15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye Olarak Bölgemizdeki Her Ülkeyle Barış, İstikrar ve Dayanışma Odaklı İlişkiler Geliştirmenin Gayreti İçerisindeyiz”

19.11.2014
“Türkiye Olarak Bölgemizdeki Her Ülkeyle Barış, İstikrar ve Dayanışma Odaklı İlişkiler Geliştirmenin Gayreti İçerisindeyiz”

 

Türk-Cezayir İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Cezayir arasında derin tarihî bağların olduğunu kaydederek, “Arada her ne kadar denizler, ülkeler ve engeller olsa da biz Cezayir’i yanı başımızdaki kardeşimiz olarak tanır ve biliriz” dedi. Türkiye’nin bölgesel barış ve huzur için gösterdiği çabaya da işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiyoruz ki bölgenin tüm ülkeleri, tüm kardeşlerimiz huzur ve refah içinde yaşasınlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret için bulunduğu Cezayir’de Başbakan Abdulmalek Sellal ile birlikte Türk-Cezayir İş Forumu’na katılarak bir konuşma yaptı.

Forumda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın, geçmişten bugüne dünya siyasetinde derin bir tecrübenin temsilcisi konumunda olduğunu belirterek, Cezayir Cumhurbaşkanı ile görüşmelerinin çok verimli geçtiğini söyledi. Görüşmelerde Türkiye-Cezayir ilişkilerinin her geçen gün daha iyiye giden sürecini değerlendirme fırsatı bulduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013’te Başbakan iken geldiği Cezayir’e, bir buçuk yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı olarak gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“CEZAYİR’İ YANI BAŞIMIZDAKİ KARDEŞİMİZ OLARAK BİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Arada her ne kadar denizler, ülkeler ve engeller olsa da biz Cezayir’i yanı başımızdaki kardeşimiz olarak tanırız, biliriz. Son bir asır içinde Cezayir’in bağımsız, hür, güvenli, istikrarlı ve huzurlu bir ülke olmasını, inanın, yeryüzünde en çok arzulayan millet de devlet de biz olduk” diye konuştu.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ 10 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRABİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Buteflika’nın liderliğinde istikrarlı ve sağlıklı bir büyüme eğilimine giren Cezayir’in, huzur ve güven içinde “Kuzey Afrika’nın parlayan yıldızı” olduğunu görmekten en az Cezayirliler kadar heyecan duyduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihleri, değerleri, halkları ve devletleri birbirine bu kadar yakın iki ülkenin ekonomik alanda birbirine mesafeli durmasına asla rıza gösteremeyiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında, 12 yıl önce 1 milyar doları bulmayan ticaret hacminin 2013 yılsonu itibarıyla 4,5 milyar dolara kadar çıktığına dikkat çekerek, “Ancak bu seviye de bizim için asla yeterli değil. Çok çalışırsak gayret edersek aradaki engelleri kaldırırsak Türkiye-Cezayir dış ticaret hacmini çok rahat bir şekilde 10 milyar dolara ulaştırabiliriz” dedi.

ENERJİ VE MÜTEAHHİTLİK ALANLARINDAKİ İŞ BİRLİĞİ

İki ülke arasındaki en önemli ticaret kaleminin enerji olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda Cezayir, doğalgaz ithalatımızda dördüncü sırada yer alıyor. Cezayir millî hidrokarbon şirketi Sonatrach ve bizim şirketimiz BOTAŞ, süresi 2014 Aralık ayında dolacak olan, doğalgaz alım satımına ilişkin sözleşmeyi 10 yıl süreyle uzattılar” diyerek bunun çok önemli bir adım ve iki ülke adına son derece hayırlı bir karar olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  müteahhitlik sektörünün de ikili ilişkilerin önemli bir başka boyutu olduğunu belirtti ve Cezayir’de 244 Türk müteahhitlik firmasının 2014 Ekim ayı itibarıyla 11 milyar dolarlık proje üstlendiğini anlattı. Türk müteahhitlerinin, Cezayir makamlarının da desteğiyle büyük altyapı projelerinden daha fazla pay almalarını arzu ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika’nın da Türk müteahhitlerin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti kendisiyle paylaştığını aktardı.

“TÜRK FİRMALARI, CEZAYİR’İN KALKINMA PLANINDA DAHA FAZLA YER ALMAYA HAZIR”

Dünya çapında deneyimli Türkiye firmalarının, Cezayir’in kalkınma planı çerçevesinde büyük ölçekli sanayi tesislerinin ve sayıları 100 binlerle ifade edilen konutların inşasında yer almaya hazır olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin konut inşasında kendisini ispatladığını ve dünyanın ilgisini üzerinde topladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ için 12 yıl önce 500 bin konutu hedefi belirlendiğini, 12 yılın sonunda toplu konutların 600 bine ulaştığını belirterek, “Buradan elde edilen tecrübe ve birikimle Cezayir’in konut hamlesine Türkiyeli müteahhitlerin en uygun çözümü getireceğine inanıyorum” dedi. İş adamlarının üretime yönelik yatırım için de Cezayir’e gelmelerini teşvik ettiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkedeki Türk yatırımlarının 2 milyar dolara ulaştığına bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticarette riskin olmazsa olmaz şartlardan biri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Risk siyasette de olmazsa olmaz şartlardan bir tanesidir. Risk yaşamda da var. Yaşamda risk yoktur diyebilir misiniz, orada da var. Normal yolunuzda gidersiniz, bakarsınız bir taşa takılır, orada çökersiniz, hayat bitmiş. Hiç umulmadık bir anda, bakarsınız bir trafik kazasında ölebilirsiniz. Bunlar hayatın riskleridir.”

Tekstil sektörünün de Cezayir’e yönelik önemli projeleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk firmalarının Cezayirli ortaklarıyla farklı şehirlerde büyük tekstil kompleksleri kurarak “Made in Algeria” etiketli giyim markaları oluşturmayı, binlerce Cezayirliye iş imkânı sağlamayı hedeflediğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’de faaliyet gösteren bir demir çelik firmasının yönetim kurulu başkanı ile görüşürken kaç Cezayirli istihdam ettiğini sorduğunu ve ‘bin’ cevabını aldığını aktararak, işsizliği büyük bir bela olarak tanımladı ve işsizlik ne kadar azaltılırsa o kadar başarılı olunacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiyeli iş adamlarının Cezayir’deki yatırımları dikkate değer boyutlara ulaştı ve inanıyorum ki daha fazla kolaylık sağlandığında, bu katkılar daha da artacaktır” dedi. 

“BÖLGEDEKİ SORUNLARI BÖLGE ÜLKELERİ ÇÖZMELİ”

Bölgede tarihin akışını değiştirecek güçte çok önemli gelişmelerin yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan büyük değişimle ilgili olan bizim önümüzdeki en önemli soru şudur. Bu değişimi, bu bölgenin halkları mı kontrol edecek, yoksa son asırlarda yaşadığımız gibi dışarıdan birileri mi bu değişimi kontrol edecek? Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, biz kendi sorularımıza ithal cevaplar ürettiğimizde sorunlar çözülmüyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu şekilde sorunların daha da derinleştiği değerlendirmesinde bulunarak, “Hatta başkalarının gelip bu bölgenin sorunlarına müdahil olması, bölgemizdeki meseleleri daha fazla içinden çıkılmaz hale getiriyor. Dışarıdan müdahale değil, kendi içinde çözüm olmalı. Türkçe’de güzel bir söz var. ‘Taşıma su ile değirmen dönmez.’ Bizim bu bölgenin gerçek sahipleri olarak, karşı karşıya kaldığımız tüm sorunlara artık yerli çözümler üretmemiz kaçınılmaz bir hal almıştır” diye konuştu. Bunun ekonomide, siyasette ve dış politikada yapılmasının zorunlu olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bölgedeki enerji kaynaklarının, bölge ekonomilerini şaha kaldıracak bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti. 

“KUZEY AFRİKA VE ORTA DOĞU, ENERJİSİNİ YAPAY SORUNLARA HARCAMAMALI”

Bölgenin siyasi geleneklerinin, dünyanın birçok ülkesinin sahip olmadığı kadar eski olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün bu zenginliklere, bütün bu tarihî birikime rağmen, Kuzey Afrika’nın da Orta Doğu’nun da maalesef yapay sorunlarla enerjisini, vaktini, nakdini heba ettiğini üzülerek görüyoruz. Libya’nın sahip olduğu tüm zenginliklere rağmen yaşadığı trajedi ortada. Şu anda Libya’nın yurt dışında farklı ülkelerdeki parası, son rakamları bilmiyorum ama birkaç ay öncesine kadar, 170 milyar dolar. Başka ülkelerde duruyor bu para. Kimin bu para? Libya’nın, Libya halkının. Bu olacak iş mi? Niye Libya kendi parasını kullanamıyor? Kendi ülkesindeki yatırımlarda niye bunu kullanamıyor? Bunların hepsi birer soru işaretidir” dedi. 

“BİR KARDEŞ ÜLKENİN YAŞADIĞI MAĞDURİYET ASLA BİZİM ÇIKARIMIZA OLAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Mısır, Suriye ve Irak’ta da durumun aynı olduğunu belirterek, buraların yeraltı kaynakları açısından çok zengin olduğuna işaret etti. Dünyanın en büyük rezervlerinin bu bölgelerde bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsan kaynağı derseniz, genç, dinamik, ahlaklı insan kaynağı da bu bölgelerde bulunuyor. Kültür ve medeniyet de aynı şekilde tarihe yön veren medeniyetlerin bu topraklardan neşet ettiğini görüyorsunuz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bunlara karşın, aynı bölgelerde çatışmanın, kanın, gözyaşının, huzursuzluk ve istikrarsızlığın da hiç eksik olmadığını belirterek, “Bir kardeşimizin, bir kardeş halkın, kardeş bir ülkenin yaşadığı mağduriyet asla ve asla bizim çıkarımıza olamaz. Bizim geleceğimiz olamaz” dedi. 

“MESCİD-İ AKSA’YA YAPILAN SALDIRI TÜRKİYE’YE VE CEZAYİR’E DE YAPILMIŞTIR”

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği saldırıyla ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yaptığı barbarca saldırıyı, hep birlikte üzülerek yaşadık. ‘Bize ne?’ deme lüksümüz var mı? ‘Filistin’in meselesi, bizi ilgilendirmez’ deme imkânımız var mı? O saldırı Türkiye’ye yapılmış bir saldırıdır. Cezayir’e yapılmış bir saldırıdır. Çünkü Mescid-i Aksa, sadece Filistinlilerin değil, hepimizin ortak mescidi, hepimizin en kutsal ortak mekânlarından biridir. Kendi mescitlerimize, camilerimize kirli postallarla girmek ne ise, Mescid-i Aksa’ya girmek de aynen odur.” 

Bölgenin tüm meselelerinin Filistin, Suriye, Libya ve Irak’taki sorunların bütüncül olarak ve kardeşlik hukuku içinde ele alınması gerektiğine işaret ederek, bu coğrafyada huzur ve barış istediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu coğrafyanın her ülkesinde, anne ve babaların, çocukların, kadın ve erkeklerin ‘her an bomba patlayabilir, her an çatışma çıkabilir, farklı kesimler birbirine saldırabilir’ korkusuyla yaşamasını içimize sindiremiyoruz” diye konuştu. 

“GÜVEN, İSTİKRAR VE BÖLGESEL BARIŞI TEMİN ETMEK İÇİN HER ALANDA DAYANIŞMA ŞART”

Cumhurbaşkanı Erdoğan; güven, istikrar ve bölgesel barışı temin etmek için her alanda dayanışmanın hayati derecede önemli olduğunu kaydederek, “Türkiye olarak, bölgemizdeki her ülkeyle barış, istikrar, dayanışma odaklı ilişkiler geliştirmenin gayreti içerisindeyiz. İstiyoruz ki, bölgenin tüm ülkeleri, tüm kardeşlerimiz huzur içinde yaşasınlar. Sahip oldukları kaynakların refahı içerisinde yaşasınlar. İstiyoruz ki, tüm ülkeler kendi içlerinde ya da uluslararası ilişkilerinde barış ve emniyet içinde olsunlar. Biz, bunu temin etmek için ekonomik, siyasi, diplomatik her kanalla dayanışma mücadelemizi sürdüreceğiz. Cezayir, Tunus, Libya, Mısır halkı için elimizden ne geliyorsa hiç çekinmeden kardeşlerimizle paylaşmayı sürdüreceğiz” dedi. 

Konuşmasında, “Cezayir bir sorun yaşadığında, kendimiz bir sorun yaşıyormuş gibi üzülürüz. Cezayir güvenli, huzurlu ve refah içinde olduğunda ise kendimiz bunu yaşıyor gibi seviniriz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnanıyorum ki Cezayir ile ekonomik, siyasi, diplomatik dayanışmamızı daha da güçlendirirsek, bu dayanışma tüm Afrika’ya ve bölgeye örnek olur” ifadelerini kullanarak bu şekilde bölgeye daha güçlü mesajlar verilebileceğini kaydetti. 

“MESELE SADECE EKONOMİ DEĞİL, KARDEŞLİK VE DAYANIŞMA MESELESİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesele, sadece ekonomi meselesi değil. İhracat, ithalat, yatırım meselesi değil. Mesele, bir kardeşlik ve dayanışma meselesidir. İnşallah, tarihte yaptığımız gibi, bugün de yarın da biz bu kardeşlik hukukunun gereklerini yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi. Yaklaşık 1,5 yıllık bir sürenin ardından tekrar Cezayir’e, Afrika’ya Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini yaptığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun kendisi için ayrı bir mutluluk olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak Afrika ve Kuzey Afrika’ya bu ziyaretle birlikte, hamdolsun iş adamlarımızın kendi aralarında 400 kadar sözleşmede mutabakata varmış olmaları çok anlamlı. Bunun artarak devamı, inşallah ayrı bir güç kaynağı olacaktır” diye konuştu. 

Gelecek adına bu gelişmelerin hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına, heyetine ve iş adamlarına gösterilen sıcak misafirperverlikten dolayı da teşekkürlerini ifade etti. 

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah tarafından onuruna verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

Tüm Haberler