15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, Devletimizin Kararı ve Uygulamasıyla Başarılı Bir Şekilde Nakledilmiştir”

22.02.2015
“Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, Devletimizin Kararı ve Uygulamasıyla Başarılı Bir Şekilde Nakledilmiştir”

Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun tahliyesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, “Sevk ve idaresini bizzat takip ettiğim, Sayın Başbakanımızın ve Genel Kurmay Başkanımızın harekat merkezinden bizzat yürüttüğü bu operasyon, ecdadımızın bizlere emaneti olan Süleyman Şah Türbesi’ni, savaş şartlarının hâkim olduğu Suriye’de daha güvenli bir mevkiye nakletmeyi amaçlamıştır” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye topraklarında yer alan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun tahliyesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun yerinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı başarılı bir operasyon neticesinde değiştirildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sevk ve idaresini bizzat takip ettiğim, Sayın Başbakanımızın ve Genel Kurmay Başkanımızın harekât merkezinden bizzat yürüttüğü bu operasyon, ecdadımızın bizlere emaneti olan Süleyman Şah Türbesi’ni, savaş şartlarının hâkim olduğu Suriye’de daha güvenli bir mevkiye nakletmeyi amaçlamıştır. Gece boyu gerçekleştirilen Şah Fırat operasyonuyla, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’ndaki tüm emanetler ve orada görev yapan askerlerimiz, salimen ülkemize getirilmiş bulunmaktadır. Operasyon, devletimizin kararı ve uygulamasıyla başarılı bir şekilde tamamlanmıştır” dedi.

“YENİ MEKÂNINDA BAYRAĞIMIZ DALGALANMAYA VE ECDADIMIZIN HATIRASI YAŞATILMAYA DEVAM EDECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Süleyman Şah’ın naaşı, askerlerimiz tarafından kontrol altına alınan ve şu anda bayrağımızın dalgalandırıldığı, Suriye sınırları içinde sınırımıza 200 metre mesafede bulunan Eşme bölgesine nakl-i kubur ile getirilecektir. Daha önce iki defa yeri değiştirilmiş olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, yine uluslararası hukuk ve anlaşmaların bir gereği olarak yeni mekânında bayrağımızı dalgalandırmaya ve ecdadımızın hatırasını yaşatmaya devam edecektir.”

“KAZA SONUCU ŞEHİT DÜŞEN ASKERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET, AİLESİNE VE YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı operasyon sırasında, kaza sonucu bir askerimiz şehit düşmüştür. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Her türlü takdirin fevkindeki bu başarılı operasyonu gerçekleştiren Hükümetimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.”

Tüm Haberler