15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Kıbrıs’ta Adil ve Kalıcı Çözüm, Yalnızca Ada’daki Tarafların Değil, Tüm Uluslararası Toplumun Çıkarınadır”

06.05.2015
“Kıbrıs’ta Adil ve Kalıcı Çözüm, Yalnızca Ada’daki Tarafların Değil, Tüm Uluslararası Toplumun Çıkarınadır”

Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2015 yılının Kıbrıs’ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz. Çözüm fırsatı, 2004’te olduğu gibi bir defa daha heba edilmemelidir. Çözüme, ancak Birleşmiş Milletler çerçevesinde ve müzakere masasında ulaşılabilecektir. Bunun haricinde sonuç alınmaya çalışılması beyhude bir uğraştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiren KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Akıncı ve beraberindeki heyeti ülkemizde misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sayın Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı görevini devralmasını müteakip ilk yurt dışı ziyaretini ülkemize gerçekleştiriyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nı, seçimlerdeki başarısından dolayı bir kez daha tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, bir kez daha tüm dünyaya, Kıbrıs Türk halkının demokrasi geleneğinin erişmiş olduğu seviyeyi göstermiştir” dedi.


“ADA’DA ADİL VE KALICI BİR ÇÖZÜME ULAŞILMASI NOKTASINDA ÖNEMLİ MESAFELER KAT EDECEĞİZ”

Seçimlerin, son derece şeffaf ve barış içinde yapıldığını; birlik, beraberlik ve demokrasinin yine kazandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Millî davamız olan Kıbrıs’ta, Kıbrıs Türkü’nün meşru haklarının savunulmasında, Ada’da adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması noktasında önemli mesafeler kat edeceğimize inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Kıbrıs meselesine dair neler yapılması gerektiğini ve ne gibi adımlar atılmasına ihtiyaç duyulduğunu değerlendirme imkânı bulduklarını aktararak, Kıbrıs meselesine adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki kararlılığın sürdürüldüğünü vurguladı. Konuşmasında, “Önceliğimiz, Kıbrıs sorununun, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini teminat altına alacak şekilde, kapsamlı bir çözüme kavuşturulmasıdır. Bu yöndeki her türlü iyi niyetli yaklaşıma ve Birleşmiş Milletler’in çabalarına destek verdik, vereceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki günlerde müzakerelerin yeniden başlamasının planlandığını da belirtti.

“SADECE TÜRK TARAFININ ÇABALARIYLA SONUÇ ALMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

11 Şubat ortak açıklamasındaki ilkeler çerçevesinde en kısa zamanda sonuca ulaşılması temennisini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada bir hususun altını özellikle çizmek istiyorum: Sadece Türk tarafının çabalarıyla sonuç almak mümkün değildir. Şimdiye kadar Kıbrıslı kardeşlerimiz, bu noktada her türlü gayreti göstermiş, güçlü irade koymuş ve çözümü isteyen taraf olduklarını açıkça ispat etmişlerdir. Artık Rum tarafının da, işi yokuşa sürmekten vazgeçmesi ve bu yönde samimi çaba göstermesi gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi halinde, biz 2015 yılının Kıbrıs’ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz. Çözüm fırsatı, 2004’te olduğu gibi bir defa daha heba edilmemelidir. Çözüme, ancak Birleşmiş Milletler çerçevesinde ve müzakere masasında ulaşılabilecektir. Bunun haricinde başka yollarla, Türkiye veya Kıbrıs Türk tarafı üzerinde baskı kurularak sonuç alınmaya çalışılması, beyhude bir uğraştır” diye konuştu.

“GARANTÖR ÜLKE OLARAK DESTEĞİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Türkiye’nin garantör ülke olarak, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yolundaki çabalara, şimdiye kadar nasıl destek verdiyse, bundan sonra da desteğini devam ettireceğini kaydederek şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve kuracağı müzakere heyetinin de her zaman yanında olacağız. Birlik ve beraberliğimiz bizim esas gücümüzdür. Şu husus asla gözden kaçırılmamalıdır: Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm, yalnızca Ada’daki tarafların değil, AB başta olmak üzere tüm uluslararası toplumun çıkarınadır. Bu noktada, Yunanistan’ın da bizimle çabalarını birleştirmesi ve kapsamlı çözüm yolunun açılması için gerekli katkıyı sağlaması şüphesiz yararlı olacaktır. Yunanistan’ı bu yönde teşvik etmeye devam edeceğiz.”

TÜRKİYE İLE KKTC ARASINDAKİ YAKIN İŞ BİRLİĞİ

Görüşmeleri sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki iş birliği bağlarının daha da güçlendirilmesi noktasında atılacak adımları ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Şimdiye kadar, gerek Cumhurbaşkanı Eroğlu gerekse Cumhurbaşkanı Talat ile çok yakın temas ve iş birliğimiz oldu. Başta millî davamız Kıbrıs olmak üzere, gündemdeki tüm konuları düzenli olarak istişare ettik, aldığımız kararları da hayata geçirdik. Biliyorsunuz Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin su ihtiyacına kalıcı çözüm bulmak amacıyla, asrın projesi diyebileceğimiz, büyük bir projeyi hayata geçiyor. Su Temin Projesi ile Anamur’daki Dragon Çayı’ndan Geçitköy’e kadar 81 km. uzunluğunda bir denizaltı boru hattıyla, yılda toplam 75 milyon metreküp içme ve sulama suyunu Kıbrıs’a taşıyoruz. Proje şu an tamamlanma aşamasında. İnşallah yılsonundan önce bitmiş olacak. Aynı şekilde, Kıbrıs’ta turizm ve eğitim sektörünün geliştirilmesinden ekonomik yardımlara kadar, her alanda Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olmaya, onları destekleme çalışıyoruz. Bundan sonra da, bu tavrımızı sürdüreceğiz.”

“KIBRIS DAVASI BİR EŞİTLİK VE HUKUK MÜCADELESİDİR”

Bir eşitlik ve hukuk mücadelesi olan Kıbrıs davasında, Kıbrıs Türkü’nün meşru haklarının daima muhafaza edileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm güçlükleri, bugüne kadar olduğu gibi elbirliğiyle aşacak, çok daha güzel günlere inşallah birlikte ilerleyeceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu, şüphesi ve kaygısı olmamalıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibiyle de, aynı çerçevede iş birliğimizi devam ettireceğine, düzenli ve yakın istişare halinde olacaklarına inandığına inandığını kaydederek sözlerini, “Bir kez daha Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ve heyetine Türkiye’ye hoş geldiniz diyor, kritik bir dönemde üstlendikleri bu zor ve önemli görevde kendilerine Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum” şeklinde tamamladı.


KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın onuruna bir akşam yemeği verdi. İki lider, yemeğin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, TRT'nin "Zümrüd-ü Anka Destanı" gösterimini izledi.

Tüm Haberler