15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Slovenya’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Yer Alan Postojnska Jama’yı Ziyaret Etti

30.03.2015
Emine Erdoğan, Slovenya’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Yer Alan Postojnska Jama’yı Ziyaret Etti

Slovenya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Emine Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı ve eşi tarafından yapılan resmî karşılama töreninin ardından Lubliyana Şehir Müzesi’ni, daha sonra da Slovenya’nın dünyaca meşhur Postojnska Jama Mağarası’nı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç gün sürecek Slovenya-Slovakya-Romanya ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı ve eşi tarafından yapılan resmî karşılama töreninin ardından Lubliyana Şehir Müzesi’ni ziyaret etti.

Tarihî Auersperg Sarayı’nda bulunan Şehir Müzesi’nde prehistorik dönemlerden günümüze kadar gelen eserler ve yapılara dair duvar örnekleri sergileniyor. Roma dönemine ait eserlerin sergilendiği bölümü ziyaret eden Emine Erdoğan, daha sonra Druga Violina adlı bir restoranı ziyaret etti. Restoranın önemli bir özelliği engelli çocuk, genç ve yetişkinler tarafından işletiliyor olması. Engellilerin hayata kazandırılmalarına destek olan Druga Engelli Eğitim, Bakım ve Çalışma Merkezi’ne bağlı restoranda Emine Erdoğan’ı Merkez Müdürü Dr. Valerija Buzan karşıladı ve merkez hakkında bilgi verdi.

Emine Erdoğan, öğleden sonra Slovenya’nın dünyaca meşhur Postojnska Jama Mağarası’nı ziyaret etti. Dünyanın ikinci uzun mağarası olarak kabul edilen mekanda tüneller, galeriler ve geçitler bulunuyor. 450 yıllık sarkıt ve dikitleriyle göz kamaştıran mağara UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. 19. yüzyıl ortalarından bu yana dünya tarih, kültür, bilim ve siyaset çevrelerinden çok sayıda ünlünün ziyaret ettiği mağaranın anı defteri, yine önemli isimlerin düşünce ve imzasını içeriyor. Golden Book adı verilen deftere düşüncelerini yazan Emine Erdoğan, “bu doğal mirasın en iyi şekilde korunması” dileklerini ifade etti.

Daha sonra Brdo Kalesi’ne geçen Emine Erdoğan, burada Slovenya Cumhurbaşkanı ve eşi tarafından verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Tüm Haberler