15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiova Camisi’ni Ziyaret Etti

20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiova Camisi’ni Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’de eski şehir olarak bilinen Kasaba bölgesinde bulunan ve Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restorasyonu yaptırılan Keçiova Camisi’ni ziyaret etti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’de eski şehir olarak bilinen Kasaba bölgesinde bulunan ve Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)  tarafından restorasyonu yaptırılan Keçiova Camisi’ni ziyaret etti. 

Camiye gelişlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı yerel giysili çocuklar karşıladı ve çiçek verdi. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından 1520’de inşa ettirilen camiyi gezen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA’nın yürüttüğü restorasyon çalışmalarıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. 

Ziyareti sırasında basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

“CEZAYİR’İN ÇOK CİDDİ BİR DEĞİŞİM İÇERİSİNDE OLDUĞUNU GÖRÜYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika başta olmak üzere dün ve bugün yaptığı görüşmelerde Türkiye ile Cezayir arasındaki ilişkilerin değerlendirildiğini söyledi. Cezayir’e geçen yıl Başbakan olarak geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi Cumhurbaşkanı olarak Afrika’daki ilk ziyaretimi Cezayir'e yaptım. Cezayir’in çok ciddi bir değişim içerisinde olduğunu görüyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Buteflika’nın, ülke içindeki ve bölgedeki hedeflerini siyasette bir duayen olarak kendilerine aktardığını belirterek şunları söyledi: “Türkiye ve Cezayir olarak Afrika kıtasında çok büyük işler başarabileceğimize inanıyorum. Aramızdaki ticaret hacmi şu anda 4,5 milyar dolar. Bunu çok kısa zamanda 10 milyar dolara çıkarabiliriz. Askerî, siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda iş birliklerimizi geliştirebiliriz. Bizim 500 yıla dayanan bir birlikteliğimiz var. 2016, 500. yılı kutlayacağımız bir yıl olacak.”

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında Keçiova Camisi’nin iki ülkenin kültürel birlikteliğinin en önemli ispatlarından biri olduğuna işaret ederek, caminin bulunduğu Kasaba bölgesinin aslına uygun restorasyonunun, bir Türk firmasınca yapılması halinde, bunun Cezayir’e farklı bir güç kazandıracağını söyledi. Kasaba bölgesinde Cezayir’in estetik dünyasını gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünden bugüne nasıl geldiyse yarınlara da bunu aslına uygun olarak taşımakta büyük fayda var. Yaşasın Cezayir-Türkiye kardeşliği” dedi. 

KEÇİOVA CAMİSİ’NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI 2 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, geçen yıl gerçekleştirdiği Cezayir ziyareti sırasında, statik problemler nedeniyle 2007'de ibadete kapatılan cami için ortaklaşa restorasyon konusunda mutabakata varılmıştı. Cezayir Konut ve Şehircilik Bakanlığı ile TİKA arasında Eylül 2013 tarihinde protokol imzalanmasının ardından Eylül 2014’te başlayan restorasyon çalışmalarının 2 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. 

Hasan Paşa tarafından 1794'te büyütülerek yeniden inşa edilen cami, 1830 yılındaki Fransız işgalinden sonra katedrale çevrildi. Cezayir'in 1962 yılında kazandığı bağımsızlığın sembollerinden biri olan yapı, cami olarak yeniden ibadete açıldı. Cami, bir mimari şaheser olarak nitelendiriliyor. 

Ziyaretinin ardından Cezayir’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekvator Ginesi’ne hareket etti.

Tüm Haberler