15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği’nin 10. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’ne Katıldı

08.11.2014
Emine Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği’nin 10. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’ne Katıldı

 

Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) 10. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’ne katılan Emine Erdoğan, bölgede bugün yaşanan krizlerden çıkış yolu olarak Türkiye’nin tez ve önerilerinin bölge ve dünya için çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, tarihî tecrübesine dayanarak, akılcı ve barış merkezli dış politikasından güç alarak, bölgesinde yaşanan krizlere rağmen büyümesini sürdürüyor. Ülkemiz, bölgesel ve küresel sorunlara vicdan nazarını katarak insanlığa öncü olmak gibi bir misyonu da yükleniyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) 10. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni’ne katıldı. 

Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Grand Tarabya Otel’de düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada Emine Erdoğan, derneğin 10 yaşında olmasına rağmen Türkiye’de önemli bir boşluğu doldurduğunu ve kısa zamanda kendisinden sıkça bahsedilen bir dernek konumuna yükseldiğini belirtti. Emine Erdoğan, sosyal projeleri, sağladığı destekler ve 81 vilayeti kucaklayan faaliyetleriyle derneğin, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın saygın bir kadın hareketine dönüştüğünü, sadece sosyal faaliyetleriyle değil, ekonomiye de bir heyecan getirdiği, ekonomiye kadın elinin daha yoğun şekilde değmesini sağladığı için TİKAD’ı tebrik etti.

“TÜRKİYE’NİN TEZ VE ÖNERİLERİ ÇOK DEĞERLİ”

Bölgede bugün yaşanan krizlerden çıkış yolu olarak, Türkiye’nin tez ve önerilerinin ne kadar değerli, bölge ve dünya için nasıl umut olduğunun tekrar görüldüğünü söyleyen Emine Erdoğan, “Türkiye, tarihî tecrübesine dayanarak, akılcı ve barış merkezli dış politikasından güç alarak, bölgesinde yaşanan tüm krizlere rağmen, huzur, emniyet ve refah içinde büyümesini sürdürüyor. Ülkemiz sadece büyümekle kalmıyor, bölgesel ve küresel sorunlara vicdan nazarını katarak, insanlığa öncü olmak gibi bir misyonu da yükleniyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da her fırsatta ifade ettiği gibi Türkiye’nin, çözümün, dayanışmanın, kardeşliğin, adaletin umudu olarak, son derece ilkeli bir duruş sergilediğini anlatan Emine Erdoğan, bölgesel ve küresel sorunlarda Türkiye’nin kadınlarının da bir umut olduğunu vurguladı. 

“KRİZLERDE EN BÜYÜK ACIYI KADIN VE ÇOCUKLAR ÇEKİYOR”

Emine Erdoğan, bölgede ve dünyada yaşanan her krizin, öncelikle kadınları hedef aldığını belirterek şöyle konuştu: “Kuzey Afrika’da en ağır bedeli ödeyenler ne yazık ki kadınlar oldular. Mısır’da demokrasiye yönelik darbe en fazla kadınları hedef aldı. Filistin’de sadece Ağustos’taki saldırılarda ölen 2 bin 100 sivilin 253’ü masum kadındı. Irak’ta ve Afganistan’da aynı şekilde kadınlar en büyük acıyı paylaştı. Suriye’de çok büyük bir insanlık dramı yaşanırken, kadınların yaşadığı acının kat kat fazla olduğunu hepimiz görüyoruz. Hayatını kaybeden 300 binden fazla insanın önemli bir kısmını kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Evini ya da ülkesini terk eden 7 milyona yakın insan içinde en ağır yükü yüklenen de kadınlar ve çocuklar oluyor.” 

TİKAD’ın, Suriye’den Türkiye’ye gelen misafirlerle yakından ilgilendiğini anlatan Emine Erdoğan, kendisinin de bu misafirleri zaman zaman ziyaret ettiğini ve kadınların, kaybettikleri yakınlarının, evlerinin acısını unutamadıklarını hep birlikte gördüklerini söyledi. Emine Erdoğan, yaşam şartlarının zorluğunu, gelecek kaygısını, en fazla kadınların dert ettiğini de gördüklerini belirtti. 

“TÜRKİYE’NİN VE KADINLARIMIZIN FEDAKÂRLIKLARIYLA İFTİHAR EDİYORUZ”

Dünyanın, tam bir umursamazlık içinde olduğu, ölümleri ve göçleri görmezden geldiğine de işaret eden Emine Erdoğan, “Türkiye ve Türkiye’nin kadınları olarak, bu acı manzaralara sahip çıkmanın iftiharını hep birlikte yaşıyoruz. Gün gelip, bölgemiz barışa kavuştuğunda, inanıyorum ki, Türkiye’nin ve Türkiye kadınlarının bu fedakâr davranışları tarihe bir gurur vesikası olarak kaydedilmiş olacaktır. Kadın milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın, TİKAD ve benzeri sivil toplum örgütlerinin çabaları gerçekten takdire şayandır. Yaşanan süreç, aynı zamanda bir samimiyet testidir. Küresel ölçekte, insanlığın tabi tutulduğu imtihanda en büyük başarıyı gösteren Türkiye ve Türkiye’nin kadınları olmuştur. Türkiye’nin kadınları, kimsenin görmediğini görmüş, duymadığını duymuş, yapmadığını yapmış ve farkını ortaya koymuştur” diye konuştu. 

“DEMOKRASİNİN SAVUNULMASINDA TÜRKİYE KADINLARI BİR ADIM ÖNE ÇIKMIŞTIR”

Emine Erdoğan, yaşanan kötü süreçte, Türkiye’nin kadın hareketinin tüm dünyada öncü olduğunu ispat ettiğini belirterek, “Demokrasinin savunulmasında Türkiye kadınları artık bir adım öne çıkmıştır. Kadın ve çocukların katledilmesi karşısında, Türkiye’nin kadınları çok cesur tavır sergilemiştir. Yoksulluk, göç, eğitim, sağlık gibi alanlarda kadınlarımız çok somut faaliyetlerle dünyaya örnek olmuştur. Hiç kuşkusuz kadınlarımız, sadece bölgesel ve küresel sorunlarla ilgili kalmamış, içerideki sorunlara yönelik de son dönemde önemli adımlar atmışlardır. Kadınların ekonomide artık daha yoğun şekilde hissedilen ağırlığını TİKAD sayesinde zaten net olarak görüyoruz. Siyasette, bürokraside, bilim, sanat ve sporda, kadınların geçmişe oranla daha çok öne çıktığını aynı şekilde görüyoruz. Özellikle demokratikleşme konusunda kadınların fark oluşturmaya başladıklarını görüyor, bundan da büyük heyecan duyuyoruz” dedi. 

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BASKISINA RAĞMEN ÇOCUKLARININ PEŞİNE DÜŞEN KADINLAR, ŞİMDİDEN KAHRAMAN OLMUŞTUR”

Emine Erdoğan, annelerin acısını dindirmek, gözyaşlarını durdurmak amacıyla başlatılan çözüm sürecinin, kadınların sahip çıkmaları sayesinde daha fazla umut vaat ettiğini belirterek, “Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan hanım kardeşlerimiz, 2 yıldır tecrübe ettikleri bu sürecin kendilerini nasıl rahatlattığını gördüler. Diyarbakır ve bazı illerimizde, kadınların dağa kaçırılan çocukları için çok cesur biçimde eylem yapmaları, geleceğimiz, kadınlarımız ve Türkiye adına çok önemli bir adımdır. Terör örgütünün ve siyasetin baskılarına aldırmadan, çocuklarının peşine düşen kadınlar, barışa giden yolun şimdiden kahramanları olmuştur. O kadınları ve onların arkasından gelecek kadınları desteklemek, teşvik etmek, yüreklendirmek, hepimizin vazifesi olmalıdır. Anneler çocukları için kaygı duymadıklarında Türkiye çok farklı bir yer olacaktır. Anneler, çocuklar, kadınlar, eşleri ve gelecekleri için gözyaşı dökmediklerinde, Türkiye çok daha yaşanabilir bir yer olacaktır. Eğitim, sağlık, siyaset, bürokrasi ve ekonomide aktif yer almak kadar barışa katkı sunmak, kadınları inanıyorum ki daha da yüceltecektir. TİKAD’ın çözüm sürecine katkılarını, bu konudaki hassasiyetini hepimiz biliyoruz. Bu sürecin sarsılmadan devam etmesi, kadınların süreçte daha aktif olabilmesi için, TİKAD’ın yeni yeni adımlar atacağına da gönülden inanıyoruz” diye konuştu. 

Konuşmasında sonunda Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da teşekkür ederek, “Hayatı boyunca ben ve kızlarım olmak başta olmak üzere, kadınların daha fazla sorumluluk alması için hep destekleyici oldu. Siyasi mücadelesinde kadınları her zaman teşvik etti. 12 yıllık Başbakanlığı sürecinde, Türkiye’nin tüm sorunları kadar, kadınların sorunlarını da gündeminde tuttu ve çözüm mücadelesini verdi” dedi. 

 

Tüm Haberler