15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Kurulan Kan Bağışı Çadırını Ziyaret Etti

06.05.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Kurulan Kan Bağışı Çadırını Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kan Bağışı Haftası nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kurulan kan bağışı çadırı ve araçlarını ziyaret etti. Kan bağışı hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kan veren gönüllülerle bir süre sohbet etti.

Kan Bağışı Haftası dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kurulan kan bağışı çadırı ile otobüsünü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve yönetim kurulu üyelerinden kan bağışı hakkında bilgi aldı ve kan bağışı otobüsünde kan veren gönüllülerle sohbet etti.

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Başkanı hizmetlerine verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Şükran Beratı" takdim etti. Kan bağışında bulunmak isteyen Cumhurbaşkanlığı görevlileri ile Muhafız Alayı askerleriyle sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılayı heyeti ile hatıra fotoğrafı çektirdi.


Basın mensuplarının kan bağışı ile ilgili sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2005 yılında verdiği talimatla "Güvenli Kan Temini" projesinin bugün geldiği noktayı nasıl değerlendirdiği sorusuna cevaben, Türk Kızılayı’nın birçok fonksiyonunun yanında kan temininde de önemli projelere imza attığını söyledi.

“TÜRK KIZILAYI, KAN İHTİYACINI RAHATLIKLA KARŞILAYABİLECEK BİR SEVİYEYE GELDİ”

Geçmişte radyolardan televizyonlardan kan bağışı için anonsların yapıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: "Bu anonsları duyardık. Fakat şu anda dikkat edilirse artık bu anonslar televizyonlarda radyolarda duyulmuyor. Niye duyulmuyor? Çünkü Kızılay artık bu ihtiyaçları hemen hemen yüzde yüze yakın oranda karşılıyor. İlerleyen teknolojilerle de Kızılay bu teknolojileri en üst düzeyde takip ediyor. Şu anda burada plazmalar noktasını çok iyi değerlendiriyor. Eskiden bunlar hep zayi olurdu. Artık şimdi bunlar hem uzun süreli kanı değerlendirme noktasında bir imkân."

Talep gelmesi durumunda Türk Kızılayı’nın kan ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek bir seviyeye geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fakat bu tabii bizi rehavete sürüklememeli. Her an bu imkânı elimizde bulundurmak için de bizim kan vermeyi kendimiz için gerçekten bir ibadet terakki etmemiz, vazife terakki etmemiz bu noktada çok çok önemli. Hem bunu verirken böyle bir ibadet aşkı ile vermek hem de vücudumuzdaki kanı temizleme noktasında da bunun bir faydasının olduğunu bilmemiz gerekir" dedi.

TÜRK KIZILAYI’NIN KAN BAĞIŞI MERKEZLERİ

Türk Kızılayı'nın hâlihazırda Türkiye genelinde birçok yerde kan verme merkezi olduğunu, 50 aracıyla kan bağışı topladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buralara vatandaşımızı koşmaya ben davet ediyorum. Şimdiden peşinen de kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Türk Kızılayı’nın bağışçılardan kan almak için belirlediği 6 aylık yurt dışı süresi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan kan bağışında bulunamadı.

Tüm Haberler