15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Günışığı Projesi’nin Tanıtım Toplantısına Katıldı

20.04.2015
Emine Erdoğan, Günışığı Projesi’nin Tanıtım Toplantısına Katıldı

Emine Erdoğan, İstanbul’da görme engelli çocuklara umut olan “Günışığı Projesi”nin tanıtım toplantısına katıldı. Engelli olmanın bireyin sorunu değil, toplumun sorunu olduğunu belirten Emine Erdoğan, engellilere dair farkındalık ve duyarlılığın, bir toplumun gelişmişlik göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

İstanbul’da gerçekleşen tanıtım toplantısında Emine Erdoğan, “Eğer zihinlerdeki engelleri kaldırabilirsek, fiziksel engelleri de daha kolay aşabiliriz. Önemli olan, engellerin tutsağı olmamak ve teknolojinin sunduğu yeni imkânları bilinçle kullanabilmek” diyerek başladığı konuşmasında, engellilere dair farkındalık ve duyarlılığın, bir toplumun gelişmişlik göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

“ENGELLİLİĞE BAKIŞIMIZIN MUHASEBESİNİ HEP BİRLİKTE YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Emine Erdoğan, “Engelli olmak sadece bireyin sorunu değildir. Toplumun da sorunudur. Bu nedenle toplum olarak engelliliğe bakışımızın muhasebesini hep birlikte yapmamız gerekiyor. Bazen toplum olarak yeterince duyarlı davranamadığımızı görüyor ve üzülüyorum. Mesela, engelliler için ayrılmış otopark alanlarını ya da geçitleri bilinçsizce işgal edebiliyoruz. Lütfen engelli vatandaşlarımızın haklarına saygı gösterelim ve onlara ikinci bir engel daha çıkarmayalım. Onlara bu imkânları sunmak ne jest, ne lütuftur. Bu, onların en temel hakkıdır. Tüm toplumsal haklardan eşit olarak yararlanabilmeleri için şart olan adaletin gereğidir. Onlara sunulan bu hizmeti kullanmalarına engel olmak ise, bizim insanlığımızla ilgili bir sorundur” dedi.

“KAMUDA ENGELLİ İSTİHDAMI, 5 BİNDEN 32 BİNE ÇIKARILDI”

Son 12 yılda kamuda engelli istihdamının, 5 binden 32 bine çıkarıldığını, engellilerin hizmet alımının kolaylaştırıldığını ve bin 500 maddelik engelliler hukukunun oluşturulduğunu dile getirdiği konuşmasında Emine Erdoğan, “Devletimizin yaptıkları tek başına yeterli değildir. Bu bilinci toplumun tüm kesimlerine yaymalıyız ki, çocuğumuz bedensel engeli olan bir arkadaşına nasıl davranabileceğini bilsin, sosyal hayatın her alanı engelliler düşünülerek inşa edilsin” diye konuştu.

“Biliyorum, tek bir çiçekle bahar olmaz. Ama her bahar tek bir çiçekle başlar. Günışığı projesinin de bu anlamda öncü bir çalışma olacağına inanıyorum. Engelsiz Yaşama Derneği ve Avea’nın bu ortak çalışması sivil toplum-özel teşebbüs iş birliğine güzel bir örnek teşkil ediyor” şeklinde sözlerine devam eden Emine Erdoğan, duyarlılıkları nedeniyle projenin tüm paydaşlarına teşekkür etti.

Konuşmasının sonunda Emine Erdoğan, “100 çocukla başlayan bu eğitim projesinin, önümüzdeki günlerde yine Avea’nın katkılarıyla daha çok çocuğumuza ulaşmasını ümit ediyorum ve kendilerinden engellilerin hayatını kolaylaştıracak yeni projeler bekliyorum” dedi.

Engelsiz Yaşama Derneği ve Avea’nın birlikte gerçekleştirdiği proje, yüzde 1 de olsa görme kalıntısı bulunan görme engelli çocuklara erken müdahale eğitimi vererek hayatlarına ‘engelsiz’ olarak devam edebilme imkânı sunuyor. Kendisi de görme engelli olan Turan Delimehmetoğlu’nun koordinatörlüğünde gerçekleşen proje, görme engelli çocuklara gün ışığı, ailelere de umut ışığı olarak tanımlanıyor.

Toplantıya dernek yetkilileri, Türk Telekom ve Avea yönetimi, sivil toplum temsilcileri, Günışığı Projesi kapsamında eğitim alan çocuklar ve aileleri ile basın mensupları katıldı.

Tüm Haberler