15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

"Türkiye-ABD İlişkilerinin Bugün Her Zamankinden Daha Kapsamlı ve Güçlü Olduğuna İnanıyorum"

22.11.2014
"Türkiye-ABD İlişkilerinin Bugün Her Zamankinden Daha Kapsamlı ve Güçlü Olduğuna İnanıyorum"

 

ABD Başkan Yardımcısı Biden'ı Beylerbeyi Sarayı’nda kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta Suriye ve Irak'taki gelişmelerin ele alındığını ve iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin öneminin bir kez daha altının çizildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Beylerbeyi Sarayı’nda çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Yemeğin ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak ve dost olarak stratejik ortaklıktan model ortaklığa geçiş sürecini başarmış olan iki ülkenin, Orta Doğu'dan Afganistan'a, Balkanlardan Doğu Akdeniz ve Kafkaslara kadar uzanan geniş bir coğrafyada yakın iş birliği içerisinde olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iş birliğinin, uluslararası barış ve istikrarın muhafazası, terör ve aşırıcılıkla mücadele, enerji güvenliği ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi gibi birçok önemli meseleyi çerçevelediğini, bunlara karşı mücadeleyi gerektirdiğini ifade etti.

"ABD İLE İŞ BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİREREK DEVAM ETTİRİYORUZ"

Türkiye'nin ABD ile iş birliğini güçlendirerek devam ettirmek istediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Sayın Biden ile az önce yaptığımız görüşmede ve bilahare onuruna verdiğimiz çalışma yemeğinde bu konuları ele alma fırsatımız oldu. Her şeyden önce birinci derecede Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmeler ile DEAŞ tehdidi konusunda etraflıca görüşme imkanımız oldu. Gerek DEAŞ'ın Musul'dan doğuşu, tekrar Musul'a dönüşü ve Suriye'de palazlanması bütün bu süreçleri ele alma fırsatımız oldu. Tabi ki bu konuda kapsamlı, ayrıntılı bir görüşmeyi bugüne kadar sürdürdük ve sürdürmeye de devam ediyoruz."

BÖLGESEL SORUNLAR ELE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde Kıbrıs, Ukrayna, Kafkaslar ve Afganistan'da ortaya çıkan güncel gelişmeleri ve karşı karşıya bulunulan sorunları ele alma imkanlarının olduğunu anlattı. Gündemde ön planda olan bu meselelere ilaveten diğer bazı bölgesel ve küresel konuları da birlikte değerlendirme fırsatı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle Kuzey Afrika'daki son gelişmeleri değerlendirme imkanımız oldu ve istişare ettiğimiz pek çok konuda ABD ile fikir birliği içinde olduğumuzu da memnuniyetle gördüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konudaki iş birliğimizi ileri götürme yönünde ortak kararlılığa sahip olduğumuzu da müşahede ettik. En önemlisi iki NATO müttefiki olarak birbirimizin savunma ve güvenliğine olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik" diye konuştu.

"ULUSLARARASI SİSTEM DENGELEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ ROLÜNÜ OYNAYAMIYOR"

Günümüzde küresel barışın ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yansımalarının bölgede özellikle kendini gösterdiğini dile getirdi. Buna karşılık uluslararası sistemin, bir yandan arka arkaya gelen bölgesel şoklarla sarsılırken, diğer yandan kendisinden beklenen dengeleyici ve düzenleyici rolü ifa etmekte yetersiz kaldığını söyleyen

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını şöyle tamamladı: "İşte bu stratejik ortamda Türkiye ile ABD arasındaki iş birliği ve dayanışma daha da büyük bir anlam ve önem kazanıyor. ABD ile yakın iş birliği ve eşgüdüm içerisinde atacağımız bu adımlar hem bölgemizde hem de ötesinde yaşanan gelişmelerin yönünü tayin edecek niteliktedir. Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması için ABD ile iş birliğimizi derinleştirerek daha da etkin kılmaya kararlıyız. Bugünkü görüşmelerimiz bu bakımdan çok önemlidir. En üst düzeydeki temaslarımız aynı yoğunlukta devam edecektir. ABD ile ilişkilerimiz ortak değerler ve müşterek menfaatler temelinde karşılıklı saygıya dayalı biçimde günün stratejik şartlarına da uyum sağlayarak gelişiyor. Türkiye-ABD ilişkilerimizin bugün her zamankinden daha kapsamlı ve daha güçlü olduğuna inanıyorum. Sayın Biden'e gerek şahsı gerek heyeti gerek eşiyle birlikte yapmış oldukları bu ziyaretin anlamlı olduğunu ve neticesinin de bereketli olacağını tahmin ediyorum."

BAŞKAN YARDIMCISI BIDEN: "BU ORTAKLIĞIN ÖNEMİ HER ZAMANKİNDEN FAZLA"

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saygı duyduğunu ifade ederek, "Her zaman çok açık ve dürüstçe görüşmelerimiz oldu. Çünkü dostlar, müttefikler böyle yapar. Açık olan bir şey var: Bu dostluğun derinliği ve ortaklığın önemi her zaman olduğundan daha fazladır şu anda. Dünyanın kolektif olarak yüzleştiğimiz önemli sorunları var. Cumhurbaşkanı ile Irak ve Suriye konularını uzun zamandan beri görüşüyoruz. Bugün yine uluslararası bir koalisyonun parçası olarak IŞİD'i zayıflatmak ve yenmek için çalışmalarımızdan bahsettik. IŞİD'e, DEAŞ olarak da hitap etmekten de rahatlık duyuyorum. Görüşmelerimiz çok açık ama müttefiklerin yapması gerektiği gibi ortak stratejiler geliştirdik" diye konuştu.

TÜRKİYE VE ABD'NİN SURİYE'DEKİ ÇABALARI

Suriye konusunda etraflı bir şekilde çeşitli konuları, alternatifleri görüştüklerini anlatan ABD Başkan Yardımcısı Biden, "DEAŞ’ı zayıflatmak ve yenmek konusuna ilave olarak aynı zamanda Suriye muhaliflerini güçlendirmek, siyasi geçiş sürecini desteklemek ve bu siyasi geçiş süreci Esed rejiminden uzaklaşacak şekilde olmalıdır. Ilımlı Suriye muhaliflerini eğitmek ve donatmak konusundaki çabalarımızdan bahsettik" dedi. ABD Başkan Yardımcısı Biden, Türkiye'nin Suriye'de yaşananlardan dolayı ağır bir insancıl yük taşıdığına değindi. Türkiye'nin bu kadar yüksek sayıda mülteciyi ağırlamasının büyük bir maliyet anlamına geldiğini belirten ABD Başkan Yardımcısı Biden, "ABD de bu konuda insani destek veriyor. Türkiye'nin yaptıkları sayesinde biz de 3 milyar dolar bu çabaya harcıyoruz. Bunun 200 milyon doları Türkiye'ye harcanıyor. Tabii sizin maliyetiniz çok daha yüksek ama kolektif olarak biz de bu krizin insani yönü için çalışıyoruz" dedi.

KIBRIS'TA TIKANAN MÜZAKERE SÜRECİ

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Mayıs ayında Kıbrıs'a gittiğini hatırlatarak, "ABD, BM liderliğindeki, Ada'nın, iki toplumun, iki bölgeli bir federasyon olarak birleştirilmesi konusunda çabaları desteklemektedir. Bugün eğer siyasi irade varsa Türkiye de dahil, hem bölgede hem de adadaki tüm halkın çıkarına uygun olacak bir çözüm için bir potansiyel vardır. Bunun gerçekleşmesi için gerginliğin düşürülmesi ve müzakere masasına dönülmesine odaklanmak gerekmektedir" dedi.

Tüm Haberler