15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Arnavutluk ve Balkanlardaki Tüm Kardeşlerimizi Ayrılmaz Bir Parçamız Olarak Görüyoruz”

13.05.2015
“Arnavutluk ve Balkanlardaki Tüm Kardeşlerimizi Ayrılmaz Bir Parçamız Olarak Görüyoruz”

Preza Kale Camii’nin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Balkanlardaki ortak tarihî ve kültürel mirasa her zaman sahip çıkacağını kaydederek, “Biz, gönül dünyamızın sınırlarını ‘Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar’ diye ifade eden bir milletiz. Bugün bu anlayışla Arnavutluk’un her köşesindeki kardeşlerimi hasretle kucaklıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ile Preza Kale Camii’nin açılış törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Arnavutluk’a Cumhurbaşkanı olarak ilk kez geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine gösterilen misafirperverlikten duyduğu mutluluğu dile getirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak asırlara dayanan güçlü bağlarımızın bulunduğu Arnavutluk’u ve buradaki kardeşlerimizi her zaman canımızın bir parçası olarak gördük. Bugün de Arnavutluk’taki ve Balkanlardaki tüm kardeşlerimizi ayrılmaz bir parçamız olarak kabul ediyoruz” dedi.

“BİZ, GÖNÜL DÜNYAMIZIN SINIRLARINI ‘ADRİYATİK’TEN ÇİN SEDDİ’NE KADAR’ DİYE İFADE EDEN BİR MİLLETİZ”

Türkiye'nin 81 ilinden, Kazakistan'daki Hoca Ahmet Yesevi dergahından, Hacı Bektaş Veli ocağından Arnavutluk’a selam getirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu topraklarda ezan sesinin susmayacağını aktararak, “İstiklal Marşımızın şairi bir Arnavut olan Mehmet Akif Ersoy'un ifadesiyle bunu dillendiriyorum; 'Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli / Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.' Görüyorsunuz, biz aynı kökün, aynı inancın dalları olarak yıllarca ortak bir tarihi paylaşan kardeşleriz. Zira biz, Rabbimizin hükmü gereğince 'tüm inananlar kardeştir' anlayışıyla birbirimize sarılmışız. Biz de Türk, Arap, Kürt, Arnavut, Laz, Gürcü, Roman böyle bir ayrım var mı? Biz, yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Biz, kardeşin kardeşe gülümsemesini dahi ibadet sayan bir inancın mensuplarıyız. Biz, gönül dünyamızın sınırlarını 'Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar' diye ifade eden bir milletiz. Bugün işte bu anlayışla siz Adriyatik'in hemen yanı başında Arnavutluk'un her köşesindeki kardeşlerimi bir kez daha hasretle kucaklıyorum" dedi.

“BİZE YAKIŞAN İYİLİĞİN KAPILARINDA BULUŞMAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tiran'da Namazgâh Camii'nin temelini attıklarını, 24 ay sonra da Cuma Namazı kılmak için Tiran'a gelerek açılışını yapacağını anlatarak, Mehmet Akif Ersoy'un babası Tahir Efendi'nin köyü Kosova Suşitsa'daki caminin de yeniden inşa edilerek ibadete açıldığını söyledi. Bu caminin kitabesinde "Ey kapıları açan, bize hayır, iyilik kapılarını aç" yazdığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, Arnavutluk'taki coğrafyamızdaki tüm kardeşlerimizle gönül, el, güç birliği yaparak bu niyazın gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Bize yakışan işte bugün burada olduğu gibi iyiliğin kapılarında buluşmaktır" dedi.

“BU COĞRAFYANIN GEÇMİŞTE YAŞADIĞI ACILARDAN GEREKLİ DERSİ ÇIKARMALIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin açılışı için sabah saatlerinden itibaren bekleyenlere teşekkür ederek, "Sizleri kutluyorum, bunun için birliğimize, beraberliğimize inancıma, müştereklerimize çok iyi sahip çıkmalıyız. Ne olur, ayrılığa düşmeyin, Müslümanların üzerinde oynanan oyunlara kurban olmayın, Arnavut’uyla, Boşnak’ıyla, Türk’üyle, Roman’ıyla kim olursa olsun bir olun, iri olun, diri olun, kardeş olun" diye konuştu. Balkanlarda barışı, huzuru ve istikrarı sağlamanın birinci şartının, ortak tarih ve ortak değerler etrafında oluşturulacak güçlü bir birlik olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Onun için Tiran'ın, Üsküp'ün, Priştine'nin, Saraybosna'nın ve diğer şehirlerin kalbi aynı anlayışla atmalıdır. Mehmet Akif ne diyor; 'Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez / Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez' Bizim yüreklerimiz toplu vurmalı kardeşlerim. Bu coğrafyanın geçmişte yaşadığı acılardan hepimiz gerekli dersi çıkarmalıyız. İşte Kumanova'da olanları duyuyorsunuz değil mi? Bakın ne tür oyunlar oynanıyor bunları görüyorsunuz değil mi? Onun için dik duracağız, dikleşmeyeceğiz, onun için birlikte hareket edeceğiz. Hacı Bektaş Veli'nin şu veciz sözü rehber olmalıdır; 'Dostluk ve muhabbet kaynamakta ocağımızda bizim / Aslan ile ceylan dosttur kucağımızda bizim', 'Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl. Muhabbetsiz Muhammed'den ne hâsıl."

“BALKAN COĞRAFYASINDAKİ KARARLILIĞIMIZI ARNAVUTLUK’TA DA DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Türkiye olarak Balkan coğrafyasındaki bu kararlılığı Arnavutluk'ta devam ettireceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA vasıtasıyla Arnavutluk'ta ortak kültürel mirasın korunmasından, eğitim ve sağlığa kadar pek çok alanda tam 248 projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi. Tiran'da temelini atılan Namazgah Camii'nin de bu ülkeye yapılanların tacı olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Başbakanlığım döneminde çalışmasına başladığımız ve Sayın Edi Rama ile birlikte yürüttüğümüz çalışmanın, bugün Sayın Cumhurbaşkanı Bujan Nishani’ ile temelini attık. Şimdi de Preza Kale Camii'nin açılışını yapıyoruz, tüm Müslümanlara hayırlı olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Preza Kale Camii'nin açılış kurdelesini kesti. Törende Tiran Müftüsü Ülli Gurra, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Preza Kale Camii'nin fotoğrafının yer aldığı bir tablo hediye etti.

Tüm Haberler