15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Cumhurbaşkanı’nın Doğrudan Milletin Oylarıyla Seçildiği Gün Vesayet Bitti”

15.05.2015
“Cumhurbaşkanı’nın Doğrudan Milletin Oylarıyla Seçildiği Gün Vesayet Bitti”

Kırıkkale’de toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin halkın oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olduğunu ifade ederek, “Bu görevi siz verdiniz. Şimdi artık yeni Türkiye’nin inşa süreci başlıyor, bunun için yeni Anayasa ve başkanlık sistemi şart. Türkiye artık geri dönülemez bir yola girdi. İnşallah bunun sonu hayırlı olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırıkkale’de toplu açılış törenine katıldı.

Açılışını yaptığı Kırıkkale Merkez Nur Camii’nde kıldığı Cuma Namazının ardından valiliğe geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Vali Ali Kolat karşıladı. Valiliği ziyareti sırasında Vali Kolat’dan çalışmaları hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'na geçerek toplu açılış törenine katıldı. Toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine desteklerinden dolayı Kırıkkalelilere teşekkür ederek, Merkez Nur Camii’nin açılışını gerçekleştirdiklerini ve bu muhteşem eseri Kırıkkale’de görmekten duydukların memnuniyeti ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, vatandaşların Miraç Kandili’ni de kutladı.


“SOMA’DA KAYBETTİĞİMİZ 301 VATANDAŞIMIZA BİR KEZ DAHA ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM”

Soma’da yaşanan elim maden kazasının önceki gün yıl dönümü olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kazada kaybettiğimiz 301 vatandaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına, milletimize baş sağlığı diliyorum. Ateş düştüğü yeri yakar. Hiçbir söz eşlerini, babalarını, kardeşlerini, evlatlarını kaybedenlerin yüreğindeki acıyı teskine yetmez” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hükümetin elinden geleni yaptığını, şu anda da aynen çıkarılan yasaları uygulamaya devam ettiğini, gideni geri getirmenin mümkün olmadığını ama geride kalanların mağduriyetlerini gidermenin mümkün olabildiğini, konuyla ilgili hükümetin de gereken hassasiyeti gösterdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz pazartesi günü ikinci yıl dönümü olan Reyhanlı’daki terör saldırısında yaşamını yitiren 53 kişiyi de rahmetle andı.

“BU TOPRAKLAR HER ZAMAN KAHRAMANLARINI BEKLEYECEK”

Arif Nihat Asya'nın ifadesiyle “Türkiye'de şehitler tepesinin hiçbir zaman boş kalmadığını, boş kalmayacağını” ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu topraklar her zaman kahramanlarını bekleyecek ve bu bayrak her zaman dalgalanmak için rüzgârını bekleyecek. Kırıkkale'nin bu rüzgârı, hiçbir zaman eksik etmeyeceğine inanıyorum” dedi.

AÇILIŞI YAPILAN ESERLER

Toplam yatırım bedeli 274 milyon lira olan 71 eser ve hizmetin resmî açılış törenini yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan eserler hakkında bilgi verdi. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, Sağlık Bilimleri Fakültesi binası yapıldığını, üniversitenin kampüsünde çeşitli altyapı yatırımlarının tamamlandığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığının, gençlik merkezi ile 52 yataklı sporcu kamp eğitim merkezi inşa ettiğini kaydetti. Erdoğan, Yahşihan'da spor salonu ile şehrin çeşitli yerlerinde ikisi sentetik çim olmak üzere 3 futbol sahası yapıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının engelsiz yaşam bakım rehabilitasyon merkezi ve aile danışma merkezi kurduğunu dile getirerek, açılışı yapılacaklar arasında İçişleri Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait eserler bulunduğunu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Yahşihan'daki tarihî demir köprünün restorasyonunu, Bahşili'de demiryolu üst geçidini, Sulakyurt'ta köprü ve yol projelerini bitirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İl Özel İdaresinin çeşitli yol çalışmalarını, 86 köyde içme suyu tesisi geliştirme projesini, 32 köyün içme suyu depolarının standartlara uygun hale getirilmesi işlerini tamamladığını da söyledi.

Öğrencilere ücretsiz kitap dağıtıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tablet bilgisayarları artık almaya başladık. İnşallah haftaya 600 bine yakın tablet bilgisayarı Türkiye genelinde dağıtacağız” dedi.

“ASGARİ ÜCRET AÇIK ARTIRMAYA ÇIKARILMIŞ; BÖYLE SİYASET OLMAZ”

Kırıkkale'de dönemlerinden önce 39 kilometre bölünmüş yol yapıldığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bunun üzerine 2003-2014 arasında 194 kilometre yaptık. Halep oradaysa arşın Kırıkkale'de. 79 senede 39 kilometre, 12 senede 194 kilometre. Farkımız bu. 79 senede 6 bin 100 kilometre, 12 senede 17 bin 600 kilometre. Biz 'cek', 'cak' ile konuşmuyoruz. Şimdi konuşuyorlar. Asgari ücret açık artırmaya çıktı. Hükümetin küfesi sırtında olduğu için bunlar gibi kurusıkı atmıyor. Birisi bin 400, öbürü bin 500, bir tanesi bin 800, bir tanesi çıkmış beş bin. Var mı artıran? Herhalde oyları beş bin diyene vereceksiniz, öyle gözüküyor. Böyle siyaset olur mu? Ne aldanan olacağız ne aldatan olacağız. Bu ülkenin dürüst siyasete ihtiyacı var" dedi.

Konuşmasında, "alışılmış Cumhurbaşkanı olmayacağını" söylediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bana tarafsızlıktan bahsediyorlar. Tüm partilere eşit mesafedeyim ama her insanın gönlünde bir aslan yatıyor, benim de yatıyor tabii. Ben bunu meydanda açıklamam. Benim bir tarafım var. Ben milletin tarafıyım. Yapılan yanlışları, aldatmaları gördüğüm zaman uyarmak da görevimdir" diye konuştu.

Arnavutluk'a yaptığı ziyarette Tiran'daki Namazgâh Camisi'nin temel atma törenini gerçekleştirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapalı alanı 5 bin kişilik olacak caminin iki yıl içinde biteceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide, tarımda her alanda yapılanların hepsinin, 78 milyon vatan evladı, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağı için olduğunu söyledi.

“KIRIKKALE’NİN KOÇ YİĞİTLERİ İNŞALLAH 2023 HEDEFLERİMİZ KONUSUNDA ÖN SAFTA YER ALACAKLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırıkkale silah ihtisas organize sanayi bölgesi. Burada kurduk. Savunma sanayimizin bel kemiği kuruluşlarından olan Makine Kimya Endüstrisi Kurumumuzun fabrikalarının büyük kısmı Kırıkkale'de bulunuyor. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma sanayi kuruluşu içinde bizim iki firmamız var. 2023 yılında bu rakamı en az 10 katına çıkarmak istiyoruz. Bunların içinde hiç şüphesiz Kırıkkale'deki fabrikalar da olacak. 2002 yılında Türkiye'nin savunma sanayi alanında dışa bağımlılığının oranı neydi biliyor musunuz? Tam yüzde 80. Yani savunma sanayi ihtiyacımızın sadece yüzde 20'sini kendimiz üretebiliyorduk. Onu da büyük ölçüde Kırıkkale'deki şu fabrikalara borçluyuz. Şimdi artık savunma sanayisinde dışa bağımlılığımızı yüzde 45'e düşürdük. Yani ihtiyacımızın yüzde 55'ini biz üretiyoruz. İnşallah 2023, savunma sanayisinde dışa bağımlığımızı büyük ölçüde halletmiş olacağız." Kırıkkale'ye büyük işler düştüğünü, gayret olmadan netice alınamayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırıkkale'nin koç yiğitleri inşallah 2023 hedeflerimiz konusunda da en ön safta yer alacaklar. Ben buna inanıyorum. Ne diyor Karakoç'un o güzel şiirini çalıp söyleyen ozanımız; 'Can özümden besmeleyi çekince dil yanmazsa ben yanarım sultanım. Hak uğruna bir sefere çıkınca yol yanmazsa ben yanarım sultanım'. Kırıkkale hak uğruna çıkılan seferde gerekirse yanmaya hazır mı? Kırıkkale hak uğruna çıkılan seferde, bu seferin başını çekenlerin yanında yer almaya hazır mı? Kırıkkale can özünden besmeleyi çekiyor mu? Subhanallah. Kırıkkale bizim yanımızda olduğu müddetçe evelallah önümüzde hiçbir kuvvet duramaz" dedi.

“ÜSTÜNLÜK SADECE ALLAH’A KULLUK İLEDİR”

Kırıkkale'nin coşkusu, dirayeti, azmi kırılmadıkça ülkeyi, milleti bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kırıkkale bölücü örgüte karşı da paralel örgüte karşı da onların gölgesinde siyaset yapanlara karşı da dimdik ayakta mı? Buradan öyle bir haykıralım ki 78 milyon Edirne'den Kars'a, Samsun'dan Hatay'a bütün Türkiye duysun. Onlarla birlikte Adriyatik'ten Çin Seddi'ne tüm kardeşlerimiz duysun. Onlarla birlikte gözünü dirliğimize, kardeşliğimize diken herkes duysun. Bizim Rabiamızı biliyorsunuz değil mi? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Rabia. Niye tek millet? Millet nedir biliyor musunuz? Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Roman'ıyla Boşnak'ıyla, ne varsa bu ülkede, hepsi bu millet kavramı içinde tek millettir. Kürt, Kürtlükle Türklüğe ne kadar baskı yapmaya çalışıyor, bu yanlışsa, aynı şekilde Türk'ün de Kürtlüğe bu şekilde baskı yapması o da yanlıştır. Çünkü biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Ne siyahın beyaza, ne beyazın siyaha üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece Allah'a kulluk iledir. Bunu bileceğiz. Tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehidimizin kendisidir. 'Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır'. Bu toprakların üzerinde bunun hamurunda şehidimizin kanı var. Onun için bazı o bölücü terör örgütünü yönetenler bu topraklar üzerinde operasyon düşünüyorlar. Boşuna yeltenmeyin avucunuzu yalarsınız" diye konuştu.

Çok sayıda şehri ziyaret ettiğini, yurt dışında temaslar gerçekleştirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben bu siyasetçilere sesleniyorum; bir kısmı gidiyor ama büyük bir kısmı da gitmiyor. Siz de gitsenize. Niye gitmiyorsunuz. Demokrasi Sivas'tan batıya mı? Sivas'ın ötesinde demokrasi olmayacak mı? Gidin orada da konuşun. Niye meydanları bunlara bırakıyorsunuz? Ama gitmiyorlar. İşte 7 Haziran bir kırılma noktasıdır. Bunlara gereken cevabı, dersi birileri dağı arkasına alarak yapıyor, ama inanıyorum ki benim kardeşlerim sandıkta gereğini yapacaktır" dedi.

“CUMHUR İLE BAŞKANIN BULUŞMASINDAN NİYE RAHATSIZ OLUYORSUNUZ?”

Kırıkkale'nin Cumhurbaşkanı olarak 9 ayda ziyaret ettiği 25'inci şehir olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, farklı vesilelerle iki kez gittiği şehirler de bulunduğunu kaydetti. Kendisinin Türkiye'yi dolaşmasından, vatandaşlarla bir araya gelmemden rahatsız olanlar bulunduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurla başkanın buluşmasından, kucaklaşmasından niye rahatsız oluyorsunuz? Bunlar Cumhurbaşkanlığı makamını hala milletin değil, vesayetin temsilcisi olarak görüyorlar. Yüksek Seçim Kurulu’na durmadan gidiyorlar. Ne diyorlar biliyor musunuz? 'Bu Cumhurbaşkanını meydana çıkarmayın'. Yüksek Seçim Kurulu tabi reddediyor. CHP'si gidiyor, MHP'si gidiyor. Bunun yanında HDP'si gidiyor, durmadan gidiyorlar. Nereye giderseniz gidin, bu meydanlardan beni alamazsınız, susturamazsınız. Anayasa, Cumhurbaşkanının çalışmasını belirlemiş. Ve bu konuda halkıyla beraber olmak onun en önemli görevidir. Hiç endişeniz olması, biz dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Ama eğilmek, asla. Biz sadece Allah'ın huzurunda eğiliriz. 10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı doğrudan milletin oylarıyla seçildiği gün vesayet bitti" dedi.

“YENİ TÜRKİYE’NİN İNŞA SÜRECİ BAŞLIYOR”

Milletin oylarıyla seçilmiş İlk Cumhurbaşkanı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu görevi siz verdiniz. Şimdi artık yeni Türkiye’nin inşa süreci başlıyor, bunun için yeni Anayasa şart, bunun için başkanlık sistemi şart, Türkiye artık geri dönülemez bir yola girdi. Yeni Türkiye’ye evet mi? Yeni Anayasaya evet mi? Başkanlık sistemine evet mi? İnşallah bunun sonu hayrolacak, aydınlık olacak. Gittiğim her şehirde aldığım sözü inşallah bugün Kırıkkale’den de duydum, bundan dolayı ayrıca mutluyum” dedi.

“GENÇLER BU ÜLKENİN HAMURUNDAKİ MİLLÎ VE MANEVİ DUYGULARLA MÜCEHHEZ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: “Bu ülkede neler çektik. Ben 4 çocuk babasıyım, 2 kızım, 2 oğlum var, 4’ü de imam hatip mezunu, ben de imam hatip mezunuyum. Fakat kızlarımı başörtülü olarak üniversiteye almıyorlardı, erkek oğullarımı maalesef katsayı, bundan dolayı puanları tuttuğu halde istedikleri üniversiteye almadılar. Ne yaptık? Yurt dışına gönderdik ve orada başörtülü olarak okudular, hem de dünyanın en saygın üniversitesinde okudular. Büyük kızım Berkeley Üniversitesi’nde hamdolsun doktorasını halletti. Küçük kızım London School of Economics’te aynı şekilde, buralardan çıktılar. Demek imam hatipli bak orada da okuyabiliyormuş, orada da başarılı olabiliyormuş. Niye rahatsız oluyorsunuz? Oğlum aynı şekilde Harvard’da masterını aldı, ondan sonra devam etti doktora noktasına geldi. Niye rahatsız oluyorlar? Dinini, diyanetini bilen bir nesil istemiyorlar. Bakın, dün kültürü ve ahlak dersini istemiyorlar, kaldırın bunu diyorlar. İşte Ana Muhalefet Partisi ne diyor? 1+8+4. Bu formül ne demektir? İmam hatiplerin orta kısmını kapatmak demektir. Bakın, Ana Muhalefet Lideri, lider demeyelim ona, Genel Başkan diyelim, önce bir defa Kayseri’de diyorsun ki, biz imam hatipleri kapatmayacağız. İmam hatiplerin orta kısmın kapatıyorsun; neyle? 1+8’le. Biz formülü geçmişte gördük. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz, biz sizin ne olduğunuzu biliriz. Siz bizim orta kısımlarımızı kapattınız, 600 bin olan imam hatipli öğrencinin sayısını 60 bine düşürdünüz, şimdi 60 binden 1 milyona çıkınca bunları afakanlar bastı, meslek liseleri öyle. Şimdi evlatlarım, başörtülü olarak istediğiniz üniversiteye giriyor musunuz? Önünüz açıldı mı? Ama ben sizden bundan sonra başarı bekliyorum, üstün başarılar bekliyorum. İnşallah bu başarılarınız yeni Türkiye’nin temel taşlarını oluşturacak.  Aynı şekilde gençler, sizlerden bu başarıyı bekliyorum. Ve siz bu ülkenin hamurundaki o millî, o manevi duygularla mücehhez olarak yarınlara hazırlanacaksınız ve bunu beraber başaracağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 7 Haziran seçimlerine doğru giderken çok ilginç bir manzarayla karşı karşıya bulunduğunu; bölücü terör örgütü ve paralel örgütün bir olup, önlerine muhalefet partilerini kattıklarını ve bu şekilde hareket ettiklerini belirterek, “Nereye? Eski Türkiye’yi ihya etmeye. Hani şu 70’lerin, 90’ların Türkiye’si var ya, hani şu kardeşin kardeşe düşman edildiği Türkiye var ya, bunlar milleti parçaladılar, bunlar bu milletin evlatlarını birbirlerine düşürdüler. Şu yoksulluğun, geri kalmışlığın, yokluğun Türkiye’si var ya, ona gitmek istiyorlar. Bu oyunu Kırıkkale bozmaya var mı?  İşte her şey ortada, hesap ortada, kitap ortada” diye konuştu.

ULUSLARARASI ÇAPTAKİ BÜYÜK PROJELER

Marmaray’ın adımlarını attıkları zaman dalga geçtiklerini ancak Marmaray’ı yaptıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 ayda geçen yolcu sayısı 74 milyona ulaştığını belirtti. Şimdi bir de Avrasya Tünel’ini yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2 kat, oradan da otomobiller gidip gelecek; ama bunların akılları bunu basmaz. Bir de 3’üncü köprüyü yapıyoruz, bu 3’üncü köprü de dünyanın en geniş, 4 gidiş, 4 geliş, ortasından onun da hızlı tren geçecek, bu yılsonuna inşallah yetişiyor. Ve çok daha enteresanı değerli kardeşlerim, bir adım daha atıyoruz, İstanbul’u İzmir’de İzmit Körfez Geçişi’yle bağlıyoruz, o da dünyanın en uzun asma köprülerinden ilk 3’ü içerisinde. Çünkü ecdadımız Fatih karadan gemileri yürüttü mü? Dedik ki, dedemiz Fatih karadan gemileri yürüttüğüne göre, biz de denizin altından metroyu yürütelim, biz de onu yaptık. Bitmedi, değerli kardeşlerim, çok daha farklı adımları hep beraber atmak durumundayız. Bize yakışan bu ve bunları yapacağız” dedi.

“BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM, KARDEŞ OLALIM, HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLALIM”

Ana Muhalefetin Genel Başkanı’nın “devlet yönetimi kursu açacağım” dediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Yahu bu millet senin SSK’yı nasıl yönettiğini çok iyi biliyor. Muhtacı himmet dede, nerede kaldı gayrıya himmet ede. Kâr eden bir kurumu nasıl bir batağa sürekliğini herkes çok iyi biliyor. O senin yönetimindeki SSK hastanelerinde yaşanan çileleri ben de dâhil hepimiz çok iyi biliyoruz. Rahmetli Savaş Ay’ın yönettiği SSK hastaneleriyle ilgili televizyon programını izleyenler görmüştür; gördünüz değil mi? Aynı şekilde bakıyorsunuz bir ikincisi MHP; iktidar olmadı mı bu ülkede? Oldu. Ne oldu? ANAP, DSP ve MHP, 3,5 yıl kalabildi ya, 5 yıllığına gelmişti, niye bırakıp kaçtın gittin? Yönetemediler. İnanın 5 koyun verin kaybedip gelirler.  Hacı Bektaş-ı Veli’nin ifadesiyle, bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, Temmuz’un ilk haftasında yapılacak KPSS ile Ağustos ayında ihtiyaca göre 47 bin öğretmen atamasının yapılacağını da söyledi.

Konuşmasının ardından temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Kırıkkale’den ayrıldı.

Tüm Haberler