski Türkiye, yeni Türkiye mi seçimi yapılacağını vurgulayarak, "yeni Türkiye" dediklerini söyledi.

Törende merhum Sabri Ülker Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin açılışının da yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu inşaat bedeli, arsa değeriyle birlikte 49 trilyon lirayı bulan bir eser. Eğitim kurumları arasında Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli var. Bu 48 trilyonluk bir yatırım. İnşaat yatırımları tümüyle 251 trilyon lirayı bulan eğitim, sağlık, sosyal hizmet projelerin açılışını gerçekleştiriyoruz" dedi.

"İSTANBUL BEREKETLİ BİR ŞEHİRDİR"

Bu eserlerin Sultangazi'ye hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunları yeni hizmetlerin habercisi olarak gördüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un altından katbekat fazlasını veren bereketli bir şehir olduğunu, kente güvenenin asla hayal kırıklığına uğramadığını, İstanbul'a yatırım yapanın asla zarar etmeyeceğini anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 40 yıllık siyasi halatının büyük bir bölümünü İstanbul'da geçirdiğini ve kent için çalıştığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Buradan aldığımız ilhamla Türkiye için çalıştık. Türkiye'den aldığımız ilhamla tüm dünyadaki mazlumlara, mağdurlara el uzatmak için çalıştık. 2013'te Türkiye'nin dünyaya yaptığı yardım neydi biliyor musunuz? Yardım eden ülkeler arasında Türkiye 2014 itibarıyla 4,5 milyara çıktı. Biz geldiğimizde bu 45 milyondu. Nereden nereye. Göreve geldik. Türkiye'nin IMF'ye borcu 23,5 milyar dolardı. Şimdi var mı? Yok. Merkez Bankası'nın kasasında 27,5 milyar dolar vardı. Şimdi 122 milyar dolar var. Şimdi birileri bu kasadaki paraya göz dikmişler. 'Bunları nasıl sıfırlarız' diye bunun gayreti içindeler. İstanbul'a Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumuz zaman buralar çöp dağlarıyla dolu muydu? İstanbul'u tertemiz hale biz getirdik mi? İnanın Edirnekapı ekmek fabrikasında sıçanlar cirit atıyordu. Oralardan hamur yoğuruyorlar ve İstanbul halkına, o zihniyeti biliyorsunuz değil mi? O ekmeği satıyorlardı. Biz Cebeci Ekmek Fabrikası'nı o zaman kurduk. Burada hijyen şartları dört dörtlük olan bu fabrikadan İstanbul'a ekmek dağıtmaya başladık. Aynı şekilde Anadolu yakasında bir benzerini yaptık. Çünkü insanımıza en güzelini vermek bizim görevimizdi. Hamza Yerlikaya Kapalı Spor Salonu'nu o zaman burada yaptık. Buradaki gençlere bu layıktı. Bu hizmetler devam edecek. Size hizmetkar olduk, sevdalı olduk, dertli olduk. Bu şekilde bu yolda yürüyoruz."

"BİZİM KÂBEMİZ MEKKE'DİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte "Kabe Arap'ın olsun bize Çankaya yeter" şeklinde bir zihniyet olduğunu belirterek, "Şimdi de terör örgütünün arkasında olduğu bir hareket 'Taksim işçilerin Kabesi'dir, Kabe'mizdir' diyor. Bizim Kabemiz Mekke'dedir" diye konuştu. Özellikle Güneydoğulu Kürt kardeşlerine seslendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu oyuna gelmeyeceksiniz, bu oyunu bozacaksınız değil mi? Efendim tehdit ediyorlar. Geçenlerde Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Van. Buralara gittim, dolaştım. Hep tehdit, tehdit, tehdit. Ondan sonra da demokrasi diyorlar, barış diyorlar, özgürlük diyorlar. 6-7-8 Ekim'deki olayları bir kenara koymak mümkün mü? Vatandaşlarımızın ölümüne neden olanları görmemek mümkün mü? 5'inci, 6'ncı kattan Yasin Börü'yü atmak suretiyle onu şehit edenleri görmemek mümkün mü? Öyleyse benim samimi dürüst olan Kürt kardeşlerim var. Dindar Kürt kardeşlerim var. Ama Diyarbakırlı sözde bir müftü bunların adayı oluyor. Yaptığı açıklamaya bakın. 'Eğer partimin dini Zerdüştlük olsa ben yine oradan aday olurdum' diyor. Şu hale bakın. Nereden nereye geldik. Ayak kaydı mı kötü kayar. Ne olursan ol kayar. İblis'in ayağı nasıl kaydıysa o da böyle kayar. Hiç bu işin şakası yok" dedi.

7 Haziran seçimlerine az bir süre kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sadece rehavet içinde kuru kuruya oturalım, 7 Haziran'da da oyumuzu verelim" düşüncesinin doğru olmadığını, çok çalışılması gerektiğini söyledi.

"KORKUYU KORKUTACAKSINIZ"

Vatandaşlara "Korkuyu korkutacaksınız" diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Biz hep ne diyoruz? Diyoruz ki; tek millet. Bizim rabiamız var. Bizim rabiamız tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Öyleyse bu tek millet kavramı neye eştir? Ümmet kavramına eştir. Bunun içinde Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Boşnak, Arnavut, Roman var mı? Bu ülkede etnik unsur olarak ne varsa hepsi bu millet kavramı içindedir. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet... 780 bin kilometrekarede tek vatan. Bu vatan üzerinde kimse operasyon yapamaz. Karşısında bütünüyle hamdolsun bizleri bulur. Silahlı kuvvetlerimizi, güvenlik güçlerimizi bulur ve bedeli ağır olur. Onun için birliğimiz çok önemli. Birbirimizi Allah için seveceğiz. Para, pul, hemşehrilik bunun için değil, makam için değil, Allah için seveceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayata geçirdikleri büyük projelerin hep İstanbul'un ilham kaynağı olduğunu dile getirerek, projeleri değerlendirdi. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederken gemileri karadan yürüttüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan aldıkları işaretle, ecdadın proje çizgilerini çizdiği Marmaray'ı boğazın altından geçirdiklerini belirtti.

"MARMARAY'I 74 MİLYON KİŞİ KULLANDI"

Marmaray'dan 18 ayda 74 milyon yolcunun geçtiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne diyorlardı? 'Yapılmaz, yapamazlar.' Yaptık mı? Halep oradaysa, arşın İstanbul'da. Önümüzdeki yıl Avrasya Tüneli de bitecek. Oradan da arabalar geçecek'' dedi. İstanbul Boğazı'ndaki iki kolye bulunduğunu, üçüncü kolye olarak da Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortasından hızlı tren geçecek 4 gidiş, 4 gelişli köprünün dünyanın en geniş köprüsü olacağını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün, inşaat çalışmaları başlayan 3. Havalimanı ile birleşeceğini belirterek, "Bu hava limanı 12 milyar avroya mal olacak. Orası bitene kadar da 22 milyar yaptığımız anlaşma süreci içinde kira ödenecekler. Ondan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne verecekler" dedi.

3. Havalimanı'ndan yılda 150 milyon yolcunun gidip geleceğini, dünyanın ilk üçü arasında olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'i, İstanbul'a bağlayan yaklaşık 450 kilometrelik otoyol yaptıklarını, buraya da dünyanın ilk üçü arasına girecek asma köprünün inşa edildiğini söyledi.

"YOL MEDENİYETTİR"

Yolculuk sürelerin artık kısaldığını, İzmir'den İstanbul'a 3,5 saatte gelineceğini ifade eden Erdoğan, “Ufuk budur, medeni olmak budur, diğeri gayri medeniliktir. Şimdi biz ne demiştik? Yol medeniyettir. İşte onu yapıyoruz. Havayolu için ne demiştik? Havayolu, halkın yolu demiştik. Havayolunu yaptık mı? Suyu hallettik mi? İstanbul'da susuzluk var mı? Bu her yere örnek oldu. Şimdi yenilerinin temelleri atılıyor, atılmaya devam edecek. Çünkü bu millete yakışan neyse, onu yapmak bizim görevimiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından bir grup engelli çocuğu da yanına alarak, protokol üyeleriyle toplu açılış kurdelesini kesti.

Törene, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok da katıldı.

Tüm Haberler