15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Grubu’nun Düzenlediği Öğle Yemeğine Katıldı

06.02.2015
Emine Erdoğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Grubu’nun Düzenlediği Öğle Yemeğine Katıldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Grubu’nun düzenlediği öğle yemeğine katıldı. Bursa’nın girişimci kadınlarına hitaben bir konuşma yapan Emine Erdoğan’a, ‘Türkiye’ye Değer Katan Kadınlar 2015 Onur Ödülü’ takdim edildi.

Konuşmasında Bursa’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Emine Erdoğan, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Bursa’da Zaman’ adlı şiirine atıf yaparak Bursa’da hissettiklerini dile getirdi.

Emine Erdoğan, Bursa’nın başarılı iş kadınları ve girişimcileri ile ülke adına gurur duyduklarını ifade ederek, girişimci olmanın temel özelliği olarak engelleri aşma azmi ve fırsatları fark etme becerisinin önemine değindi. Türkiye’nin 12 yılda aldığı mesafenin bu girişimci ruhun eseri olduğuna vurgulayan Emine Erdoğan, “Türkiye olarak kendimizi fark ettik. Ülke olarak özgüvenimiz arttı, ‘Biz başarabiliriz’ ruhunu keşfettik. Kadınlarımızın bu süreçte emeği büyük” dedi.

“KÂRA ODAKLANMIŞ, BİREYSEL TATMİNE YÖNELİK GİRİŞİMCİLİK BİR YÖNÜYLE EKSİK KALIR”

Emine Erdoğan, kâra odaklanmış, bireysel tatmine yönelik girişimciliğin bir yönüyle eksik kaldığına, diğerkâmlık ve sosyal sorumluluk duygusu ile girişimciliğin bir değere dönüştürülmesinin gereğine atıf yaptı ve “bereket ancak bu yolun sonunda ortaya çıkabilir” dedi.

Son katıldığı Afrika ziyaretinden örnekler veren Emine Erdoğan, Bursa’nın tekstil hammaddesi üreten Afrika ülkeleriyle sömürgeci anlayıştan uzak, temiz bir ticaret yapmasının hayırlı bir girişimcilik faaliyeti olacağına değindi.

Emine Erdoğan, “Güvenlik, açlık, işsizlik sorunları yanında geleceği ellerinden alınmış çocuklar Afrika’nın kaderi olmamalı. Girişimcilik ruhumuzu biraz da o çocukların geleceği için seferber etmeliyiz. Bir yanda helal kazancımızın, maişetimizin peşindeyken, bir yandan da elimizdekinin bir kısmını onlar için ayırmalı, onlar için artırmalıyız. Zira paylaştığımız, yardımlaştığımız, başkasının derdiyle dertlendiğimiz oranda insanız” dedi. 

Ayrıca, zararlı kimyasallar ve kanserojen madde içeren tekstil ürünlerinin her yeri kuşattığı bir dünyada, organik tekstilin önemine işaret eden Emine Erdoğan, Bursalı yetkililerden bu meseleyi dert edinmelerini istedi. 

“BURSA İPEKÇİLİĞİ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KENT POLİTİKASINA DÖNÜŞMELİ”

Konuşmasında Emine Erdoğan, ”Yüzyıllarca ipekçilikle özdeşleşen bir şehrin, bu mirası sentetik ürünlere ve ithal ipeğe teslim etmemesi gerekir. Bursa ipekçiliği sürdürülebilir bir kent politikasına dönüşmeli. Bursa’nın da dahil olduğu ‘sağlıklı kentler’ vizyonunu güçlendirerek yeni çalışmalar yapabiliriz. İpek böcekçiliğini canlandırmak üzere köylülerimizi dut fidanlıkları oluşturmaya teşvik edebilir, bu işin eğitimine yatırım yaparak, festivallerle kültürünü yaşatabiliriz. Öte yandan, Bursa gibi ipekçilik potansiyeli olan bir şehrin Uzakdoğu’dan ipek ya da ipekli ürün ithali emin olun canımızı acıtıyor” dedi.

Emine Erdoğan, Bursa’nın, organik tekstilin öncüsü olabileceğine ve bunu bir dünya markasına dönüştürme noktasında tüm çabaları destekleyeceğini söyledi.

Program sonunda Emine Erdoğan’a, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Grubu tarafından, yaptığı öncü çalışmalar dolayısıyla ‘Türkiye’ye Değer Katan Kadınlar 2015 Onur Ödülü’ takdim edildi.

Programda ayrıca Emine Erdoğan’ın yardımseverlik ve girişimciliğini anlatan kısa bir film gösterimi yapıldı. Toplantıya Bursa’nın önde gelen çok sayıda ismi katıldı.

Tüm Haberler