15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye, Bosna-Hersek'e El Uzatan, Her Yönüyle Burada Bulunan Bir Ülkedir”

20.05.2015
“Türkiye, Bosna-Hersek'e El Uzatan, Her Yönüyle Burada Bulunan Bir Ülkedir”

Resmî bir ziyaret için bulunduğu Bosna-Hersek’te Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İvaniç ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu Ziyaretin, Türkiye – Saraybosna ilişkileri adına çok verimli olacağına inanıyorum. Diğer görüşmelerle de bu dayanışmanın artarak devam edeceğine inancım tam" dedi.

Ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlik için Bosna Hersekli yetkililere teşekkür etti.

Ziyaretin, Türkiye ile Bosna Hersek arasında yeni bir sıçramanın tohumlarının atılacağı bir dönem olacağına inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 500 milyon dolar seviyesinde olduğunu ve bu rakamı yeterli görmediklerini ifade etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu rakamı artırmanın gayretinde olduklarını, bugün yaptıkları dar kapsamlı ve heyetler arası görüşmelerde bu rakamı nasıl artırabileceklerine dair değerlendirmelerde bulunduklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki iş adamlarının da bugün gerçekleştireceği görüşmelerde bu ülkede yatırım olanaklarına dair adımlar atacaklarını bildirdi.


TÜRKİYE’NİN BOSNA-HERSEK’TEKİ YATIRIMLARI

Askeri, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve turizme yönelik görüşmelerle ziyareti taçlandırmayı hedeflediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Askeri anlamda Türkiye - Bosna Hersek arasında özellikle NATO sürecine yönelik desteklerimiz sürüyor, sürecektir. Burada en ufak taviz vermemiz mümkün değil. Siyasi alanda Avrupa Birliği sürecine yönelik desteklerimiz de sürüyor, sürecektir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik alanda da Bosna Hersek'teki yatırımlarla ilgili çalışmaları bulunduğuna işaret ederek, tarıma yönelik de Başbakanlığı döneminde verdiği 100 milyon avro destek sözünün, 85 milyon avrosunun kullanıldığını, kalan kısmının da kullanılmaya hazır olduğunu anlattı. Türkiye'nin, Bosna Hersek'teki KOBİ'lere desteğe yönelik 50 milyon avroluk da bir adımları olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konuda en önemli adımlardan bir tanesi, Ziraat Bankamızın buradaki yapmış olduğu yatırım, bir örnektir. Türkiye, şu anda Bosna Hersek'e el uzatan, Bosna Hersek'te her yönüyle bulunan birinci sıradaki ülke konumundadır" dedi.

TİKA’NIN FAALİYETLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin karkas olarak Bosna Hersek'ten et aldığını, şu anda maksimum seviyede ithal gerçekleştirildiğini, 2012 yılında bu alandaki 3 milyon dolar civarındaki ticaretin 2014 sonu itibariyle 80 milyon dolar seviyesine çıkmış olmasından mutlu olduğunu, iki ülke arasındaki ticaret açığının da bu sayede yavaş yavaş kapanmaya başladığını kaydetti.

TİKA'nın Bosna Hersek'te 700'ü bulan projeyle çok ciddi yatırımları bulunduğunu, bunların devam edeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültürel ve turizm noktasında da Bosna Hersek'in ciddi bir çekim alanı oluşturduğunu, iki ülkenin bu alanlarda da ciddi iş birliğine gidebileceğini belirtti.

Savunma sanayi alanında Bosna Hersek'in ciddi bir birikime sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayi, otomobil yedek parça ve mobilya sektöründe de işbirlikleri yapılabileceğini bildirdi. Türk müteahhitlerinin Bosna Hersek'in altyapı ve üstyapı yatırımlarında yapacakları çok işler bulunduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sarajevo Havalimanı'nın uluslararası planda geliştirilerek çok daha farklı bir hale gelmesi burayı ciddi bir çekim alanı haline getirecektir. Ziyaretin Türkiye - Saraybosna arasında çok çok verimli olduğuna inanıyorum, diğer görüşmelerle de bu dayanışmanın daha da artarak devam edeceğine inancım tam" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki seçkin iş adamlarının alanlarında yapacakları çalışmalarla iki ülkenin ticaretin katkı sağlayacaklarını vurguladı.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Ortak basın toplantısı öncesinde Türkiye ve Bosna-Hersek Dışişleri Bakanlıkları Arasında İşbirliği Anlaşması, Dışişleri Bakanlıkları Arasında Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı, iki ülke arasında Veterinerlik Alanında İşbirliği, Uluslararası Yolcu ve Eşya Taşımacılığına İlişkin Anlaşma ve Bilim Ve Teknoloji İşbirliği Anlaşmaları imzalandı.

Tüm Haberler