15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Köklü Bir Ortak Tarihî Mirasa Sahip Olduğumuz Mali ile İlişkilerimizi Daha İleri Taşımak İstiyoruz”

03.02.2015
“Köklü Bir Ortak Tarihî Mirasa Sahip Olduğumuz Mali ile İlişkilerimizi Daha İleri Taşımak İstiyoruz”

 

Mali Cumhurbaşkanı Keita ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin Mali’den Türkiye’ye Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ilki teşkil ettiğini kaydederek, “Tarihinde sömürgeci lekesi olmayan bir ülke olarak Türkiye’nin amacı, Mali ve tüm Afrika ülkeleriyle ilişkilerini ‘eşit ortaklık’ ve ‘kazan-kazan’ esasına dayalı olarak geliştirmektir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmî bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ve heyetini ülkemizde misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

MALİ’DEN TÜRKİYE’YE CUMHURBAŞKANI DÜZEYİNDEKİ İLK ZİYARET

Ziyaretin, Mali’den Türkiye’ye Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizde 2005 yılının “Afrika Yılı” ilan edildiğini, 2002 yılında iktidara gelişleriyle birlikte 12 büyükelçiliğin bulunduğu Afrika’da ülkemizin bugün 39 büyükelçiliği olduğunu anlatarak şunları söyledi: “Hedef Afrika’nın bütününde büyükelçilikler olan bir ülke konumuna yükselmek. Aynı şekilde Afrika’daki ülkelerin de Türkiye’de 31 büyükelçiliği var, temennimiz odur ki, bu sayı daha da artar” dedi. 

MALİ İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLER 16’NCI YÜZYILA DAYANIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mali’nin tarihî ve kültürel bakımdan Türkiye ile 16’ncı yüzyıla dayanan bağları olduğunu belirterek, “Özellikle de Timbuktu büyük önem arz ediyor. Afrika’da İslam medeniyetinin merkez şehirlerinden biri olarak tarih boyunca ilmin, irfanın ve hikmetin bayraktarlığını yapmış olan bir yer. Osmanlı Devleti’nin de bölgeyle ilişkileri dört buçuk asır önceye, 1591 yılına dayanıyor. Böyle kadim ve köklü bir tarihî mirasa sahip olan ilişkilerimizi bizler de çok daha ileriye taşımak istiyoruz” dedi. 

Gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerde gerek ikili, gerek bölgesel sorunları ele alındıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede birkaç yıldır önemli gelişmelerin yaşandığını, son derece hassas bir dönemden geçildiğini belirtti. 

MALİ’DEKİ DİYALOG SÜRECİ

Açıklamasında, “Mali’nin siyasi tarihinde adeta bir dönüm noktası olan, Malililer arası diyalog sürecini, süreçte gelinen son durumu da ele alma imkânı bulduk. Onun için Mali’nin toprak bütünlüğü bizler için de çok büyük önem ifade ediyor. Diyalog sürecinin Mali’nin siyasi birliği açısında da bizim açımızdan önemi var. Kapsamlı bir barış anlaşmasıyla bu sürecin neticelenmesi Türkiye olarak en büyük temennimiz, duamızdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı’nda Türkiye’nin kurulmasına öncülük ettiği “Mali Temas Grubu”nun dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısının gelecek aylarda Türkiye’de yapılacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diyalog sürecinin başarıya ulaşması için her türlü desteği sağlamaya hazır olunduğunu Keita’ya ilettiğini aktardı. Tarihinde sömürgeci lekesi olmayan bir ülke olarak ülkemizin amacının, Mali ve tüm Afrika ülkeleriyle ilişkileri “eşit ortaklık” ve “kazan-kazan” esasına dayalı olarak geliştirmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Mali arasındaki 40 milyon dolarlık ticaret hacminin bu yılsonu itibarıyla 50 milyona, kısa zaman içinde 100 milyona, 2023 hedefleri kapsamında da 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflendiğini anlattı. 

Yaz mevsimi gelmeden THY’nin Mali seferlerine başlayacağını da anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın İstanbul’da düzenlenecek iş forumunun da önemli bir adım olacağını, DEİK ve Malili muadili arasında iş konseyi kurulmasını da memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk firmalarınca Mali’de üstlenilecek bazı projelerin de görüşmelerde, gündeme geldiğini, Keita’nın da Türk yatırımcılara gerekli destek vereceğini ifade ettiğini, Türk girişimcilerinin de bu konuda teşvik edileceğini ifade etti. 

MALİ’NİN PARALEL YAPIYA KARŞI TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ

TİKA’nın Mali’deki çalışmalarının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mali parlamento binasıyla ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü, restorasyonu yapılacak binalar bulunduğunu, su kuyusu açma çalışmalarının da devam ettiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, “Değerli kardeşime teşekkür ediyorum, paralel devlet yapılanması, paralel yapıyla ilgili konuda, Mali, bildiğiniz gibi uzun yıllara sari olarak bu örgütün en çok yerleştiği ülkelerden bir tanesi. Bu konuda ‘Türkiye hükümetine, Türk devletine aykırı düşenlere karşı biz ülkemizde fırsat tanımayız’ dediler. İkili ilişkileri ilgili birimlerimiz bir arada yürütmek suretiyle bu çalışmalar da yürüyecektir. Gerek eğitimde gerek ticari alanda aklınıza ne gelirse bütün bu alanlarda işbirliğimizi yürüteceğiz. Bununla ilgili görüşmelerimizi yaptık, bu adımları atacağız” dedi. 

“Türkiye Bursları” kapsamında 60 Malili öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü, bunun yanında Diyanet Vakfı aracılığıyla da 16 öğrencinin imam hatip okullarında okuduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu rakamların yükseltilebileceğini kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, basın toplantısı öncesinde imzalanan anlaşmaların hayırlı olmasını dileyerek tamamladı. 

Mali Cumhurbaşkanı Keita da yaptığı açıklamada, Mali’nin tüm Müslüman ve kardeş ülkelerle ilişkilerini geliştirmek istediğini belirtti. Bu noktada ilk sırada Türkiye’nin yer aldığını ifade eden Keita, “Büyük bir inanç adımı atarak artık bu iş birliğini yeniden canlandırmaya karar verdik. Bugün Türkiye, kalkınma yolundaki Afrika ulusları için umudu temsil ediyor” dedi. 

CUMHURBAŞKANI KEITA: “BUGÜN DİMDİK VE KENDİNİ İNKÂR ETMEDEN İLERLEYEN BİR TÜRKİYE GÖRÜYORUZ”

Cumhurbaşkanı Keita, “Bugün dimdik, rüzgâra karşı duran, onurla gururla modernliğe kendini inkâr etmeden ilerleyen bir Türkiye’yi görüyoruz. Derinlemesine kendi Osmanlılığına kök salmış bir Türkiye. Ne kadar akıllı bir geleceği inşa etme çabası var. Böyle bir Türkiye’yi bulmaktan çok mutlu olduk. Bu bizi hayran bıraktı ama şaşırmadık. Bu, tarihin gidişatına uygun bir Türkiye. Modern Türkiye açık, cömert, başka halklara elini uzatan bir ülke kurduğunuz için size çok borçlu olacak” dedi. Derin bir kültürel tarihe sahip olan Timbuktu şehrini işgal edenlerin ve saldıranların, türbeleri yaktıklarını, tarihî el yazmalarını yok etmeye çalıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Keita, “Ancak ulemanın zekâsı ve aklı bu el yazmalarını kurtarmamızı sağladı. Türkiye de bu yazmaların düzeltilebilmesi ve elektronik ortama aktarılması için yardımcı olabileceğini söyledi. Müslüman dünyası size müteşekkir olacaktır” dedi. 

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mali Cumhurbaşkanı Keita’nın huzurunda, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İstihdam ve Mesleki Eğitim Alanlarında İşbirliği Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında El Sanatları Alanında İşbirliği Anlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Mali Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Kültürel İşbirliği Anlaşması imzalandı.

 

Tüm Haberler