15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye’nin 2023 Hedeflerinden Biri de Bilişimde Tüketen Değil Üreten Ülke Olmaktır”

11.11.2014
“Türkiye’nin 2023 Hedeflerinden Biri de Bilişimde Tüketen Değil Üreten Ülke Olmaktır”

 

Turkcell’in kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla Ankara’da düzenlenen resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Turkcell’in, Türkiye’nin tanıtımına yaptığı katkının çok önemli olduğunu kaydederek, “Ülkemizin, geçen 12 yılda yaşadığı büyük dönüşüm, şirketlerimizin uluslararası düzeyde prestij ve özgüven kazanmasına da vesile olmuştur. Biz, işini iyi yapan, ülkeye ve millete katma değer kazandıran herkesin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turkcell’in kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı. 

Ankara’da düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turkcell’in kuruluş yıl dönümü kutlayarak, kuruluşundan itibaren büyümesinde ve gelişmesinde emeği geçenleri tebrik etti. 

“TÜRKİYE, MOBİL İLETİŞİM ALANINDA DÜNYANIN EN İLERİ ÜLKELERİNDEN BİRİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin lider mobil iletişim ve teknoloji kuruluşu olan Turkcell’in aynı zamanda dünya çapında marka şirketlere sahip olma hedefinin en başarılı temsilcilerinden biri olduğunu ve bu vasfıyla da övgüyü, takdiri hak eden Turkcell’in, Türkiye’nin tanıtımına yaptığı katkının çok önemli olduğunu belirtti. Başbakanlığı döneminde diğer ülkelerdeki operasyonlarında sıkıntıya düştüğü her durumda, her yerde Turkcell’in hakkını, hukukunu koruduklarını ve korumaya devam edeceklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren her Türk şirketi gibi Turkcell’in de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin arkasında olduğunu daima bildiğini, daima hissettiğine inanıyorum. Ülkemizin geçen 12 yılda yaşadığı büyük dönüşüm ve sağladığı büyük ilerleme cebinde Ayyıldızlı pasaportu taşıyan her vatandaşımıza gittiği yerlerde nasıl itibar kazandırmışsa aynı şekilde şirketlerimizin de uluslararası düzeyde prestij kazanması ve kazandırması bu süreçte artmış, özgüvenleri de yükselmiştir. Açık söylüyorum; biz işini iyi yapan, ülkeye ve millete katma değer kazandıran herkesin yanında olduk, bundan sonra da aynı şekilde yanında olmaya devam edeceğiz. Turkcell, gerçekten de işini iyi yapan bir şirket. Bugün Türkiye mobil iletişim alanında dünyanın en ileri, en iyi ülkelerinden biriyse bunda Turkcell’in de büyük payı var. Geçtiğimiz 20 yılda yaptıkları yaklaşık 25 milyar liralık altyapı yatırımları, -yalnız şunu da söyleyeyim; bu yeterli değil tabii, bu rakamın çok daha fevkinde olması gerekir- ülkemizin gururu olmuştur. Bu seviyeye yükselmesinde çok büyük katkısı olan özellikle Turkcell ailesine huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum” dedi. 

“KATMA DEĞERİ EN YÜKSEK BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÜRETİMİNE YOĞUNLAŞMAK DURUMUNDAYIZ”

Yerli cep telefonu üretimindeki konumuyla istihdama yaptığı katkıyla sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle de Turkcell’in ayrıca takdiri hak ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinin en önemli unsurlarından biri de bilişimde tüketen değil, üreten ülke olma arzusudur” dedi. Türkiye fiziki üretim ve hizmet sektörlerindeki rüştünü ispatladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Bundan sonra artık katma değeri en yüksek alanlar olan bilgi ve teknoloji üretimine yoğunlaşmak durumundayız. Bu konuda savunma sanayiyle birlikte en kritik gördüğümüz alanlardan biri de bilişim sektörüdür. Teknolojiyi ve bilgiyi elde ellerinde tutan ülkelerin diğerleri karşısındaki gücü ve üstünlüğü bizi bu konuda başarılı olmaya adeta mahkûm ediyor çünkü başarının sırrı bilgiyi yönetmektedir, parayı yönetmektedir, insanı yönetmektedir. Ülkemizin 2053 ve 2071 vizyonunun altyapısının şekillenmesinde bu alanlarda elde edeceğimiz neticeler belirleyici olacaktır. Ben 2023 vizyonumuzun hayata geçmesi konusunda çok önemli ve kritik katkılar sağlayan Turkcell’in kendi alanında ortaya koyacağı başarılarla 2053 ve 2071 vizyonumuza da ciddi destekler vereceğine inanıyorum.” 

BİLİŞİM ALANINDAKİ REKABET VE YARIŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm girişimcilerin nereden nereye geldiklerinin mukayesesini yapmak zorunda olduğunu kaydederek, “Turkcell için de bu böyle. 20 bin adetten gelinen nokta, mukayesesi bile kabil değil. O zamanlar söylenseydi, milyonlar söylenseydi ‘Olur mu canım’ denirdi. Artık milyonlar konuşulmuyor, milyarlar konuşuluyor. Dünya nüfusunun üzerinde rakamlar telaffuz ediliyor” dedi. Günümüzde insanların birden fazla telefon kullanır hale geldiğini, cep telefonlarının her gün güncellendiğini, firmaların da bu nedenle yeni ve farklı tasarımlarla üretmeye devam ettiklerini, bu alanda bir yarış olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda Turkcell yönetimi başta olmak üzere tüm Turkcell ailesinin 20. yılını kutladı. 

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv tarafından, üzerinde sure yazılı hat ve ebru sanatlarıyla süslenmiş büyük boy tablo hediye edildi.

Tüm Haberler