15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Bizi Cumhurbaşkanlığı Makamına Egemen Güçler Değil, Millet Getirdi”

21.05.2015
“Bizi Cumhurbaşkanlığı Makamına Egemen Güçler Değil, Millet Getirdi”

Adıyaman’da Nissibi Köprüsü’yle toplam 710 milyon liralık eser ve hizmetin toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “7 Haziran, Kürt kardeşlerimizi tehdit edenlere sandıkta gereken cevabın verileceği gün olmalıdır. Neden? Çünkü biz demokrasiye inanmışız. Demokrasi, tehditle olmaz. Demokrasi, millî iradeye saygıyla olur. İşte millî irade burada” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da Nissibi Köprüsü’yle birlikte 482 milyon liralık kamu, 228 milyon liralık özel sektör olmak üzere, toplam 710 milyon liralık eser ve hizmetin toplu açılış törenine katıldı ve halka hitaben bir konuşma yaptı.


Adıyaman Hükumet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmaya, “Kardeşliğin, dostluğun, gönüllerin şehri Adıyaman’ın tüm ilçelerindeki, mahallelerindeki, köylerindeki kardeşlerime sevgilerimi iletiyorum.  Buradan Adıyamanlı büyük müfessir, merhum Mustafa Hayri Efendi’nin hatırasını yâd ediyorum. Mustafa Hayri Efendi, sadece büyük bir müfessir değil, aynı zamanda gazadan gazaya koşmuş, esir düşmüş, gazi olmuş bir mücahitdi. Çanakkale’de savaşan, Kut’ül Amare’de savaşıp esir düşen, esarette Bulgaristan’daki kardeşleriyle kader arkadaşı olup Şumnu’da, Sofya’da müderrislik yapan Mustafa Hayri Efendi’den Allah razı olsun. Onun hikâyesi, milletimizin hikâyesidir. Milletimizin gönül dünyasında Adıyaman’la Şumnu’nun adı yan yana yazılıdır. Bugün milletimizin arasında Adıyaman’la Şumnu’nun adını yan yana yazdıran işte bu bağı koparmak için çalışıyorlar. Ama başaramayacaklar. Diğer 80 vilayetimizle birlikte Adıyaman’ın da buna izin vermeyeceğine inanıyorum. Bu mübarek toprakların feyzi, gelecekte de ülkemizin ve milletimizin önünü aydınlatmaya, inşallah devam edecek” diyerek başladı.


“SİNCİK, BU KARDEŞİNİZE YÜZDE 96 İLE SAHİP ÇIKTI VE TÜRKİYE’DE 1 NUMARA OLDU”

Adıyaman'dan önce Sincik'te vatandaşlar hitap ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sincik, bu kardeşinize yüzde 96 ile sahip çıktı ve Türkiye'de 1 numara oldu. 'İlk fırsatta inşallah Sincik'i ziyaret edeceğim', demiştim, nasip bugüneymiş. Ziyareti gerçekleştirdik. Oradaki kardeşlerimize hem şükranlarımızı ifade ettik hem de hasbihal ettik. Adeta aynen böyle büyük bir açılış yaptık. Orada da 140 trilyonluk hizmetlerin açılışını yaptık. 10 Ağustos seçimlerinde Adıyaman aslında tüm ilçeleriyle destan yazdı. Sincik yüzde 96 ile Adıyaman ve Türkiye'de, Gerger yüzde 85 ile Samsat yüzde 83 ile Kahta yüzde 81 ile teveccühlerini rekor kırarak ortaya koydu” diye konuştu.

NİSSİBİYE KÖPRÜSÜ, TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK ASMA KÖPRÜSÜ

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Adıyaman genelindeki desteğin büyük olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah sizlerin bu güveninize ve itimadınıza layık olmaya çalışacağım" dedi. Sincik'ten sonra Nissibi Köprüsü'nün açılışını gerçekleştirdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Barajı yapılınca Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır yolunun sıkıntı oluşturmaya başladığını, Adıyaman-Diyarbakır'ın 150 kilometrelik mesafesinin uzadığını ifade etti. Feribotla yapılan ulaşımın ise sınırlı ve sıkıntılı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nissibi Köprüsü'nün, 610 metre uzunluğu, 400 metre açıklığı, 96 metre yüksekliği ile Türkiye'nin üçüncü büyük asma köprüsü olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu köprünün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapıldıktan sonra 4, İzmit Körfezi köprüsü yapıldıktan sonra 5. olacağını bildirdi.

"Adıyaman'a böyle bir köprü yakışırdı" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nissibi Köprüsü'nün Adıyaman'ın gelişimi ve dönüşümü için önemli bir eser olacağının söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 90 milyonluk yatırım bedeli olan köprünün, ülkeye ve bölgeye hayırlı olmasını dileyerek, Nissibi Köprüsü'nün yanı sıra 480 milyonu kamu, 280 milyonu özel sektör olmak üzere toplam 760 milyon liralık eser ve hizmetin toplu açılışını yaptıklarını anlattı.

EĞİTİM VE SAĞLIK ALANINDA YAPILAN YATIRIMLAR

Eğitimde 103 milyon yatırım bedelli 60 ayrı eserin Adıyaman'a kazandırıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Teknik ve Meslek Anadolu Lisesi, Kahta Kız İmam Hatip Lisesi, Besni Endüstri Meslek Lisesi ile Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gölbaşı İmam Hatip Lisesi, Kahta Ebu Sadık Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ataköy Çok Programlı Lisesi, 200 kişilik pansiyonlu Yunus Emre Endüstri Meslek Lisesinin de yer aldığı kaydetti.   Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kredi ve Yurtlar Kurumunun 512 kişi kapasiteli yeni bir yurdu, Gençlik ve Spor Bakanlığının ise Gerger Spor Salonunu, 5 futbol sahasını, su sporları merkezi ve atış poligonunu tamamladığını belirtti. Sağlık Bakanlığının yatırımlarıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, "89 trilyonluk 400 yataklı Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni hamdolsun tamamladık ve bugün hizmete açıyoruz. Ne diye çıktık yola? Ne dedik biz? Kanuni'nin torunuyuz" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanuni Sultan Süleyman'ın, "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya, devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" dizesini okudu.

“MİLLETİMİN ALEYHİNE BİR ŞEY OLURSA BUNU MİLLETİME ANLATMAK ZORUNDAYIM”

Başbakan olarak görev yaptığı dönemde pek çok eser yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu hizmetleri anlatmak herhalde benim de hakkımdır. Öyle mi? Bazıları diyor ki Yüksek Seçim Kurulu’na müracaat ediyorlar, 'Cumhurbaşkanı, meydanlara çıkmasın.' Niye çıkmayacağım? Bunları anlatmak benim hakkım değil mi? Cumhurbaşkanı’na susma yasağını siz ne zamandan beri koymaya başladınız? Müracaat etti ana muhalefet, ret. MHP'si müracaat etti, ret. Hele hele HDP'si arka arkaya müracaat etti, iki kere ret. Bütün bunlara rağmen biz, milletimizle beraberiz. Bizi bu makama egemen güçler değil, millet getirdi, millet. Diyor ki, 'Cumhurbaşkanı tarafsız olacak.' Ben, şu anda her partiye eşit mesafedeyim ama gönlümde tabii benim de bir aslan yatıyor. Ama bir şey daha söyledim. Ben tarafım. Nasıl tarafım? Milletin tarafındayım. Eğer milletimin aleyhine bir şey olursa bunu milletime anlatmak zorundayım. Buna mecburum. Niye? Aldatıyorlar milletimi. Dağdaki terör örgütü, bakıyorsun, tehditler savuruyor" dedi.

“DEMOKRASİ, TEHDİTLE OLMAZ; MİLLÎ İRADEYE SAYGIYLA OLUR”

Van'da ilan panolarına kan akan musluk görseli koyulduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Meydanlarda bunları anlatınca baktılar ki yanlış yaptık, hemen tekrar onları değiştirdiler. Van'a gittiğimde baktım ki değişmiş. Demek ki herhalde akılları başına geldi" dedi. Van'daki musluklardan su akmadığını, belediyenin yapması gerektiği halde DSİ vasıtasıyla Van'ın su sorunun hallettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Van depreminde de aynı şey oldu, kayboldular ortalıktan, yoktular ortalıkta. Bunların benim Kürt kardeşlerim adına yaptıkları ya da yapacakları hiçbir şey yok. Bunlar, sadece tehdit, başka bir şey yok. Ben, diyorum ki 7 Haziran, sandıkta bunlara gereken cevabın verileceği gün olmalıdır. Neden? Çünkü biz, demokrasiye inanmışız. Demokrasi, tehditle olmaz. Demokrasi, millî iradeye saygıyla olur. İşte millî irade burada" diye konuştu.

“MİLLETE EFENDİ OLMAYA DEĞİL, HİZMETKÂR OLMAYA GELDİK”

Adıyaman'da daha az önce 3 tane ambulans olduğunu, bugün hizmete alınanlarla kentteki ambulans sayısının 51'e yükseldiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'den aday olan Adıyaman'dan bir ağanın kendisi için "sultan, diktatör" dediğine dikkati çekti. Millete efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geldiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Biz, eğer diktatör olsaydık şu anda çatısı altında bulundukları bu ülkede bu tür işlere giremezlerdi. Biz, her zaman şunu söyledik, tevazumuzun gereği de budur: Yarın öleceğiz, öyle mi? Ölüm bizim için mukadder mi? 2,5 metreküp bir mezara bizlere koyacaklar. Ne diyecekler? Cumhurbaşkanı niyetine mi diyecekler? Başbakan niyetine mi diyecekler? Trilyoner niyetine mi diyecekler? Ya? Er kişi niyetine diyecekler, iş bitti. Ancak bu millete hizmet etmişsen, bu milletin hizmetkârı olduysan, o zaman, bu kubbede hoş bir sada bırakmış olursun ki orada sevgililer sevgilisi, önderimiz, ne diyor? İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olanıdır. Bizim derdimiz ve aşkımız budur."

“PENSİLVANYA NE DEDİYSE DOĞRUDUR, BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyamanlıların Allah'tan başka uluhiyet tanımadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ama Pensilvanya gibi bir yer çıktı. Onlar ne diyorlar? O dediyse doğrudur. Böyle bir şey olabilir mi? Allah derse doğrudur. Sevgili Habibi, bu şekilde bize bir iz çizdi. Biz, o izde gidiyoruz" diye konuştu. AK Parti iktidarından önce başörtülü kızların üniversitelere sokulmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönemde imam hatiplerin orta kısımlarının kapatıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kim kapattı? Malum. Şimdi CHP diyor ki 'Hayır kapanmayacak.' Nerede diyor bunu? Kayseri'de. Yahu, dürüst ol. Seçim beyannamenin içine koymuşsun, 1+8+4 diye. 1 artı 8, ne demektir? İlkokul, orta kapatıyor ve 4'ü koyuyor. 600 binden 60 bine öğrenci sayısını düşürdüler, bu formülle. Orta kısım, hepsi birden açılınca nereye çıktı öğrenci sayısı? 60 binden 1 milyona. 1 milyona çıkınca bunlar rahatsız oldu. Değerli kardeşlerim, istediğiniz üniversiteye gidiyor musunuz artık? Mani var mı? Şimdi sizden istediğim bir şey var, başarı. Bunu da siz halledeceksiniz" dedi.

“RET, İNKÂR VE ASİMİLASYON POLİTİKALARINI AYAKLARIMIZIN ALTINA ALDIK”

Attıkları adımlarla birlikte Türkiye'nin bir değişim, dönüşüm yaşadığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz gelmeden önce bu ülkede ret politikaları, inkâr politikaları, asimilasyon var mıydı? Ben, partimi kurarken buraları dolaştığımda kanaat önderleri bana şunu söylüyordu: 'Sadece şu olağanüstü hali kaldırın, biz sizden başka bir şey istemiyoruz.' Abdullah Bey, o zaman ilk Başbakan, 30 Kasım, olağanüstü hal kaldırıldı. 1 ayı bulmadan bunu hallettik. Anneler, evlatları ile Kürtçe konuşamıyordu ama şimdi konuşuyor. Televizyon yayın yapamıyordu, şimdi yapıyor. Kitap yayınlayamıyordu, şimdi yayınlıyor, propagandasını bu şekilde yapabiliyor. Biz, ret, inkar, asimilasyon politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Bu ülkede Kürt vatandaşıma kardeşim diyemiyorlardı, ben Kürt vatandaşıma 'Kürt kardeşim' dedim. Niye? Çünkü yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz da onun için ve ancak inananlar kardeştir ilkesinden hareket ederim. Bugün de derim yarın da derim" dedi.

“BİZ, KUR’AN’LA BÜYÜDÜK, KUR’AN’LA YAŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'nin "Biz, bu Diyaneti kaldıracağız, din derslerini yasaklayacağız" dediğini aktardı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneydoğu illerinde Diyanet İşleri Başkanlığının çıkardığı Kürtçe Kur’an mealini gösterdiğini, bundan rahatsız olunduğunu söyledi. 10 bin adet bastırılan Kürtçe Kuran mealinin Güneydoğu ve Doğu illerine gönderildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi, buna sorsan, 'Kur’an, Rabce midir, Arapça mıdır, Kürtçe midir?' İnanın çıkar, der ki 'Kürtçedir.' Anlamaz, bize kalkıp ders vermeye kalkıyor. Biz, hamdolsun Kur’an'la büyüdük, Kur’an'la yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Şu anda bu 10 bin Kur’an meali Kürtçe, gönderildi. Şu anda Ermenice meali olan da basılıyor. Onlar da gönderilecek. Bundan dolayı yalan yanlış açıklamalar yaptı. Ne dedi? Kalktılar, Taksim Meydanı'nı Kâbe olarak ilan ettiler. Benzer şeyi bir zamanlar CHP'li bazı kafa denkleri söylüyordu, 'Kâbe Arap'ın olsun, bize Çankaya yeter' diyordu. Biz, ne diyoruz? Bizim Kâbe’miz, Mekke'dedir. Gerçekçi olalım, dürüst olalım ve bu yanlışlara düşmeyelim" dedi.

“ANALAR AĞLAMASIN, GENÇLER ÖLMESİN, GÖZYAŞLARI DİNSİN DİYE ÇÖZÜM SÜRECİ’Nİ BAŞLATTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman'a 12 yılda yapılan hizmetlerin toplam 8 katrilyon lira olduğunu belirterek, "Biz, hizmet için geldik, çalıştık, tembellik yapmadık, eser ürettik" dedi. Üstünlerin hukukuna hiçbir zaman prim vermediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Biz hukukun üstünlüğüne inandık ve yolumuza böyle devam ettik. Bundan sonraki süreç aynen bu şekilde devam edecek. İnanç özgürlüğü üzerindeki tüm baskıları kaldırdık. İnsanların başörtüsü taktı, namaz kıldı, sakal bıraktı diye baskı altına, takip altına alındığı dönemi ebediyen kapattık. Analar ağlamasın, gençler ölmesin, gözyaşları dinsin diye Çözüm Süreci’ni başlattık. Bu süreci sadece Kürt kardeşlerimiz için değil, onlarla birlikte Türk’üyle, Çerkez’iyle, Boşnak’ıyla, Arap’ıyla, Zaza’sıyla, Laz’ıyla, Roman’ıyla tüm vatandaşlarımız için başlattık. Çünkü yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik."

“MALEZYA VE ENDONEZYA İLE GÖRÜŞEREK ROHİNGYA MÜSLÜMANLARINI GEMİLERLE TOPLAMALARINI SAĞLADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya ve Endonezya ile görüşerek denizde ölümde karşı karşıya olan Rohingya Müslümanlarını gemilerle toplamalarını sağladıklarını belirterek, "Bizim gönül dünyamızın sınırları çok geniş. Dünyanın neresinde bir mazlum, mağdur varsa ona da el uzatıyoruz" dedi.

3. Havalimanı, Avrasya Tüneli projelerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi baktım yeni bir şeyler daha söylüyorlar. Merkez şehir kuracaklarmış. Diyorum ya 'eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'. İşte Nissibi Köprüsü. Bu kadar. İşte Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Biz eserlerle konuşuyoruz. Lafla peynir gemisi yürümüyor" ifadesini kullandı.

“PARALEL DEVLET MİLLETİ BÖLÜP PARÇALADI”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Paralel devlet, kendinize gelin kendinize. Eğer siz kendinize gelmezseniz biz sizleri kendinize gelmeye, getirmeye mecburuz. Çünkü siz, bu milleti böldünüz, parçaladınız, iftiralarla, bölücü terör örgütünün güdümündeki partiyle. Şu anda bakıyorsunuz bal kaymak olmuşlar. Niye? Menfaatleri neyi gerektiriyorsa o. Onlar için amaca ulaşmak için her yol meşrudur. İnşallah onlar da bu ülkede istediklerini alamayacaklar. "dedi.

Toplu açılış törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da katıldı.

Toplu açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesi’ni ziyaret etti.

Tüm Haberler