15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan: “Kadın, Tarih Boyunca Üretim Hayatının Dışında Olmamıştır”

21.03.2015
Emine Erdoğan: “Kadın, Tarih Boyunca Üretim Hayatının Dışında Olmamıştır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Denizli ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Denizlili iş kadınları ile bir araya gelerek, “Çalışan kadın vurgusu, evinde olmayı tercih eden kadınların üretime katkı vermediğini, ekonomik ve sosyal hayatta emeği bulunmadığını, daha da ötesi yok sayıldığını ima etmektedir” dedi.

Emine Erdoğan, Denizli’de ilk olarak 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü vesilesiyle down sendromlu çocuk ve gençlerle bir araya geldi. Polis Amca Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde, farklı kurumlarda eğitim gören çocuklarla gerçekleşen buluşmada, çocukların mehter ve mevlevi gösterisini izleyen Emine Erdoğan, öğrencilerin yaptığı el işlerinden oluşan sergiyi de gezdi.

“SANAYİ DEVRİMİ İLE BİRLİKTE KADIN EMEĞİ SÖMÜRÜLDÜ”

Denizli ziyaretinin ikinci durağında ise, Denizlili iş kadınları ile bir araya gelen Emine Erdoğan, Denizli İhracatçılar Birliği tarafından Denizli’den ihraç edilen ürünler ile Pamukkale meslek yüksek okulu tasarım yarışmasında ödül alan kıyafetlerin teşhir edildiği sergiyi gezdi. Daha sonra iş kadınlarına hitaben bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Türkiye’de kadın istihdam oranının en yüksek olduğu Denizli’de, kadın gücünün bir güneş gibi parladığına vurgu yaptı. Dünya pazarlarına açılma, Türkiye’nin zenginliklerini tanıtma noktasında kadınların gayretinden dolayı onlara teşekkür etti. Bu girişimci ruhun tarihi kökenlerine de değinen Emine Erdoğan şöyle söyledi: “Sizler, 13.yüzyıl’dan itibaren, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı’da, sosyal ve ekonomik hayatın düzenleyicisi olan, Ahilik teşkilatı içindeki, Bacıyan-ı Rum’un mirasçılarısınız. Henüz 13. Yüzyılda, kadınları teşkilatlandırarak, onların sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlayan Bacıyan-ı Rum, kadının çalışıp-çalışmamasını tartıştığımız bir zamanda tarihten gelen çarpıcı bir cevaptır” dedi.

Tarih boyunca kadının üretim hayatının dışında olmadığını, sanayi devrimi ile birlikte kadın emeğinin sömürüldüğünü, çalışan-çalışmayan ayrımı yapıldığını kaydeden Emine Erdoğan, “Çalışan kadın vurgusu, evinde olmayı tercih eden kadınların, üretime katkı vermediğini, ekonomik ve sosyal hayatta emeği bulunmadığını, daha da ötesi, yok sayıldığını ima etmektedir ki, bu, binbir emekle evlerini çekip-çeviren, yuvalarında alın teri döken kadınlarımıza, büyük haksızlıktır. Ben şahsen, onlara ‘evde oturan’ değil, ‘evde çalışan’ diyebilirim ancak” dedi.

“DIŞARIDA YA DA EVDE ÇALIŞAN TÜM KADINLARININ EMEĞİ KUTSALDIR”

Dışarıda ya da evde çalışan tüm kadınlarının emeğinin kutsal olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, Denizlili iş kadınlarının başarısına vurgu yaparken bir yandan da Denizli’de çok yüksek olan boşanma oranlarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Emine Erdoğan ‘Denizli’de aile kurumunun sarsılmasını, kadınlarımızın iş dünyasında yüksek oranlarda yer alıyor olmasına bağlamayı asla istemiyorum. Çünkü aile birliğini korumanın, sadece kadınların sorumluluğu olmadığını düşünüyorum. Aile ile ilgili bir sorun varsa ortada, bu, kadınıyla, erkeğiyle, tüm tarafların ortak sorunudur ve birlikte çözüm aranması gerekir” dedi.

Konuşmasında kadına şiddet meselesine de değinen Emine Erdoğan, delikanlılık ve kabadayılık adı altında çocuklara şiddetin özendirildiğini, oysa çocuklara beyefendilik ve hanımefendilik davranışlarını özendirmek gerektiğini söyledi. Çizgi filmlerin de şiddeti özendiren davranışları cazip bir paket içinde sunabildiğine vurgu yaptı ve ebeveynlere, yapımcı ve senaristlere bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye etti.

“SAĞLIKLI BİR HAYAT, YEDİP İÇTİKLERİMİZ KADAR KULLANDIĞIMIZ ÜRÜNLERLE DE İRTİBATLIDIR”

Konuşmasının sonunda, Uzakdoğu’dan yayılan tekstil terörüne karşı buldan bezi gibi organik tekstil ürünlerinin yaygınlaştırılması arzusuna ve Denizli’nin organik kumaş üretiminde öncü olması hedefine vurgu yapan Emine Erdoğan, doğal ve sağlıklı bir hayatın yedip içtiklerimiz kadar kullandığımız ürünlerle de yakından irtibatı olduğunu söyledi.

Emine Erdoğan, Nevruz vesilesiyle, topraktaki uyanışın kalplerde de sevgiyi, muhabbet ve birlikte yaşama coşkusunu diriltmesini dileyerek konuşmasını bitirdi.

Denizli Valiliğinin organize ettiği programda Denizlili iş kadını ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin eşi Ayşen Zeybekçi de bir konuşma yaptı.

Tüm Haberler