15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye’nin Yeni Hedefi, Üretimle Birlikte Tasarımda da Dünyada Söz Sahibi Olmaktır”

09.05.2015
“Türkiye’nin Yeni Hedefi, Üretimle Birlikte Tasarımda da Dünyada Söz Sahibi Olmaktır”

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üretimin yanı sıra asıl değerli olan şeyin tasarım olduğunu kaydederek, “Biz işte bunun için ‘yerli araba’, ‘yerli savunma sanayi’ diyoruz. Üretimle birlikte asıl katma değeri oluşturan tasarımı da gerçekleştirmek istiyoruz. Her özgün tasarımı 2023 hedefleri yolunda atılmış bir adım olarak kabul ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Cankurtaran’da, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun açılış törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun ülkemize ve milletimize hayırlı olması dileğini ifade etti.


Konuşmasında, Faruk Saraç’ın yaptırdığı Bursa’daki meslek yüksekokulunun açılışında bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Oranın neticelerini görmek, beni ayrıca mutlu ediyor. İstanbul’da böyle güzel bir adımı tekrar atmak beni ayrıca duygulandırıyor, çünkü buranın mazisi çok karanlıktı. Ama tarihine baktığımız zaman çok farklı bir yerdi. Az önce kendisinin de ifade ettiği gibi 34 yıllık birikimini gençlere aktarmak üzere bu okulları kurmuş olması bir örnek teşkil ediyor. Bundan dolayı kendisini kutluyorum” dedi.

“ÜLKEMİZİN BU İLK TASARIM MESLEK YÜKSEKOKULUNA BAŞARILAR DİLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, okulun yerinin eskiden askeri dikimhane olduğunu, mekânın tekrar aslına rücu ettiğini dile getirerek, okulda güzelliklerin ortaya konulacağını, Saraç’ın da bu konuda çok hassas olduğunu anlattı. Saraç'ı, Antalya'daki Osmanlı giyim sanatını sergilediğinde izlediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Orada da o zenginliği, o güzelliği görmüştüm. Bundan dolayı kendilerini defaatle tebrik etmiştim. Bunları hayatta tutabilmek, dünden bugüne, bugünden yarına taşıyabilmek geleneklerimiz açısından çok çok önem arz ediyor. Önümüzdeki dönem bu binada eğitim öğretim görmeye başlayacak öğrencilerimiz için bir temel attık. Bu bakımdan burası çok önem arz ediyor. Şimdiden öğrencilerimize başarılar diliyorum. Ülkemizin bu ilk tasarım meslek yüksekokulunun aynı alanda faaliyet gösterecek bir ihtisas üniversitesinin de temelini oluşturma hedefini çok isabetli buluyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de 2002'de 76 üniversite olduğunu kaydederek, şu anda Meclis'ten kararı geçen, önümüzdeki yıldan itibaren kurulmaya başlayacaklarla birlikte üniversite sayısının 193'e ulaştığını bildirdi. Artık üniversite aramak için Güneydoğu Anadolu'dan, Doğu Anadolu'dan çıkıp en batıya gitmeye gerek kalmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitelerin, eğitim ve öğretimin ücra köşedekilerin ayağına gittiğini söyledi.

“ÜLKEMİZİN HİÇBİR YERİNDE YÜKSEKÖĞRETİM İMKÂNINDAN MAHRUM EVLADIMIZ KALMAYACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mali imkanı yok. Nasıl gidecek? Gidemiyordu. Şimdi icabında Muş'ta, Hakkari'de, Van'da okuma imkanını yakalıyor. Artık ülkemizin hiçbir yerinde yükseköğretim imkânından mahrum evladımız kalmayacak. Bundan sonra yarış üniversiteye girmek için değil, daha kaliteli eğitim, öğretim almak için yaşanacak. Evlatlarımız üniversiteye sadece bir diploma sahibi olmak için değil, bilgilerini, becerilerini, kabiliyetlerini en iyi şekilde değerlendirebilecekleri, en iyi şekilde onu değerlendirebilecek eğitimi almak için gidecekler" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin üretimde rüştünü ispat ettiğini belirterek, "Eskiden bir ürün alınırken onun yabancı menşeli olması, kalitesinin, güvenilirliğinin garantisi gibi algılanırdı. Ama bunlar geride kaldı. Şimdi iş tam tersine döndü. Alınan ürünlerin 'Türk malı' damgası taşıması her bakımdan daha makbul kabul edilmesine yol açıyor" dedi.

“YERLİ OTOMOBİLİN ALTINDA ‘MADE IN TURKEY’ YAZSIN”

Türkiye'nin önündeki yeni hedefi "Üretimle birlikte tasarımda da bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmak" olarak ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü asıl değerli olan tasarımdır. Biz işte bunun için örneğin bu alanın dışında, 'Yerli araba', 'Yerli savunma sanayi' diyoruz. Üretimle birlikte asıl katma değeri oluşturan tasarımı da gerçekleştirmek istiyoruz, fakat montaja alışmış olanlar maalesef bu işe yanaşmıyorlar. Çünkü o kolay, zora girmek istemiyorlar. 'Ya gel işte bunu kendi üret, üretebilirsin.' Bunun altına da 'Made in Turkey' diyelim. Bakıyorsun ki 'İşte bildiğiniz gibi değil Sayın Cumhurbaşkanım, öyle kolay değil.' Ya kolay değil diye bir şey yok, kolay. Artık bu ülke birçok zoru başardı. Bunu da başaracak ama size nasip olmayacak. Bunu başaracak olanlar çıkacak. Bunu göreceksiniz. Ben buna inanıyorum" dedi.

YERLİ SAVUNMA SANAYİ ÜRÜNLERİ

Savunma Sanayi Fuarı'nda yüzde 100 yerli olan ürünlerin ortaya çıkmaya başladığını, yüzde 100 yerli insansız hava aracının üretildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu yapan gençler, bizim gençlerimiz. Bunu almamak için direnen bazı mahfiller var. Ama o da hallolacak. Şu anda biz yurtdışında pazarlığını yapmaya da başladık. Ben zaten söylüyorum, 'Ben bu konuda pazarlamacılık yapacağım, her yerde.' Çünkü pazarı oluşturacağız ki onlara teşvik olsun. Yoksa onlara teşvik olmaz" diye konuştu.

“HER ÖZGÜN TASARIM 2023 HEDEFLERİ YOLUNDA ATILMIŞ BİR ADIMDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin her alanda olduğu gibi moda ve tekstil sektöründe de tasarımı ön plana alması gerektiğini aktararak, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu'nu ve kurulması hedeflenen üniversiteyi önemli bir adım olarak gördüğünü kaydetti. Faruk Saraç isminin Türkiye'de moda alanında bir marka olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, marka ortaya çıkarmanın zor bir süreç olduğunu, dünyada sadece marka değerleri milyarlarca doları bulan kuruluşlar bulunduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bu alanın uzun süre ihmal edildiğini ifade ederek, son yıllarda bu yönde ciddi bir gayret, ciddi bir bilinçlenme yaşandığına işaret ederek, Türkiye'de üretilen her yeniliği, her özgün tasarımı 2023 hedefleri yolunda atılmış bir adım olarak kabul ettiğini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN FİKRİ SERMAYESİ HIZLA GELİŞİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin fikri sermayesinin hızla gelişmesinden memnuniyet duyduğunu ve bu konuda ülkenin her geçen gün güçlendiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Ülkemizde yıllık patent başvuru sayısı 12 yıl öncesine göre 11 kat artarak, 5 bine çıktı. Bu çok önemli bir zenginliktir. Aynı şekilde yıllık yerli buluş sayısı 8 bini aştı. Önemli bir zenginliktir. 2014'te ülkemizde 40 binden fazla tasarım başvurusu yapıldı. Bakınız, nerelerden nerelere geliyoruz. Bu rakamla Türkiye, en fazla tasarım başvurusu yapılan ülkeler sıralamasında Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 4'üncü sıraya yükseldi. 2014'te 110 binin üzerinde marka başvurusuyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi haline geldik. Araştırma geliştirme harcamalarımızın yıllık tutarı da 13 milyar doların üzerine çıktı. 12 yıl önce 'TÜBİTAK'ta, millî bütçede Ar-Ge'ye paraya ayrılacak', onların kitabında böyle bir şey yoktu. Geldik, kendimize bir hedef koyduk. Dedik ki 'Millî bütçenin yüzde 2'sini buraya ayıracağız.' Şu anda yaklaşık yüzde 1'i yakaladık, ama bunu yüzde 2'ye çıkarmamız lazım, hatta aşmamız lazım. İnşallah bundan sonraki hedef de bu. Buradan ortaöğretimdeki öğrencilerden tutunuz, yükseköğretimdeki öğrencilere, öğretim üyelerimize varıncaya kadar hepsi bu araştırma geliştirmeden istifade edebiliyor. Ayrıca özel sektör bunlardan istifade edebiliyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rakamlar cesaret verse de daha çok çalışmak ve daha çok gayret etmek gerektiğini anlatarak, "İnşallah Faruk Saraç ismini dünyanın en değerli markası haline getirdiğimiz gün hedefimize ulaştığımız gün olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Faruk Saraç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir tablo takdim etti; Cumhurbaşkanı Erdoğan da Saraç’a bir hediye verdi.

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer ilgililer katıldı.

Tüm Haberler