15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

"Kalıcı Barış ve İstikrarın Temini, Ekonomik Refahın Adil Bir Şekilde Paylaşılmasıyla Mümkündür”

12.05.2015
"Kalıcı Barış ve İstikrarın Temini, Ekonomik Refahın Adil Bir Şekilde Paylaşılmasıyla Mümkündür”

Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgesel ve uluslararası dayanışma olmadan başarı sağlanamaz. Bugün Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan din temelli çatışmalar, Boko Haram terör örgütünün yol açtığı tahribat ve Doğu Afrika'daki yoksulluk sadece bu coğrafyanın değil, hepimizin ortak sorunudur” dedi.

Ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba ve beraberlerindeki heyeti ülkemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba’nın ülkemize gerçekleştirdiği ikinci ziyaret olduğunu, kendisinin de 2013 yılında Gabon’u ziyaret ettiğini hatırlattı. Gabon ile Türkiye ilişkilerinin en üst düzeyde, mükemmel seyirde ilerlediğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gabon gerek Afrika ile ortak stratejimiz gerekse uluslararası dayanışma açısından önem verdiğimiz bir ülke" dedi.

“AFRİKA’DA 39 BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 12 yıl önce Afrika'da sadece 12 büyükelçiliği bulunduğunu, şu anda bu sayının 39’a çıktığını belirterek, hedefin Afrika'nın tüm ülkelerinde Türkiye'nin birer büyükelçilik açması olduğunu söyledi.

Afrika ülkelerinden 31'inin de Türkiye'de büyükelçilik açtığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu diplomatik açıdan başlayan süreç halka da yansıyacaktır, halkların da birbiriyle kaynaşmasına vesile olacaktır. Bu dayanışmamızı sürdürerek inşallah aramızdaki dayanışmayı güce dönüştürecek hedefleri de yakalayacağız" diye konuştu.

Bugün dünyanın birçok bölgesinde sıkıntılar, çatışmalar olduğu ve bu krizlerden ülkelerin tek üstesinden gelmesinin mümkün olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dolayısıyla dayanışma her yerde gerekiyor. Bölgesel ve uluslararası dayanışma olmadan ortak hedefler ve ilkeler çerçevesinde birlikte hareket edilmeden başarı sağlanamaz. Bugün Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan din temelli çatışmalar, Boko Haram terör örgütünün yol açtığı tahribat ve acı, doğu Afrika'daki yoksulluk sadece bu coğrafyanın değil, hepimizin ortak sorunudur. Bu sorunlara bigane kalanlar, salt güvenlik tedbirleriyle tel örgü ve duvarları yükselterek korunmaya çalışanlar, açık söylüyorum, beyhude bir gayretin, beyhude bir çabanın içindedirler.  Avrupa Birliği, Akdeniz'deki göç sorununa insani bir bakış açısı yerine daha çok güvenlik odaklı yaklaşmakta ve soruna palyatif tedbirler almak suretiyle çözüm aramaktadır. Biz şu an ülkemizde 1 milyon 700 bini Suriyeli, 300 bini Iraklı olmak üzere 2 milyon kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz. Onlara korunaklı bir çatı sunuyoruz. Buna benzer sorunları Çat, Kamerun başta olmak üzere Orta Afrika bölgesindeki diğer kardeşlerimiz de yaşıyor, onlar da bu külfeti büyük oranda kendi imkânlarıyla çözmeye çalışıyorlar" diye konuştu.

“GABON, ORTA AFRİKA’NIN KALKINMASINA ÖNCÜLÜK EDEBİLİR”

Türkiye ve Gabon'un küresel barış ve güvenlik, göç, iklim değişikliği, çevre gibi konularda vizyoner bir anlayışın hakim olması için beraber hareket etmeye kararlı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kalıcı barış, istikrar ve güvenliğin temini için yapılması gereken kalkınmanın artırılması, ekonomik refahın adil bir şekilde paylaşılmasıdır. Yaptığımız ikili görüşmede de değerli kardeşimle bunları aynen paylaşıyoruz" dedi.

Gabon'un siyasi istikrarı ve doğal zenginlikleriyle Orta Afrika'nın kalkınmasına güç vereceğine ve öncülük edeceğine inandıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gabon'un bu minvaldeki çalışmalarını kazan-kazan anlayışıyla desteklemeyi sürdüreceğiz. Gabon, petrole dayalı üretim bağımlılığından kurtulmaya yönelik dönüşüm projelerini birer birer hayata geçiriyor. Biz de bu projeleri yakından takip ediyor, destekliyoruz. Bugün bu dönüşümün hızlı gerçekleşmesi için Türkiye'nin katkısının ne olabileceği üzerinde durduk. Afrika ülkelerinin gelişmiş ülkeler için bir ham madde deposu olarak görülmesi doğru bir yaklaşım değildir. Afrika'nın doğal zenginliklerini işleyerek ithal etmesi böylece istihdam ve diğer sosyal sorunlarına çözüm üretmesi gerekir. Biz, bu anlayışla Afrika ülkelerinin bu yöndeki çabalarına katkı sunuyoruz" dedi.

TÜRKİYE-GABON ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Gabon arasındaki ticaret hacminin 2002 yılında 12 milyon dolar olduğunu, 2013 yılında bu rakamın 97 milyon dolara çıktığını, ekonomik krizler nedeniyle bunun 60 milyon dolara gerilediğini belirterek şunları söyledi: "Biz, değerli dostum Ali Bongo ile bir hedef belirlemiştik, 300 milyon dolar hedefi koymuştuk. Burada bir sekte var, şimdi daha çok çalışarak bu hedefi yakalamanın gayreti içinde olacağız. Bu irade her ikimizde de var, her iki ülkede de var."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba'nın yarın İstanbul'da DEİK'in organizasyonuyla yapılan toplantıda Türk iş adamlarına hitapları olacağını ifade ederek, enerji, turizm, sağlık, madencilik, tarım, toplu konut gibi birçok alanda iş birliği ve yatırım imkanlarının olduğunu, bu yıl yapılacak Karma Ekonomik Komisyon toplantısında bu konuların ayrıntılarıyla ele alınacağını söyledi. Türk müteahhitlerinin altyapı ve üst yapı konusunda Gabon'da yapabilecekleri çok şeyler olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gabon'un bu acıdan Afrika'da öne çıkan ülkeler arasında bulunduğunu kaydetti.

2013 yılında Gabon'a gerçekleştirdiği ziyaretten hemen sonra, Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Libreville seferlerine başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gabonluların bu seferlere çok büyük ilgi gösterdiklerini gördüklerini, haftada 3 olan sefer sayısının önümüzdeki aydan itibaren haftada 5'e çıkartılacağını ve bu seferlerin kargo taşımacılığına imkan veren büyük uçaklarla gerçekleştirileceğini, bunun da iki ülkeye ve iş dünyası için hayırlı olacağına inandığını söyledi.

EĞİTİM ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

Gabon'un Ankara'ya ilk mukim büyükelçisini atamasından memnuniyet duyduğunu ve bunun Ankara'da faaliyete geçecek 32'inci Afrika büyükelçiliği olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı  Erdoğan, bu sayede Gabon'a gitmek isteyen iş adamlarının vize işlemlerinin de kolaylaşacağını belirtti.

Hükümetin tahsis ettiği Türkiye burslarının bilhassa Afrika ülkelerinde çok önemli ihtiyaca cevap verdiğini, şu anda 3 bin 100 Afrikalı öğrencinin bu burslarla Türkiye'de eğitim-öğretim gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu an 22 Gabonlu öğrencinin de bu burslar sayesinde Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde eğitim hayatlarına devam ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Gabon arasındaki eğitim iş birliği kapsamında Gabon'un başkenti Libreville'de bir imam hatip lisesinin açılacağını bildirerek, bu okul için yer tahsisinin yapılması konusunda mutabakat sağlandığını, arsanın TİKA'ya tesliminden sonra başlanacak inşaatla okulun en kısa sürede bitirileceğini söyledi.

Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba'nın, ziyareti çerçevesinde imzalanan 5 anlaşmanın uygulamaya, hayata geçirilmesinin şart olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yapılmasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da farklı bir seyir izleyeceğine olan inancını dile getirdi.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Basın toplantısı öncesinde Türkiye ile Gabon arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Sahipleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında Bilişim Teknolojisi Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Türkiye ve Gabon hükümetleri arasında Güvenlik İşbirliği, Savunma Sanayi ve Kültürel İşbirliği anlaşmaları imzalandı.

Tüm Haberler