15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi, İş Birliğimizi Yeni ve İleri Bir Safhaya Taşıyacak”

21.11.2014
“2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi, İş Birliğimizi Yeni ve İleri Bir Safhaya Taşıyacak”

 

2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin kapanış oturumunda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin çok verimli geçtiğini ve bir sonraki buluşmanın 2019’da İstanbul’da gerçekleştirileceğini kaydederek, “Türkiye’nin son 10 yıldır kararlı şekilde sürdürdüğü açılım politikaları, bugün yerini samimi ve gelecek vadeden ortaklığa bırakıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin kapanış oturumunda bir konuşma yaptı.

Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da yapılan zirvenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Afrika Birliği Dönem Başkanı Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Dr. Nkosazana Dlamini-Zuma ve ev sahibi Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo’ya teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede kabul edilen bildiri ve uygulama planlarının, yeni dönemdeki çalışmalar için rehber niteliğinde olacağını ifade etti.

ÜÇÜNCÜ ZİRVE 2019’DA İSTANBUL’DA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin üçüncüsünün 2019’da İstanbul’da yapılmasına karar verildiğini ifade ederek, Afrika ülkelerinin liderlerini İstanbul’da bir kez daha ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları ile delegasyonlara katkılarından dolayı teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güzel adada Malabo’da gerçekleştirdiğimiz 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi, Türkiye-Afrika iş birliğini yeni ve ileri bir safhaya taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

“ORTAK UYGULAMA PLANI YENİ İŞ BİRLİKLERİNE IŞIK TUTACAK”

Türkiye’nin son 10 yıldır kararlı şekilde sürdürdüğü açılım politikalarının, bugün yerini samimi ve gelecek vadeden ortaklığa bıraktığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirvede kabul ettiğimiz bildiri ve 2015-2019 Ortak Uygulama Planı, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle birçok alanda sürdürmekte olduğu kapasite geliştirme ve teknik iş birliği faaliyetlerine yeni bir yön verecektir. Siyasetten ekonomiye, kültürden eğitime, güvenlikten uluslararası meselelere kadar çok geniş bir alanı ihtiva eden bu belgeler, 2019 yılına kadar çalışmalarımıza ışık tutacak ve bize yol gösterecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ilkini 2008’de İstanbul’da gerçekleştirdiklerini hatırlatarak şöyle konuştu: “Asya ve Avrupa’yı birleştiren şehir İstanbul’daki toplantımızda aldığımız kararlar doğrultusunda bu defa Batı Afrika’nın ada kenti Malabo’da toplandık. İnşallah bir sonraki zirveyi 2019 yılında tekrar Türkiye’de, İstanbul’da yapmayı arzu ediyoruz. Üçüncü zirvemiz için Afrika ülkelerinin liderlerini İstanbul’da misafir etmek bizim için çok büyük bir mutluluk kaynağı olacak.”

Kapanış oturumunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Zirvenin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Mbasogo, Malabo Uluslararası Havalimanı'nda, iki ülke arasında diplomasi eğitimi, bilgi ve belgelerin değişimine ilişkin mutabakat zaptı, kültürel iş birliği anlaşması, tarım alanında iş birliği konulu mutabakat zaptı, ekonomik, ticari ve teknik iş birliği anlaşması ile diplomatik pasaport hamilleri için vizelerin kaldırılması anlaşmasının imza törenine katıldı.

Törenin ardından Ekvator Ginesi programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’ye hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı, Malabo Uluslararası Havalimanı'nda Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, Türkiye'nin Yaounde Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan ve eşi Tülay Doğan ile diğer yetkililer uğurladı.

Tüm Haberler