15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Latin Amerika Açılım Stratejimiz Olgunluğa Ulaştı; Bundan Sonra İş Birliğimizi Derinleştireceğiz”

08.02.2015
“Latin Amerika Açılım Stratejimiz Olgunluğa Ulaştı; Bundan Sonra İş Birliğimizi Derinleştireceğiz”

 

Kolombiya’ya hareketinden önce bir basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2006 yılının Türkiye’de Latin Amerika ve Karayipler yılı olarak ilan edildiğini hatırlatarak, “Aradan geçen zamanda bölge ülkeleriyle ilişkilerimizde çok ciddi mesafeler kaydettik. Bugüne kadar ilişkilerimizin sınırlı kaldığı Orta Amerika ve Karayipler bölgelerine de ağırlık vereceğiz. Büyükelçiliklerimizin bulunmadığı ülkelere üst düzey ziyaretler gerçekleştirip bu ülkelerle çok taraflı platformlarda görüşmeler gerçekleştireceğiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyarette bulunmak üzere Kolombiya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yaptı. 

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan; Kolombiya, Küba ve Meksika’yı kapsayan bir ziyaret için yola çıktıklarını söyledi. 

Latin Amerika ziyaretinin, ilki 1995 yılında yapılan bu seviyedeki ikinci ziyaret olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gideceği 3 ülkeye Cumhurbaşkanı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olduğunu da vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle 2013 yılında ülkemizi ziyaret eden bölgedeki stratejik ortağımız Meksika Cumhurbaşkanı Nieto ile 2011 yılında ülkemizde ağırladığımız Kolombiya Cumhurbaşkanı Santos’un ziyaretlerine iade-i ziyaret olmuş olacak” dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN PROGRAMI

Ziyareti sırasında bu ülkelerle mevcut iş birliğimizin hukuki zeminini daha da güçlendirecek çeşitli anlaşmaları imzalayacaklarını da ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kolombiya’da Externado Üniversitesi’nde, Ankara Üniversitesi’yle iş birliğiyle yapılacak sempozyumun açılışına katılacağım. Meksika Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Matias Remora Enstitüsü’nde bir konuşma yapacağım. Ayrıca, beraberimdeki iş adamlarını katılacakları iş forumlarının da açılışlarına iştirak edeceğim” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret ile ticareti artırmaya yönelik atılabilecek adımları, Meksika ve Kolombiya ile sürmekte olan serbest ticaret anlaşması müzakerelerini nasıl hızlandırabileceğimizi de değerlendireceklerini belirtti. 

TÜRKİYE İLE LATİN AMERİKA ÜLKELERİ ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ ALANLARI

Türk Hava Yolları’nın bölgeye doğrudan uçuş başlatmasına ilişkin devam eden görüşmeleri gözden geçirme imkânı bulacaklarını da kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi, “Ülke olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuların başında, eğitim, kültür ve turizm alanlarında iş birliği geliyor. Bölgede Türk kültürüne, bilhassa da dizilerimize yönelik ilginin her geçen gün daha da arttığını görüyoruz. Ziyaretim kapsamımda, bizi, bizim değerlerimizi, tarihimiz, kültürümüzü layıkıyla yansıtacak dizilerin İspanyolcaya çevrilmesi noktasında bazı adımlar atacağız. Ciddi iş birliği potansiyelimizin bulunduğuna inandığım bu konularda inşallah mevkidaşlarımızla fikir teatisinde bulunacağım.” 

“KÜBA’DAKİ YATIRIM VE İŞ İMKÂNLARININ ARTMASINI, GELİŞMESİNİ VE ÇEŞİTLENMESİNİ BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin,  2014 Aralık ayı başından itibaren G-20 Dönem Başkanlığı’nı üstlendiğini hatırlatarak, “Türkiye’nin Dönem Başkanlığının bilhassa az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde heyecan uyandırdığını, bir umut olduğunu görüyoruz. Sadece G-20 üyeleri için değil, global ekonomi ve özellikle az gelişmiş ülkeler için de neler yaptığımızı veya yapmayı düşündüğümüzü bu vesileyle paylaşma imkanı bulacağım. Geçtiğimiz sene Avrupa Birliği Bakanı olduğu dönemde Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu Küba’yı ziyaret etmişti. Küba, ilişkilerimizin çok eskiye dayandığı ülkelerden bir tanesi. Küba ziyaretimiz, sizlerin de takip ettiği üzere, tarihi önemli bir döneme tekabül ediyor, Küba-Amerika Birleşik Devletleri arasında tarihi husumetin bir tarafa bırakılarak, ilişkilerin normalizasyonu noktasında bazı adımların atıldığı, yavaş yavaş yeni bir dönemin ilk işaretlerinin verildiği bir süreci yaşıyor. Bu sürece paralel olarak, Küba’daki yatırım ve iş imkânlarının da artmasını, gelişmesini ve çeşitlenmesini bekliyoruz. Ziyaretimiz sırasında sayın devlet başkanlarıyla inşallah hem bu konuları, hem de ikili meselelerimizi tafsilatlı bir şekilde ele alacağız” dedi. 

“KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİLİKLERİMİZİN AÇILMASINDAN SONRA KOLOMBİYA İLE İLİŞKİLERİMİZ İVME KAZANDI”

Kolombiya ile ülkemizin ilişkilerinin karşılıklı büyükelçiliklerimizin açılmasından sonra ciddi bir ivme kazandığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Kolombiya, bizim gibi uzun yıllardır terörle mücadele eden, teröre çok ciddi bedeller ödemiş bir ülke. Cumhurbaşkanı Santos’un liderliği altında bir süredir terör sorununa farklı bir çözüm bulmaya çalışıyor, ‘barış süreci’ diye adlandırılan bir müzakere süreci şu anda yürütülüyor. Bu ziyaretimiz sırasında ikili ilişkilerimizin yanı sıra, bu süreci de onlarla ayrıca ayrıntısına varıncaya kadar dinleme fırsatını bulacağız” dedi. 

“AMERİKA KITASINDAKİ İLK TİKA PROGRAM KOORDİNASYON OFİSİ’NİN AÇILIŞINI MEKSİKA’DA İLAN EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine, “Bu ziyaretimizin bir başka açıdan önemli şudur: İnşallah ziyaretimiz sırasında bölge için bir müjdemizi de açıklamış olacağız. Amerika kıtasındaki ilk TİKA Program Koordinasyon Ofisi’nin açılışını Meksika’da ilan edeceğiz. Artık bir markaya dönüşmüş olan Türkiye bursları, her yıl dünyanın 155 ülkesinden yaklaşık 5 bin öğrenciye eğitim imkânı sunuyor. Bu bölgeden de hali hazırda 120 öğrenci lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim alıyor. Ziyaretimiz vesilesiyle Türkçe öğrenimi, hem de bu konuları da istişare etme fırsatı bulacağız” şeklinde devam etti. 

“BÖLGE ÜLKELERİYLE İLİŞKİLERİMİZDE ÇOK CİDDİ MESAFELER KAYDETTİK”

Başbakan olduğu dönemde 2006 yılını, ülkemizde Latin Amerika ve Karayipler yılı olarak ilan ettiklerini de hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını şöyle tamamladı: “Aradan geçen zamanda hamdolsun bölge ülkeleriyle ilişkilerimizde çok ciddi mesafeler kaydettik. Artık Latin Amerika açılım stratejimizin bir olgunluğa ulaştığı kıta durumunda ve bundan sonra bir yandan ülkedeki stratejik ortaklarımız ve geleneksel partnerlerimiz ile iş birliğimizi derinleştirecek, diğer yandan da bugüne kadar ilişkilerimizin sınırlı kaldığı Orta Amerika ve Karayipler bölgelerine ağırlık vereceğiz. Ayrıca, büyükelçiliklerimizin bulunmadığı ülkelere üst düzey ziyaretler gerçekleştirmeyi, parlamenter ilişkiler kurmayı, teknik heyet ziyaretleri düzenlemeyi ve bu ülkelerle çok taraflı platformlarda görüşmeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede heyette yer alan Dışişleri Bakanız Sayın Çavuşoğlu 13 Şubat’ta Guatemala’ya geçecek, burada Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi Dışişleri Bakanları Birinci Formuna katılacak. Latin Amerika ziyaretimizin ülkemiz, milletimiz ve tüm bölge için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Kolombiya’ya gitti.

Tüm Haberler