15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Büyükelçi Eşlerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Ağırladı

07.01.2015
Emine Erdoğan, Büyükelçi Eşlerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Ağırladı

 

Türkiye’nin yurt dışında görev yapan büyükelçilerinin eşlerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir yemek veren Emine Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Sizler Dışişleri’ne mensup kadınlar olarak, Türkiye’nin yumuşak gücünü uluslararası alanda aktif hale getirebilirsiniz. Hiç sömürge olmamış bir coğrafyanın öz güveni ile demokrasiyi Müslüman kimliğiyle buluşturabilen bir ülkenin fertleri olarak millî değerlerimizi küresel eğilimlerle buluşturabilirsiniz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye’nin yurt dışında görev yapan büyükelçilerinin eşlerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir yemek verdi. 

Yemekte yaptığı konuşmada Emine Erdoğan, Hz. Mevlana’nın “pergel” metaforunu hatırlatarak, “Hz. Mevlana, pergelin bir ayağını belli bir noktada sabitleyip, diğer hareketli ayağı ile âlemi dolaşmaktan söz ediyor. Sizler de sabit ayağı ülkemizde olan, hareketli ayağı ile tüm dünyaya uzanan bir teşkilatın mensuplarısınız. Kültürümüzden, geleneğimizden ve tarihimizden aldığınız gücü, yerkürenin farklı köşelerine taşıyor, ülkemizin temsiline katkıda bulunuyorsunuz. Kiminiz şehitlerimizin de olduğu coğrafyalarda, kiminiz soydaşlarımızın yaşadığı topraklarda, kiminiz ise hiç tanımadığımız, bilmediğimiz memleketlerde ülkemizin bayrağını taşıyorsunuz” dedi. 

“ULUSLARARASI İLİŞKİLERİN MAHİYETİ DEĞİŞİYOR, COĞRAFİ SINIRLAR ESKİ ÖNEMİNİ KAYBEDİYOR”

Eşleri olarak, büyükelçilerin yoğun çalışma temposu nedeniyle aile içindeki boşluğunu doldurmak yanında, kendi proje ve birikimleriyle Türkiye’nin temsiline katkı sağladıklarının farkında olduklarını ifade eden Emine Erdoğan, bunun için büyükelçi eşlerine teşekkür etti. Emine Erdoğan, mesafelerin kısaldığı, coğrafi sınırların eski önemini kaybettiği, uzakların yakın olduğu bir dünyada uluslararası ilişkilerin mahiyetinin de değiştiğine işaret ederek, devletlerin artık sadece askerî ve ekonomik güçleri üzerinden değil, ‘yumuşak güç’ denilen farklı unsurlar üzerinden kendilerini ifade ettiğine dikkati çekti. 

TÜRKİYE’NİN “YUMUŞAK GÜÇ” UNSURLARI

Emine Erdoğan, zengin tarihî birikiminin, Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi büyük şahsiyetlerinin miras bıraktığı prensiplerin, Türkiye’nin yumuşak güç kaynağını oluşturduğunu belirterek, “Sizler Dışişleri’ne mensup kadınlar olarak, Türkiye’nin yumuşak gücünü uluslararası alanda aktif hale getirebilirsiniz. Hiç sömürge olmamış bir coğrafyanın öz güveni ile demokrasiyi Müslüman kimliğiyle buluşturabilen bir ülkenin fertleri olarak millî değerlerimizi küresel eğilimlerle buluşturabilirsiniz” diye konuştu. 

Türkiye’nin artık 10 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak bir ülke olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, Türkiye’nin gerek demokratikleşme yolunda gerekse temel hak ve özgürlükler alanında büyük adımlar attığını söyledi. Türkiye’nin son 12 yılda, dünyanın sayılı ekonomileri arasına girdiğini, yardım alan değil, yardım yapan ülke konumuna yükseldiğini kaydeden Emine Erdoğan, “Türkiye’nin bu özgün hikâyesine kulak kabartan, onu merak eden çok sayıda çevre var yurt dışında. Ama aynı şekilde bu gelişmelerden rahatsız olanlar ve bu ilerlemeleri olumsuz algı operasyonlarıyla gölgelemek isteyenler de var” dedi. 

“2014’TE, KENDİ ÇIKARLARI İÇİN ÜLKEMİZİN MAHREMİYETİNİ ULUSLARARASI GÜÇ ODAKLARINA AÇAN YAPI İLE UĞRAŞTIK”

Kültürel ve ekonomik sömürü düzeninin Türkiye üzerinde kurmak istediği hâkimiyete geçit vermeyen bu güzel gelişmelerin, bazıları tarafından da baltalanmaya çalışıldığına da dikkat çeken Emine Erdoğan şöyle konuştu: “Biliyorsunuz geride bıraktığımız 2014 yılı boyunca kendi çıkarları uğruna ülkemizin mahremiyetini uluslararası güç odaklarına açan bir yapı ile uğraşmak zorunda kaldık. Neyse ki başarılı olamadılar, amaçlarına ulaşamadılar. Türkiye aleyhindeki bütün kampanyalara rağmen bizler, hep haklılığımızdan aldığımız cesaretle içeride ve dışarıda insan ve vicdan odaklı bir düzenin savunucusu olduk.” 

“TÜRKİYE’NİN HER ALANDAKİ ÖZGÜN TECRÜBESİNİ TÜM DÜNYAYA EN GÜZEL ŞEKİLDE SUNMAK DURUMUNDAYIZ”

Emine Erdoğan; din, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın mazlumun, zulme uğrayanın yanında yer aldıklarını, Müslüman coğrafyanın dünyaya çok da iç açıcı manzaralar sunmadığı bir süreçten geçildiğini belirterek, Avrupa’da ise esasen kendi ürettikleri ve besledikleri bir yaklaşım olan İslamofobyanın tehlikeli bir tırmanış içinde olduğunu söyledi. Konuşmasında Emine Erdoğan, “Popülizm peşindeki Avrupalı siyasetçiler İslamofobyayı tahrik ederek, bu tür eğilimleri destekleyerek aslında kendi değerlerini, geleceklerini tehlikeye atıyorlar. İşte böyle bir dönemde bizlere çok büyük görevler düşüyor. Türkiye’nin her alandaki özgün tecrübesini tüm dünyaya en güzel şekilde sunmak durumundayız. Umuyorum ki sizler dünyada mazlumların sesine kulak verecek, tüm dünya halklarına menfaatler üstü değerlerde buluşarak yeni işbirlikçileri inşa edecek, gönüller kazanacaksınız” dedi. 

GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde başlatılan “Gönül Elçileri Projesi”nin uluslararası ayağını oluşturmak istediğini sözlerine ekleyen Emine Erdoğan, “Gönül Elçileri Projesi’nin gönüllülük ruhu şayet uluslararası alana da taşınabilirse bugün burada yakaladığımız sinerji kalıcı hale gelebilir. Tıpkı kendi şehirlerinin değişimine yön veren vali eşlerimiz gibi sizler de yaşadığınız ülkelerin ışığını Türkiye’ye taşıyabilir, özellikle kadınlarımıza yeni ufuklar açacak konularda ‘gönül elçileri’ olabilirsiniz. Dışişleri Bakanlığımızın öncülüğünde gerçekleştirilecek böyle bir çaba inanıyorum ki tüm kadınlarımız için de umut kaynağı olacaktır” diye konuştu. 

“BU ÜLKENİN, SİZLERİN FEDAKÂR ÇABALARINA, ÇALIŞKANLIĞINA VE DEĞERLİ FİKİRLERİNE İHTİYACI VAR”

Emine Erdoğan, yurt dışında iken görevleri başında vefat eden büyükelçileri, görev şehitlerini ve onların yol arkadaşlarını da rahmetle andığını belirterek, “Bunların içinde, İkinci Dünya Savaşı döneminde, görev yaptığı Rodos’ta, Osmanlı kimliğine sahip birçok Yahudi’nin toplama kamplarına gönderilmesine engel olan Selahattin Ülkümen Beyefendi ile eşi Mihrinnisa Hanımefendi’yi özellikle anmak istiyorum. Başkonsolosumuz Selahattin Ülkümen’in vicdanı, ahlakı ve tarihî sorumluluğu gereği yaptığı bu büyük insanlık jestine, Konsolosluk binası bombalanarak karşılık verilmişti. Bu bombardımanda Başkonsolosumuz Selahattin Bey’in eşi Mihrinnisa Hanım şehit olmuştu. Türkiye, o yıllardan beri din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin mazlumlara sahip çıkma ahlakını ve politikasını bugün de güçlenerek devam ettirmektedir. Sizler de bu politikanın yurt dışında bayraktarlığını yapan, bu uğurda görev şehitleri de vermiş, çok güzide bir topluluğun mensuplarısınız. Bu ülkenin, sizlerin fedakâr çabalarına, çalışkanlığına ve değerli fikirlerine ihtiyacı olduğunu bir kere daha tekrarlamak istiyorum” dedi. 

Çalışmalarından dolayı büyükelçi eşlerini kutlayan Emine Erdoğan,  2015’in Türkiye ve insanlık için huzur, barış ve istikrar getirmesini dilediğini ifade etti. 

Yemekte, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu da bir konuşma yaparak, eşleriyle dünyanın farklı coğrafyalarında görev yapan ailelerin benzer sorunlarla karşılaştıklarına dikkati çekti ve diplomat eşlerini bir araya getiren, yurt içi ve yurt dışındaki etkinliklerde yardım elini uzatan en önemli oluşumun Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD) olduğunu söyledi. 

Yemeğe, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, kadın büyükelçiler ve yurt dışına yönelik çalışmalar yapan kamu kurum ve kuruluşlarından kadın temsilciler de katıldı.

Tüm Haberler