15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman’da Nissibi Köprüsü’nün Açılış Törenine Katıldı

21.05.2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman’da Nissibi Köprüsü’nün Açılış Törenine Katıldı

Adıyaman Nissibi Köprüsü’nün açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete efendi değil hizmetkâr olmaya geldiğini ifade ederek, “Eninde sonunda öleceğiz. Ne olursan ol, ‘er kişi niyetine’ denecek. Ancak bu dünyada hayırlı işler yapmışsan, gönüller kazanmışsan, yani bu kubbede hoş bir seda bırakmışsan, ne mutlu sana. Bizim de derdimiz budur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman Nissibi Köprüsü’nün açılış törenine katılarak burada bir konuşma yaptı.

Törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte birlikte yürüdükleri, birlikte oldukları birilerinin şu anda terör örgütünün arkasında bulunduğu bir partiden aday olduğunu belirterek, söz konusu kişinin gayet iyi tanındığını belirterek, “Şahsımla alakalı ‘sultandır’ diyor, ‘diktatördür’ diyor. Elhamdülillah ne sultan oldum ne de diktatörlüğe merak sardım. Başbakanlığım dönemimde de Cumhurbaşkanlığı dönemimde de bizim ne yaptığımız bellidir” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydanlarda her zaman “Biz, size efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geliyoruz” dediğini hatırlatarak, her konuşmasında, dünyada hayırlı işler yapmaya yönelik düşüncelerini aktardığını söyledi.

“ÖNEMLİ OLAN BU DÜNYADA HAYIRLI İŞLER YAPMAKTIR”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eninde sonunda ölmeyecek miyiz? Öleceğiz. Öldüğümüz zaman bizi 2,5 metreküplük bir yere gömmeyecekler mi? Gömecekler. Hoca efendi, ‘Cumhurbaşkanı niyetine’ mi diyecek? ‘Başbakan niyetine’ mi diyecek? ‘Trilyoner niyetine’ mi diyecek? Ne olursan ol, ‘er kişi niyetine’ diyecek. Gömecekler. İnanın en yakınınız bile kolay kolay uğramaz, çekip gidecekler. Ancak eğer bu dünyada hayırlı işler yapmışsan, gönüller kazanmışsan, yani bu kubbede hoş bir seda bırakmışsan, ne mutlu sana. Bizim de derdimiz bu. Sevgililer sevgilisi ne diyor: ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok faydalı olandır.’ Biz bu şekilde yola çıktık, böyle devam ediyoruz, böyle devam edeceğiz. Hanım kardeşlerim başta olmak üzere diyorum ki, ‘Şu 19 gün, durmak yok. Kapı kapı dolaşacağız. Sizler inandıklarınızı, bildiklerinizi en güzel şekilde anlatacaksınız. Yahu ‘Din dersini kaldıracağız’ diyor. İmansız olan bir milletin batması haktır. Sen sahip olursan Allah’ın izniyle bu vatan da batmayacaktır. Evet, iman önemli bir şeydir” diye konuştu.

“780 BİN KİLOMETREKARE VATANIMIZIN ÜZERİNDE ASLA OPERASYON YAPTIRTMAYIZ”

“Rabia” olarak belirttiği “tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” kavramları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Zaza’sıyla, Gürcü’süyle, Abaza’sıyla, Boşnak’ıyla velhasıl tek millet, tek bayrak... Şu bayrağımızın rengi, şehidimizin kanıdır. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehitlerimizdir. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Tek vatan... 780 bin kilometrekare vatanımızın üzerinde asla operasyon yaptırtmayız. Buna heveslenenler avuçlarını yalarlar. Karşılarında bizleri bulurlar, silahlı kuvvetlerimizi bulurlar, emniyet teşkilatımızı bulurlar, milletimizi bulurlar. Hep birlikte topyekûn karşılarında dururuz. Tek devlet... Çıkmış bir paralel devlet, Pensilvanya’dan burayı idare etmeye kalkıyor. MGK’da kararını aldık. ‘Ulusal güvenliğimizi tehdit eden, legal görünümlü illegal örgütler’ diye kayıtlara girdi. Gereği neyse evelallah yapılacaktır. Bu oyunlara gelmeyelim. Yıllarca aldattılar ama bundan sonra artık bunu yapamayacaklar. İşte olanları görüyorsunuz, yargıda, hepsi yavaş yavaş sigaya çekiliyor. Şimdi bakıyorsunuz terör örgütünün arkasında bulunduğu partiyle beraber, bal kaymak olmuşlar. Bu nasıl bir inanç meselesidir? Nasıl onlarla beraber iş tutarsınız? Bir diğer taraftan diğerleriyle... O ‘milliyetçiyim’ görünümü altındaki zat, okyanus ötesine verir veriştirirdi. Ama şimdi bakıyorum onlar da bal kaymak. Kardeşlerim iyi tanıyalım. Hacı Bektaş-ı Veli ne diyor, ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım.’ Hep birlikte Türkiye olalım. Sizleri Allah için seviyorum. Sizleri Rabbime emanet ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temel at ortada bırak, bizim kitabımızda böyle bir şey yok. Başlarız, tarih veririz, bitiririz, yeni Türkiye’yi böyle inşa etmeye başladık” dedi. “Yol medeniyettir” sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Nissibi Köprüsü’nün Adıyaman, Siverek, Diyarbakır üçgenini birbirine bağlayan kavşak noktası olduğunu belirterek, 4 şeritli köprünün 97 milyona yapıldığını bildirdi.

“BİZ YAPTIKLARIMIZLA KONUŞUYORUZ”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri çıkıyor bakıyorsunuz aman ya Rabbim kurusıkı atıyorlar. Bu ülkede Sosyal Sigortalar Kurumu'nun hastanelerini kârlı iken zarar ettiren ve pislikten geçilemez hale getiren sizler, nasıl olacak da bu ülkede böyle kurusıkı... Bakıyorsunuz 30 milyarlardan, 40 milyarlardan, 50 milyar dolarlardan bahsediyorlar. Bunlar herhalde hayatlarında para falan saymadılar. Bunu biz söylersek olur da ama sizin söylemeniz mümkün değil. Biz çünkü yaptık. Böyle biz 'cek', 'cak'larla konuşmuyoruz. Biz yaptıklarımızla konuşuyoruz. Diyorum ya; 'eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” dedi.

“YA ESKİ TÜRKİYE GALİP GELECEK, YA DA YENİ TÜRKİYE GALİP GELECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprünün mimarisinin özel olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Şimdi buradan Kahta, onun da ihalesi yapıldı, inşallah benim bir sözüm var, seçimden sonra, 7 Haziran'dan sonra inşallah Siverek'i de bir ziyaret edeceğim. Fakat ben tüm kardeşlerime, bugün bu alanda toplanan tüm kardeşlerime bir şey söylüyorum, 7 Haziran bizler için çok anlamlı, farkındasınız değil mi? Ya eski Türkiye galip gelecek ya yeni Türkiye galip gelecek.  Birileri çıkıyor ne diyor; geleceğiz Diyanet İşleri'ni kapatacağız. Din derslerini kaldıracağız. Kaynak mı, Diyanet İşleri Başkanı'nın altındaki Mercedes. Halbuki altlarında spor arabalardan geçilmiyor. Değerli kardeşlerim, yarın bir müjde duyabilirsiniz. Bu müjde Diyanet İşleri Başkanımızla alakalı olacak. Çünkü Bosna-Hersek'ten dönerken sözüm var, dedim ki 'Açıklamayacağım, Cuma’dan önce açıklamayacağım'. Niye? Bu ülkede Diyanet İşleri makamına bu denli saldırmayı hedef olarak göstermeyi kendine adeta bir sandıkta yol olarak telakki eden, terör örgütünü arkasına alan bir siyasi anlayışa ben inanıyorum ki benim ne Kürt kardeşlerim, ne Arap kardeşlerim, ne Zaza kardeşlerim, Türk'ü, Boşnak'ı, Arnavut'u, Gürcü'sü, Laz'ı hiçbirisi prim vermeyecek.”

CHP'nin “Kâbe Arap’ın olsun bize Çankaya yeter”, HDP'nin “Bizim Kâbe’miz Taksim'dir” dediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim tek Kâbe’miz var, o da Mekke'de" dedi. Erdoğan, 7 Haziran'da gerekli olan dersin verileceğini vurguladı.

“BEN MİLLETİN TARAFINDA OLACAĞIM”

"Eğer bir Cumhurbaşkanı olarak bunları söylüyorsam canım yanıyor canım. Çünkü bir şey söyledim, 'ben milletin tarafında olacağım' dedim" diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önce imam hatip okullarını kapatacağını söylediğini daha sonra bunu reddettiğini kaydederek, CHP'nin seçim beyannamesinde 1+8+4 formülünün yer aldığına işaret etti. 4 çocuğunu da imam hatip okullarında okuttuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuklarının okullarının kapılarından başlarını açmadıkları için kovulduklarını, çocuklarının katsayı gibi engellerle üniversitelere de sokulmadıklarını ifade etti. Çocuklarının yurt dışında okumak zorunda kaldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İmam hatipli' demek, bak buralardan mezun olabiliyormuş" dedi.

“BU MİLLET ÇOCUKLARINI İMAM HATİPLERE DÖNDÜRMEYE BAŞLADI”

İmam hatiplerin orta kısımlarının açıldığını, katsayı engellerinin kaldırıldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu milletin evlatları çocuklarını imam hatiplere döndürmeye başladı. Sayı 60 binden 1 milyona çıktı. Çünkü bu millet istiyor ki yavrum benim hem dinini diyanetini en iyi şekilde öğrensin hem de müspet ilimleri en iyi şekile öğrensin. İmam hatiplerde bu derslerin hepsi var mı? Var, gönderdi. Şimdi düz liselerde de fen lisesi Anadolu vesaire, hepsinde de artık başörtüsü serbest mi? Danıştay kararını aldı, teşekkür ediyorum” dedi. Kur'an derslerinin serbest olduğunun belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık başı açık ve başı kapalı kızların el ele, kol kola okuyabildiklerini vurguladı.

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sincik'te kendisine yüzde 96, Adıyaman'da yüzde 70 gibi bir destek geldiğini belirterek teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nissibi Köprüsü'nün açılışını gerçekleştirdikten sonra vatandaşlarla sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Törene Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin de katıldı.

Tüm Haberler