15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Kazakistan Millî Müzesini Ziyaret Etti

16.04.2015
Emine Erdoğan, Kazakistan Millî Müzesini Ziyaret Etti

Astana’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Vatan Koruyucuları Anıtı’na çelenk koyma törenine katılan ve Kazakistan Millî Müzesini ziyaret eden Emine Erdoğan, Kazakistan’ın en eski okulunda TİKA’nın açtığı el sanatları atölyelerini gezdi. Daha sonra Emine Erdoğan, Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı sergisinin açılışını yaptı.

Emine Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’daki yoğun programının öğleden sonraki bölümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Vatan Koruyucuları Anıtı’na çelenk koyma törenine katıldı ve daha sonra da Kazakistan Millî Müzesini ziyaret etti.

Orta Asya’nın en büyük ve en genç müzesi olan Millî Müze, Bağımsızlık Meydanı’na kurulmuş olup, Bağımsız Kazakistan, Eski ve Orta Çağ Tarihi, Etnografya ve Modern Sanat gibi bölümlerden oluşmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan, burada Altın Salon’dan geçerek müzedeki koleksiyonları inceledi.

KAZAKİSTAN’IN EN ESKİ OKULUNDA TİKA’NIN AÇTIĞI EL SANATLARI ATÖLYELERİ

Emine Erdoğan, müze ziyaretinden sonra Kazakistan’ın en eski okulu olarak bilinen ve 100 yıldan fazla geçmişi olan Astana Jabaev 4 No’lu İlköğretim Okulu ve Lisesi’nde TİKA tarafından açılan el sanatları atölyelerini ziyaret etti.

Emine Erdoğan, burada, çocuklara el sanatları becerilerinin kazandırılması girişimiyle Kazak halkının sevgisini kazanan TİKA’nın faaliyetleri hakkında bilgi aldı. TİKA’nın her yıl, 300 kız öğrencinin profesyonel standartlarda dikiş öğrenerek meslek edinmelerine katkı sağlamak üzere çeşitli hibeler yaptığı öğrenildi. Okul öğrencileri tarafından canlı müzik gösterileri ve yöresel danslarla karşılanan Emine Erdoğan, ziyaretinin anısına okulda başarılı olan ilk 50 öğrenciye mini tablet bilgisayar hediye etti.

EMİNE ERDOĞAN, ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100. YIL SERGİSİNİ AÇTI

Emine Erdoğan, Astana programının sonraki ayağında Kazakistan Millî Sanat Galerisi’nin katkıları ile Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı sergisinin açılışını yaptı. Çanakkale Savaşı sırasında karşılaşılan zorlukları ve gösterilen fedakârlıkları anlatan fotoğrafların bulunduğu koleksiyonu gezdi.

“ZAFER BAYRAMI” VESİLESİYLE İCRA EDİLEN OPERA

Akşam programında ise Emine Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in kızı, Kazakistan Parlamentosu Meclis Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda opera sanatçısı olan Dariga Nursultanova Nazarbayeva’nın davetlisi olarak Astana Operası’na gitti. Emine Erdoğan, II. Dünya Savaşı’nda kazanılan savaşın 70. yıl dönümü anısına kutlanan Zafer Bayramı vesilesiyle gazilere sevgi ve saygı sunmak adına icra edilen operada Dariga Nursultanova Nazarbayeva’nın seslendirdiği Rusça ve Kazakça şarkıları dinledi. Emine Erdoğan’ın Astana programına bakan eşleri de katıldı.

Tüm Haberler