15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Gençleri Yeni Türkiye’nin İmar ve İhyasının Mimarı Olarak Görüyorum”

18.11.2014
“Gençleri Yeni Türkiye’nin İmar ve İhyasının Mimarı Olarak Görüyorum”

 

Toplu açılış töreniyle bugün resmî olarak hizmete giren Pursaklar Kız Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem derslik hem de öğretmen sayısında son yıllarda ciddi artış yaşandığını belirterek, “Millî bütçemizin ve kadroların yaklaşık yüzde 50’sini daima Millî Eğitim’e ayırdık. Çünkü öğretmen açığımız çok fazlaydı; ama bunlar giderilecek, kararlıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreniyle bugün resmî olarak hizmete giren Pursaklar Kız Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.

Okulu ziyareti sırasında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere başarılı bir gelecek dileyerek, Pursaklar’a gelmeden önce Gazi Mahallesi’ndeki Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ve 155 eğitim-öğretim tesisinin açılışını yaptıklarını hatırlattı ve bu yatırımların tutarının 500 milyon lira olduğunu ifade eden Erdoğan, Pursaklar Kız Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de bugün resmî açılışının gerçekleştirildiğini ifade etti.

PURSAKLAR’DAKİ DEĞİŞİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığının tesislerinin olduğunu bölümün de açılışının yapıldığını belirterek, “Bir de geliş-gidiş güzergâhım olarak havalimanına gidip gelirken hep Pursaklar’dan geçiyoruz. Pursaklar, her geliş-gidişte bir başka, devamlı değişiyor. Bir değişim var Pursaklar’da. Bu bir zihniyetin ortaya koyduğu değişim. Bu olmasaydı ben inanıyorum ki 15-20 yıl önceki Pursaklar’ı bir düşünelim. Neydi, bugün ne? Burada bir şey yatıyor. Bir eski Türkiye vardı, bir de şu anda inşası yapılan yeni Türkiye var” dedi.

“KAYNAKLARIN YÜZDE 50’Sİ MİLLÎ EĞİTİM’E AYRILDI”

Yeni Türkiye’nin mimarlarının gençlerin olacağını, kendisinin gençleri “Yeni Türkiye’nin imar ve ihyasının mimarı” olarak gördüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Göreve geldiğimizden bu yana millî bütçemizin yüzde 50’sini daima Millî Eğitim’e ayırdık, kadroların yaklaşık yüzde 50’sini daima Milli Eğitim’e ayırdık. Niye? Çünkü öğretmen açığımız çok fazlaydı. Şu anda da var, ama onlar giderilecek, bunda kararlıyız.” Derslik inşasının büyük bir hızla devam ettiğini, 12 yılda yapılan derslik sayısının, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinde yapılan derslik sayısını birkaç yıl içinde yakalayacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Yavrularımızın 60-70 kişilik dersliklerde okumasını istemiyoruz, azami 30 öğrenci kapasiteli derslik olacak, daha fazlası olmayacak. Çünkü kaliteli, nitelikli eğitim olacaksa sınıfların bizim okuduğumuz zamandaki gibi olmaması lazım, bizim sınıfımızda 75 öğrenci vardı, ama şimdi ben inanıyorum ki burada 30’un altındadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere sınıf mevcutlarının 30’un altında olup olmadığını sordu ve “Evet” cevabı alması üzerine de, “Mesele bu. Nitelikli eğitim-öğretim olacak” dedi. Bugün 155 tesisin açılışını yaparken Pursaklar’a söz verdiğini, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etme sözünü verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, derslik ve atölyeleri gezeceklerini söyledi.

Okulun hayırlı olmasını temennisini dile getirerek öğrencilere başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindekilerle birlikte okulda incelemelerde bulundu.

Tüm Haberler