15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Dost ve Kardeş Cezayir, Türkiye’nin En Önemli Ekonomik Ortaklarından Biridir”

19.11.2014
“Dost ve Kardeş Cezayir, Türkiye’nin En Önemli Ekonomik Ortaklarından Biridir”

Cezayir’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin, gücünü yüzlerce yıllık ortak bir geçmişten ve kadim kardeşlik bağlarından aldığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’deki temaslarının ardından İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılmak üzere Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’ya geçecek.

Cezayir’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin, gücünü yüzlerce yıllık ortak bir geçmişten ve kadim kardeşlik bağlarından aldığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’deki temaslarının ardından İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılmak üzere Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’ya geçecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Cezayir’e gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Cezayir’e gerçekleştireceği ziyaretin ardından İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi nedeniyle Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’ya da bir ziyaret gerçekleştireceğini belirtti.

“CEZAYİR İLE ORTAK BİR GEÇMİŞİMİZ VE KADİM KARDEŞLİK BAĞLARIMIZ VAR”

Cezayir ile ikili ilişkilerin gücünü yüzlerce yıllık ortak bir geçmişten ve kadim kardeşlik bağlarından aldığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2006 yılındaki ziyareti sırasında iki ülke arasında bir “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” imzalandığını, geçen yıl da ziyareti sırasında, ilişkilerin daha ileri bir seviyeye çıkarılması için görüş alışverişinde bulunduklarını hatırlatarak, Cezayir’in, dost ve kardeş bir ülke olmasının yanı sıra, Türkiye’nin en önemli ekonomik ortaklarından birisi olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ve Başbakan Abdülmalik Sellal ile gerçekleştireceği görüşmelerde siyasi, ekonomik ve kültürel başta olmak üzere ikili ilişkileri bütün yönleriyle ele alacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  görüşmelerde bölgemizdeki güncel gelişmelere ilişkin de fikir teatisinde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

EKVATOR GİNESİ’NDEKİ “İKİNCİ TÜRKİYE-AFRİKA ORTAKLIK ZİRVESİ”NE 14 AFRİKA ÜLKESİ KATILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir’deki temaslarının ardından İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılmak üzere Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’ya geçeceğini bildirerek, “Bu tarihî zirvede tüm kıta, Banjul Formulü’ne göre davet edilen 14 Afrika ülkesinden cumhurbaşkanı, hükümet başkanı veya yardımcıları tarafından temsil ediliyor. Toplantıya, diğer Afrika ülkelerinden de gözlemci statüsünde üst düzey katılım bekliyoruz” dedi.

Ziyaret programım süresince Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı ve diğer katılımcı ülkelerin cumhurbaşkanları veya hükümet başkanları ile ikili görüşmeler gerçekleştireceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı ile birlikte 20 Kasım günü bir akşam yemeğine ev sahipliği, 21 Kasım günü de zirveye eşbaşkanlık yapacağını ifade etti.

“AFRİKA’YA AÇILIM POLİTİKAMIZI BAŞARIYLA TAMAMLADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika İşbirliği zirvesinin Ağustos 2008’de İstanbul’da toplandığını ve burada bir sonraki zirvenin bir Afrika ülkesinde yapılmasına karar verildiğini hatırlatarak, “Ekvator Ginesi’nin ev sahipliğinde yapılacak bu zirve, son on yıldır kararlı bir şekilde sürdürdüğümüz Afrika politikamız açısından yeni bir aşamayı teşkil ediyor. Uzun süre emek verdiğimiz, istikrarlı bir şekilde devam ettirdiğimiz Afrika’ya açılım politikamızı başarıyla tamamladık. Artık, Afrika Ortaklık Politikası diye adlandırdığımız ve her alanda işbirliğimizi derinleştirmeyi hedefleyen yeni bir anlayışa geçtik. Bugün, 39 Afrika ülkesinde büyükelçiliğimiz bulunuyor, yani bayrağımız kıtanın hemen her bölgesinde iftiharla dalgalanıyor. Afrikalı dostlarımızın da iş birliğini geliştirmek, diplomatik temsili artırmak noktasında oldukça istekli ve kararlı olduğunu görüyoruz. Nitekim ortak çabalarımız neticesinde bugün Ankara’da otuzu aşkın Afrika ülkesinin büyükelçiliği bulunuyor” dedi.

Sahraaltı Afrika ülkeleriyle ticaret hacminin son 10 yılda 10 kat artış gösterdiğini, yatırımların da aynı şekilde katlanarak büyüdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Yolları’nın Afrika’da 40 noktaya doğrudan sefer düzenleyerek kıtayı Türkiye’ye ve dünyaya bağladığına da işaret etti.

“AFRİKALI KARDEŞLERİMİZLE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ YAKIN İŞ BİRLİĞİ İKİ TARAFIN DA FAYDASINA OLACAK”

Konuşmasında, “Afrikalı kardeşlerimizle her alanda yürüttüğümüz yakın iş birliğini, inşallah her iki tarafın da faydasına olacak şekilde, kazan-kazan prensibine göre sürdürmeyi arzu ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,    zirvede kabul edilecek Türkiye-Afrika ortaklığına ilişkin bildirinin ve 2015-2018 dönemi Ortak Uygulama Planı’nın, önümüzdeki dönemin yol haritaları olacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  zirvenin, Afrika ülkeleriyle ilişkileri çok daha ileri bir aşamaya taşıyacağına, farklı iş birliği alanlarının da keşfine imkân tanıyacağına olan inancını dile getirerek, “Gerek Cezayir ziyaretimizin gerekse İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin ülkemiz, milletimiz ve tüm Afrika kıtası için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Tüm Haberler