15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye ile Suudi Arabistan, İkili İlişkileri Daha da İleri Taşıma Noktasında Aynı İradeye Sahip”

28.02.2015
“Türkiye ile Suudi Arabistan, İkili İlişkileri Daha da İleri Taşıma Noktasında Aynı İradeye Sahip”

Resmî bir ziyarette bulunmak üzere Suudi Arabistan’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Kral Selman ile ikili ve bölgesel ilişkiler üzerine önemli görüşmeler yapacaklarını kaydederek, “Bölgemizin güvenlik ve istikrarını etkileyen sorunlar hakkında fikir teatisinde bulunacağız. Bu meyanda Suriye, Filistin, Libya, Irak, Mısır ve Yemen’deki durum ile terörizmle mücadele, üzerinde hassasiyetle duracağımız konular olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyarette bulunmak üzere Suudi Arabistan’a gitti.

Hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Ocak’ta vefat eden Kral Abdullah’ın cenaze namazına katıldığını ve Suudlu kardeşlerinin acılarını paylaştığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinin aynı zamanda Kral Selman’ı tebrik amacını da taşıdığını ve Kral Selman’ın veliaht olduğu dönemde 2013’te ilk resmî ziyaretini Türkiye’ye yaptığını kaydetti.

“BÖLGEMİZDEKİ GELİŞMELERE BİGÂNE KALMAMIZ MÜMKÜN OLAMAZ”

Uluslararası toplumun gündemini işgal eden olayların çoğunun Türkiye’nin komşularında veya kadim bağlarının bulunduğu coğrafyalarda yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cereyan eden her hadiseden, her yeni gelişmeden doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye dâhil, tüm bölge ülkeleri de etkileniyor. Bilhassa bu hassas süreçte bize, yani bu coğrafyanın ev sahiplerine, meskûnlarına büyük sorumluluklar düşüyor. Bombalanan her şehir bizim şehrimiz, talan edilen miras, bizim mirasımız, öldürülen her çocuk bizim evladımızdır. Türbeleri, camileri, kütüphaneleri, binaları tarumar edilen bizleriz, yakıp yıkılan bizleriz. Bu sebeple hadiselere bigâne kalmamız, nemelazımcı bir tavır içine girmemiz mümkün değildir. Biz bu anlayışla hemen her fırsatta bölge ülkeleri ve uluslararası ortaklarımızla bir araya geliyor, bölgenin istikrarı ve güvenliğini temin için neler yapabileceğimizi istişare ediyoruz. 2 Mart’ta Riyad’da kardeşim Kral Selman ile yapacağımız görüşmelerde stratejik ilişkilerimizin ve iş birliğimizin çeşitli yönlerini ele alacağız. Ayrıca bölgemizin güvenlik ve istikrarını etkileyen sorunlar hakkında fikir teatisinde bulunacağız. Bu meyanda Suriye, Filistin, Libya, Irak, Mısır ve Yemen’deki durum ile terörizmle mücadele, üzerinde hassasiyetle duracağımız konular olduğunu belirtmek isterim” dedi.

“BİRÇOK BÖLGESEL SORUNA İLİŞKİN SUUDİ ARABİSTAN İLE BENZER TUTUM VE YAKLAŞIMLARA SAHİBİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin, bu konular dâhil birçok bölgesel soruna ilişkin Suudi Arabistan ile benzer tutum ve yaklaşımlara sahip olduğunu belirterek, görüşmelerin, bölgede akan kanın durması, huzur ve sükûn ikliminin tesisi noktasında iki ülke arasında daha yakın eş güdüm ve istişareye imkân sağlayacağını kaydetti. Türkiye olarak Suudi Arabistan ile ilişkilere her zaman özel önem verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıllık Başbakanlığı döneminde, gerek Başbakan, gerek bakanlar seviyesinde ilişkilerin çok olumlu istikamette geliştiğini söyledi.

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arzu ve hedefimiz, bu ilişkilerimizin daha da ileriye taşınması ve derinleştirilmesidir” dedi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan tarafında da aynı iradenin mevcut olduğunu memnuniyetle müşahede ettiklerini belirterek, “İnşallah bu ziyaretim, ilişkilerimizin en üst düzeye çıkartılmasına ve iş birliğimizin her alanda güçlendirilmesine vesile teşkil edecektir” dedi.

YAŞAR KEMAL’İN VEFATI: “KENDİSİNE ALLAH’TAN RAHMET, YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk edebiyatının ünlü isimlerinden Yaşar Kemal’in vefatına ilişkin olarak, “Gerek hanımefendiyi, gerek yeğenini aramak suretiyle kendileriyle bu acılarını paylaştım. Derin bir teessürümüz olduğunu kendilerine de ifade ettim. Ayrıca kendisine ben Allah’tan rahmet, yakınlarına ve edebiyat camiamıza da başsağlığı diliyorum” dedi.

Tüm Haberler