15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye ile Birleşik Krallık İlişkilerinin Tarihî Derinliği ve Birikimi, İş Birliğimizin Temelini Teşkil Ediyor”

29.11.2014
“Türkiye ile Birleşik Krallık İlişkilerinin Tarihî Derinliği ve Birikimi, İş Birliğimizin Temelini Teşkil Ediyor”

İstanbul’da gerçekleştirilen Türk-İngiliz Tatlı Dil Forumu’na hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumun iki ülke halkları arasındaki ilişkilerin çok daha sağlıklı ve güçlü bir temele oturmasına vesile olacağını belirterek, “Türkiye ve Birleşik Krallık köklü bir medeniyete, güçlü bir devlet geleneğine ve kendine özgü küresel bir siyaset vizyonuna sahiptir. Küresel ve bölgesel konularda istikrarlı, yapıcı ve sonuç alıcı adımların atılması için iki ülkenin çok yoğun bir iş birliği içinde olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

İstanbul’da gerçekleştirilen Türk-İngiliz Tatlı Dil Forumu’na hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumun iki ülke halkları arasındaki ilişkilerin çok daha sağlıklı ve güçlü bir temele oturmasına vesile olacağını belirterek, “Türkiye ve Birleşik Krallık köklü bir medeniyete, güçlü bir devlet geleneğine ve kendine özgü küresel bir siyaset vizyonuna sahiptir. Küresel ve bölgesel konularda istikrarlı, yapıcı ve sonuç alıcı adımların atılması için iki ülkenin çok yoğun bir iş birliği içinde olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İngiliz Tatlı Dil Forumu’nda katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

İstanbul’da gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumun 4. toplantısına ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl Edinburgh’da düzenlenen forumun başarıyla icra edilmesinde büyük katkıları olan York Dükü Prens Andrew’a teşekkür ederek, “Forumu, değerli dostum Başbakan Cameron ile yaklaşık 4 yıl önce iki ülke halklarını daha da yakınlaştırmak amacıyla başlatmıştık. 4 yılın ardından bugün burada gördüğünüz samimi atmosfer ve yakın temas, forumun ne derece başarıya ulaştığını gösteriyor” dedi.

“FORUM VESİLESİYLE İKİ ÜLKE HALKLARI ARASINDAKİ İLİŞKİLER ZENGİNLEŞECEK”

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının son derece dinamik, son derece canlı ve aktif bir karaktere sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  son 12 yılda gerçekleştirilen reformlarla sivil toplum kuruluşlarının çok daha başarılı çalışmalara imza attığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, köklü geleneklere sahip iki ülkenin sivil toplum alanındaki birikimlerini de samimiyetle paylaşacaklarına, iş birliğini çeşitlendirerek daha da ileriye taşıyacaklarına emin olduğunu kaydederek, “Bu forum vesilesiyle iki ülke halkları arasındaki ilişkiler inşallah çok daha sağlıklı ve güçlü bir temele oturacak, farklı alanları da içine alarak daha da zenginleşecektir” dedi.

BİRLEŞİK KRALLIK İLE KÜRESEL VE BÖLGESEL KONULARDA İŞ BİRLİĞİ

Türkiye ve Birleşik Krallık’ın köklü bir medeniyete, güçlü bir devlet geleneğine, kendine özgü küresel bir siyaset vizyonuna sahip olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ve bölgesel konularda istikrarlı, yapıcı ve sonuç alıcı adımların atılması için iki ülkenin çok yoğun bir iş birliği içinde olması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada barışın, istikrarın, demokrasinin, bütün bu önemli adımların atılması konusunda iki ülkenin stratejik iş birliğinin hayati önemi olduğunu vurgulayarak, “Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki münasebetlerin tarihî derinliği ve birikimi iş birliğimizin en sağlam temelini teşkil ediyor. Stratejik ortaklığımızı geliştiren alanların başında hiç kuşkusuz ekonomik ve ticari ilişkilerimiz geliyor. Dünyanın en büyük dış yatırımcıları arasında bulunan Birleşik Krallık, hali hazırda ülkemizdeki en önde olan yatırımcılardan bir tanesidir. Ülkemizde faaliyet gösteren 2700’ün üzerindeki İngiliz sermayeli firma, bu sahadaki bağların gücünü ortaya koyuyor. Bizler, Birleşik Krallık ile 2009 yılına ait ikili ticaret hacmimizi, 2015 yılı itibarıyla iki katına yani 19 milyar dolar seviyesine yükseltme hedefi doğrultusunda iş çevrelerimizi destekleme kararı almış ve buna devam edeceğimizi söylemiştik” diye konuştu.

“2023 HEDEFLERİMİZDEN BİRİ DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİNDEN BİRİ OLMAK”

Türkiye’nin, 2023 hedefleri arasında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması bulunduğunu, bu amacı gerçekleştirmek için de kararlı bir şekilde çalışmaların sürdürüleceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Bu noktada Birleşik Krallık ile ekonomik ve ticari iş birliğine büyük önem veriyoruz. Türk inşaat ve müteahhitlik firmaları, dünyanın dört bir yanında çok büyük projelere, önemli başarılara imza atıyorlar. Birleşik Krallık’ın da bilhassa mühendislik ve mimarlık alanında ciddi bilgisi ve birikimi bulunuyor. Bu alanda el ele vererek, tecrübe ve deneyimlerimizi paylaşarak, beraber ve yeni ortaklıklar tesis edebileceğimize inanıyorum. Önümüzdeki dönemde gerek Türkiye’de, gerek üçüncü ülkelerde Türk ve İngiliz firmalarının daha fazla ortak projede ve girişimde yer almasını bekliyoruz.”

EKONOMİK GÖSTERGELER BAKIMINDAN AVRUPA’DAKİ DURUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2008-2009 yıllarında tüm dünyayı etkisi altına alan küresel krizin olumsuz etkilerinin Avrupa’da hala devam ettiğini,  bu yıl belirli bir toparlanma yaşansa da kaydedilen gelişmelerin son derece kırılgan olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu borcuyla işsizlik oranının yüksekliği ve finans sektörüyle ilgili sorunların bu kırılganlığı daha da artırdığını da belirtti. Avrupa genelinde giderek yaşlanan nüfusun sosyal güvenlik sistemi üzerine getirdiği yükün etkilerinin uzun vadede devam edeceğinin görüldüğünü, nüfusun yaşlanması noktasında kendisinin de Türkiye’de ciddi bir mücadele belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama henüz başarılı olduğumu söyleyemem. Çünkü her gittiğim veya davetli olduğum nikâhta ‘en az 3 çocuk’ diyorum ama kimse buna yaklaşmıyor” dedi.

“2001 EKONOMİK KRİZİNDEN GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin en dinamik unsurunun insan olduğunu kaydederek, “Eğer genç nüfusa sahipseniz, ekonomide başarılı olmanın yolu açıktır. Aksi takdirde başaramazsınız. Bu konjonktüre rağmen Türkiye’de son 12 yıl içinde ekonomik açıdan büyük bir dönüşüm yaşanmıştır. Türkiye olarak 2001 yılında ülkemizde yaşanan krizden özellikle bir ders çıkardık. 2002’den itibaren ekonomimizi sağlam ve sarsılmaz bir yapıya kavuşturmanın mücadelesini verdik. Birçok Avrupa ülkesinden farklı olarak bankacılık sektörümüzün altyapısını güçlendirmek suretiyle bütçe açığımızı düşürerek, düşük borç stoğu ve sağlam bir finans yapısıyla krizi karşıladık. Bu çabalarımızın meyvesini de kriz döneminde alma imkânı bulduk. Krizin olumsuz etkilerinden en az etkilenen ülkelerden biri Türkiye’dir. Ağır kriz döneminde dahi ekonomimizdeki büyüme ve millî gelirimizdeki artış devam etti. Bu bakımdan 2015 yılında sürdüreceğimiz G-20 dönem başkanlığımızın son derece önemli ve anlamlı olduğunu burada ifade etmek istiyorum” diye konuştu. Türkiye’nin dönem başkanlığı sürecinde önceki dönemlerde başlatılan finans sektörünün regülasyonu, yatırımların finansmanı ve iklim değişikliği alanlarındaki önemli uygulamalara devam edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, KOBİ’lerin istihdam ve ekonomik kalkınma açısından oynadığı o kritik rolü göz önüne alarak, onları destekleyecek ve teşvik edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “G-20 dönem başkanlığımız sırasında en az gelişmiş ülkelere sağlanacak destek konusunu da gündemde tutacağız ve geleceğe yönelik bunu teşvik edeceğiz. Genel bütçe kesintilerine rağmen uluslararası kalkınma yardımlarında herhangi bir kesintiye gitmeyen Birleşik Krallık ile bu bağlamda da görüş birliği içindeyiz. Dönem başkanlığımız sırasında Birleşik Krallık ile yakın diyalog ve istişare halinde olmayı arzu ettiğimizi özellikle bu toplantıda da ifade etmek isterim” dedi.

“EKONOMİK VE TİCARİ İLİŞKİLER KADAR İNSANİ BAĞLARIMIZI DA GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Gerek ikili ilişkilerin ulaştığı aşama, gerek yürütülen başarılı kamu diplomasisi sayesinde iki ülke arasındaki irtibatın, halklar düzeyinde de arttığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık’tan her yıl 2,5 milyon turisti Türkiye’de misafir edildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Ayrıca 51 bin İngiliz vatandaşı, Türkiye’yi ikinci vatanları olarak seçerken, 400 bin civarında insanımız da Birleşik Krallık’ta yaşıyor. Önümüzdeki dönemde ekonomik ve ticari ilişkilerimizin yanında insani bağlarımızın da güçlenmeye devam edeceğine, yakalanan bu ivmenin sürdürüleceğine inanıyorum.”

“TÜRKİYE; TARİHÎ, COĞRAFİ VE KÜLTÜREL BAKIMDAN AVRUPA’NIN DOĞAL BİR PARÇASIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin tarihî, coğrafi ve kültürel bakımdan Avrupa’nın doğal ve vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirterek, “Avrupa Birliği’ne tam üyeliği ülkemizin stratejik bir hedefi olarak görüyor, yaklaşık 50 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Bu süreçte gerçekten çok önemli reformları hayata geçirdik. Temel hak ve özgürlükler ile demokrasimizin güçlendirilmesi noktasında ciddi adımlar attık. Biz bu reform sürecini çeşitli ülkelerin siyasi engellemelerine rağmen hız kesmeden aynı kararlılıkla devam ettireceğiz. Bu noktada AB üyeliğimizin önündeki siyasi engellerin aşılması ve halkımızın bu süreçle ilgili motivasyonunun yeniden canlandırılması önem taşıyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, ülkemize katkılarının yanında Avrupa’nın da ihtiyacı olan dinamizmi, kültürel çoğulculuğu ve hoşgörü iklimini yeşertecektir. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyeliğimiz için gösterdiği tutumu her zaman takdir ettiğimizi, verilen desteğe müteşekkir olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

100. yılı anılan 1. Dünya Savaşı’nın yol açtığı yıkımların, acıların ve sorunların bölgede etkisini hala canlı şekilde sürdürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1. Dünya Savaşı’nın, meseleleri çözmeyip sadece ertelediğini, bölgedeki etnik, mezhebi ve dinî çatışmaların en önemli nedenlerinden birini, bu savaşın bıraktığı acı mirasın oluşturduğunu söyledi.

“ÜLKEMİZE SIĞINAN MÜLTECİLERE KAPIMIZI KAPAYAMAZDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin hem coğrafi hem de kültürel olarak, bölgede yaşanan çatışmalardan ve krizlerden en fazla etkilenen ülkelerin başında geldiğini söyledi. Türkiye’nin kuzeyinde ve güneyinde ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 2 milyon mülteciye biz şu anda ev sahipliği yapıyoruz. Bunun 1,5 milyonu Suriye’den, diğer bölümü Irak’tan gelenler. Bunların eğitim, gıda, sağlık, bütün bunların yanında barınma, bu ihtiyaçlarını Türkiye gideriyor. Şu ana kadar yaptığımız harcama 5 milyar dolara ulaştı. Bize dünyadan gelen destek ne biliyor musunuz? 200 milyon dolar. Tüm Avrupa’da ne kadar sığınmacı var? 200 bin. Sadece Türkiye’de 10 katı. Çünkü biz açık kapı politikasıyla ölümden kaçan o insanlara kapımızı kapayamazdık ve kapımızı açmak zorunda kaldık” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HERHANGİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK VERMESİ SÖZ KONUSU DAHİ DEĞİLDİR”

Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın Suriye tarafında bugün çatışmalar yaşandığını, Türkiye’nin tüm sınır boyunda güvenlik tedbirlerini kararlı şekilde aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batılıların DEAŞ gibi terör örgütüne Türkiye’nin destek verdiğini söyleyerek kendisini “ciddi manada üzdüğünü” belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir defa bizim El Kaide gibi, DEAŞ gibi ve buna benzer terör örgütlerine destek vermemiz mümkün değil; çünkü bunların hepsi bizim bir defa dinimize de gölge düşüren, bir barış dini olan İslam’a da gölge düşüren terör örgütleridir. Bunlarla bizim asla bir dayanışma, birliktelik içinde olmamız mümkün değil, ama bu kampanyayı yürütenlerin İslamofobiadan kaynaklanan bir rahatsızlıkları var. Çünkü ona karşı da böyle bir mücadeleyi vermediler. Onun karşısında da durmadılar. Biz terörden çok çektik, hala çekiyoruz. PKK terör örgütüne karşı 35 yıldır bu topraklarda bir mücadele sürdürüyoruz. Biz terörün ne olduğunu çok iyi biliriz. İngilizler de bunu çok iyi biliyorlar. Öyleyse bizi en iyi anlaması gereken İngiltereli dostlarımızdır. Dolayısıyla bu mücadeleyi aynı kararlılıkla sürdürmek durumundayız” dedi. 

“BÖLGEMİZDEKİ KARDEŞLERİMİZİN ONURLU VE DEMOKRATİK BİR HAYAT SÜRMELERİNİ ARZU EDİYORUZ”

Açık sözlü olduğunu ve sözünü esirgemediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’nin başındaki zat, devlet terörü estiren bir zattır. DEAŞ terör örgütü ama öbür tarafta da devlet terörü estiren birisi var. Söylenen ne? ‘Esed giderse yerine kim gelecek?’ Eğer demokrasiye inanıyorsak, demokratsak ben diyorum ki ‘Halk kimi isterse o gelecek.’ Niye Esed’e bu kadar güveniyorsunuz ki? Eğer başarılı bir idareci olabilseydi Suriye bu hale gelmezdi. Şu anda bir medeniyet ülkesi, bir tarih ülkesi olan, hakikaten kültürel zenginliklerin çok ileri seviyede olduğu Suriye artık yok. Kendisi bombalayarak bu Suriye’yi bitirmiştir. Yeniden bu Suriye’nin inşası böyle kolay olmayacak ama bir mezhep kavgasına maalesef Suriye’yi feda etmişlerdir ve babası Hama, Humus’ta 30 bin insanı öldürmüştür. Bu adam da Hama, Humus’a nazire olsun diye 300 bini aşkın insanı Suriye’de öldürmüştür. Kim bu öldürülenler? Kendi insanı. Bu insan için ‘Bu giderse yerine kim gelir?’ sorusu sorulabilir mi, böyle bir şey olabilir mi? Bir an önce ondan kurtulmak ve onun yerine de halkın samimi oylarıyla seçilmiş demokratik yollardan birisinin gelmesi şart. Bölgenin kaderi, aynı zamanda bizim de kaderimizdir. Bölgedeki kanın, çatışmanın durması, her türlü menfaatin, her türlü hesabın üzerindedir. Bölgemizde kader birliği ettiğimiz kardeşlerimizin onurlu, demokratik bir hayat özleminin artık acilen hayat bulmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

“ULUSLARARASI TOPLUMUN SURİYE VE IRAK KONUSUNDAKİ KARARSIZLIĞI DURUMU ZORLAŞTIRIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki rejimin, sırf kendi ikbali ve kendi iktidarını sürdürme gayreti adına bölgeyi, kendi vatandaşını ateşe atmasına müsaade edilmemesi gerektiğini anlatarak, “Uluslararası toplumun yaklaşık 4 yıldır Suriye’de ve Irak’ta yaşanan acılara sessiz kalması, kararsız tutum içinde olması maalesef durumu daha da zorlaştırıyor. İşte DEAŞ, Irak’tan çıktı, orada El Kaide’den doğdu; Suriye’de beslendi, orada güçlendi ve tekrar Irak’a döndü. Çok enteresandır Musul’da Irak Ordusu kaçtı ve Amerika’nın o ağır silahlarını bıraktı, bu ağır silahlarla DEAŞ oradaki operasyonlarına başlayarak şu anda Irak’ın yüzde 40’ına sahip oldu. Böyle bir durum var ortada. Bütün bunların karşısında ‘biz havadan bombalamak suretiyle bu işi bitiririz’ deniyor. Hayır, bitiremezsiniz. Bir defa kara harekâtı olmadıktan sonra DEAŞ, yine orada işgallerine devam ediyor. Suriye’de de aynı şey. İşgallere devam ediyor. Onun için bütün dostlarımıza açık açık söyledim, bugün burada da söylüyorum: Bir defa açık ve net; uçuşa yasak bölge ilan edilmedikçe, güvenli bölge ilan edilmedikçe, eğit-donat halledilmedikçe ne Irak’ta, ne de Suriye’de netice alınmaz. Onun için de Irak’ı ayrı, Suriye’yi ayrı düşünemeyiz. Her ikisini birlikte düşünmemiz gerekir ki bu terör örgütleriyle de mücadeleyi başarılı sürdürelim, Suriye’de de Esed rejiminin hallini birlikte yapalım” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYRIM YAPILMADAN TERÖRLE MÜCADELE EDİLMELİDİR”

Bölgedeki çatışmaların bir an önce durması, akan gözyaşının dinmesi ve daha fazla insani trajedinin yaşanmaması için BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere tüm uluslararası toplumu daha fazla inisiyatif almaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Bölgemizdeki istikrarsızlık ve çatışma ortamının sadece bölgeyi değil tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkilediğine şahit oluyoruz. Şiddeti ve terörü yöntem olarak belirleyen radikal grupların mevcut çatışma ortamından ve sorunlardan beslendiğine, bunları istismar ettiğine de açıkça şahit oluyoruz. DEAŞ terör örgütü nasıl bölgenin geleceği için bir tehditse, uluslararası güvenlik ve istikrar için de aynı derecede tehdittir. DEAŞ esasında bizim kendi medeniyetimize yönelik de bir tehdittir. Aynı şekilde PKK terör örgütü sadece ülkemizde değil tüm bölgeye yönelik bir tehdittir. Askeri mücadele kadar siyasi ve ekonomik boyutlarıyla birlikte topyekûn mücadelenin esas alınması şarttır. Türkiye, yanı başındaki bu tehditlerle mücadele noktasında kararlıdır. Aynı mücadele azmini, aynı kararlılığı, terör örgütleri arasında ayrıma gitmeden, bizler de uluslararası toplumdan bekliyoruz.”

İNGİLTERE BAŞBAKANI CAMERON’IN TÜRKİYE ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Krallık ile gerek bölgesel gerekse küresel sorunların çözümünde beraber çalışmayı arzu ettiklerini dile getirerek, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın 9 Aralık’ta Türkiye’ye geleceğini, burada da bir değerlendirme yapacaklarını söyledi. Yapılacak görüşmeye ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yalnızca ikili ilişkilerimiz için değil, zor bir dönemden geçen ülke ve bölgelerin halkları açısından da bunun önemli ve değerli olduğunu ifade etmek isterim. Ortak siyasi irade ve iki ülke halkının beklentileri doğrultusunda iş birliğimizi daha da derinleştirerek ileriye taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmasının sonunda Tatlı Dil Forumu’nun iki ülkenin birbirlerine daha da yakınlaşmasında ve küresel meselelerin çözüme kavuşturulmasında önemli bir platform oluşturduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Tüm Haberler