15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale Nur Camii ve Külliyesi’nin Açılış Törenine Katıldı

15.05.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale Nur Camii ve Külliyesi’nin Açılış Törenine Katıldı

Kırıkkale Nur Camii ve Külliyesi’nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür eserlerin milletin manevi gücü ve birliğinin sembolü olduğunu kaydederek, “Bu meydan inşallah Kırıkkale Nur Camii ile çok daha farklı bir şekilde nurlanacak ve kalpler bütünleşecek. Burada ayrılık olmaz, burada tek millet olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırıkkale Nur Cami ve Külliyesi’nin açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mihraptan ilahi kelam geliyor! Yere, dipsiz gökten selam geliyor! Ne makam, ne rütbe, ne pul, ne devlet; Savulun, kalplere İslam geliyor” dizelerini okuyarak başladığı konuşmasında, “İşte İslam’ı ölümsüzleştiren mescitlerden bir tanesini, Osmanlı ve Selçuklu’nun mimari anlayışını Kırıkkale’de sembol hale getiren bu eserimizle Kırıkkalelileri selamlıyorum” dedi.


“BU MUHTEŞEM ESERLER BİZİM MANEVİ GÜCÜMÜZDÜR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin geleceğe de bu muhteşem eserlerle yürüdüğünü belirterek şunları söyledi: “Bunlar bizim manevi gücümüz. Bunlar bizim birliğimizin, iriliğimizin, diriliğimiz, kardeşliğimizin, hep birlikte Türkiye oluşumuzun simgeleri, sembolleridir. Ve hamdolsun demek ki azmettik mi her şey oluyor. Bakınız bu meydan inşallah Kırıkkale Nur Camii ile çok daha farklı bir şekilde nurlanacak ve burada kalpler bütünleşecek. Burada ayrılık olmaz. Burada tek millet olur; bu tek milletin içerisinde Türk’ü vardır, Kürt’ü vardır, Laz’ı vardır, Çerkez’i vardır, Gürcü’sü vardır, Roman’ı vardır, Boşnak’ı vardır. İki; tek bayrak. Şehidimizin kanı bağımsızlığımızın ifadesi ve yine şehidimizin sembolü yıldızlar. Çünkü ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Ve biz tek vatan dedik, 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Biraz sonra bunları dillendireceğiz. Ve tek devlet.  Onun için Rabiamız var bizim. Ve bununla geleceğe hep birlikte inşallah yürüyeceğiz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın diliyorum.”

“ALLAH, CAMİLERİMİZİ EZANSIZ VE CEMAATSİZ BIRAKMASIN”

Külliyenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önce hayal etmek, ama hayali de hayata geçirmek takiple olur. Eğer bu takibi yapmazsanız bu eserler meydana gelmez. Ve bu eserlerden çok rahatsız olanlar olduğunu biliyoruz. Ama bunlar ilk insandan bugüne hep oldu ve kıyamete dek yine olacaktır, bunu da böyle bilmemiz lazım. Onun için de ne diyoruz biz? ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünden benim inlemeli.’ Onun için duamız, temennimiz nedir? Yarabbi, camilerimizi ezansız, cemaatsiz bırakma. Böyle diyerek bu yola devam edeceğiz” dedi.

Konuşmasında Mevlana’nın, “Testinin içinde ne varsa dışına o sızar” sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dilde, gözde, elde, ayakta, bedende ve kalpte ne varsa o vardır, bunun böyle bilinmesi gerek. Yüreğini zift kaplayanın dilinden bal akmaz. Ve şunu da bileceğiz: Bal bal demekle ağız tatlanmaz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ARNAVUTLUK ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleştirdiği Arnavutluk ziyaretini hatırlatarak, “Arnavutluk’un Başkenti Tiran’ın tam ortasında, merkezinde, en hareketli yerinde 130 yıl önce bir namazgâh vardı, şimdi o namazgâhın yerine biz adeta bu eser gibi bir eseri inşa ediyoruz, kapalı alanında 5 bin kişi alabilecek bir cami. Temelini attık, inşallah orada mimarıyla da, müteahhidiyle de anlaştık, dedik ki, 2 yıl sonra Cuma Namazını kılmak üzere buraya geleceğiz ve o şekilde anlaştık. Bitmedi, Preze’de, evet, asırlar önce ecdadımız Fatih’in Preze Kalesi’ne yaptırdığı bir mescit, o da yakılmış, onu da TİKA yaptı ve 9 kilometre dağa yaklaşık 7000-7500 kişi yürüyerek çıktılar ve onlarla birlikte o gün o tarihî anı yaşadık. Ve Rabbime hamd ettim, yani bu insanlar yıllarca komünist rejimin tahakkümü altında kalmış, ama bugün Preze Kalesi’nin içindeki bu mescidin açılışına nasıl geliyorlar? Ve İşkodra İmam Hatip Lisesi’nden o güzelim kızlarımız bizi ilahilerle güçlendirdiler.  Bir tanesi de biliyorsunuz Arif Nihat Asya’nın o güzel şiirini okudu, bizleri de hakikaten duygulandırdı.” Konuşmasında  Yahya Kemal’in, “Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur ya Rabbi. Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslam’ın” dizelerine de yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bakımdan Arnavutluk ziyaretinin çok anlamlı olduğunu vurguladı.

“MİRAÇ KANDİLİNİN BARIŞ, HUZUR VE KARDEŞLİK İKLİMİNİN TESİSİNE VESİLE OLMASINI NİYAZ EDİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Temenni ediyorum ki, geleceğimiz inşallah oralarda da çok daha farklı olacak, çünkü onlar evlad-ı Fatihan diyarı, bizim üzerimizde hakları var, toprakların hakları var, oraları kendi haline bırakamayız, bırakmayacağız. Özellikle bu gece idrak edeceğimiz Miraç Kandilinin coğrafyamızda barış, huzur ve kardeşlik ikliminin tesisine vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Ve bu düşüncelerle, açılışını yaptığımız Kırıkkale Nur Camii’nin Kırıkkalelilerin ve tüm Müslümanların gönlünü nurlandırılmasını Rabbimden niyaz ediyorum, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Allah’a emanet olunuz.”

Tüm Haberler