15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Ortak Din, Kültür ve Tarih Birlikteliğimiz Olan Türkmenistan ile İlişkilerimiz Mükemmel Bir Seviyede”

07.11.2014
“Ortak Din, Kültür ve Tarih Birlikteliğimiz Olan Türkmenistan ile İlişkilerimiz Mükemmel Bir Seviyede”

 

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Türkmenistan-Türkiye İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin hemen her alanda önemli iş birliği içinde olduğunu kaydederek, “Hazar ve Karadeniz kıyısındaki dost ülkeler olarak tarımdan ileri teknolojiye, sanayi ve ulaştırmadan enerji sektörüne kadar birçok alanda iş birliği imkânlarına sahibiz. Bu imkânları en iyi şekilde değerlendirerek halklarımıza daha iyi hizmet verebileceğimize inanıyorum” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Türkmenistan-Türkiye İş Forumu toplantısına katıldı. 

İş forumunda yaptığı konuşmaya, iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında ortak din, inanç, kültür ve tarih birlikteliğinden gelen kardeşlik bağlarının, siyasi ve ekonomik iş birliğinin mükemmel bir seviyede ilerlediğini, Türkmenistan’ın ekonomik kalkınma çabalarının Türkiye’den yakından izlendiğini, özellikle inşaat ve altyapı çalışmalarının kararlılıkla sürdürüldüğünün görüldüğünü söyledi. 

“BİRÇOK ALANDA BÖLGESEL İŞ BİRLİĞİ İMKÂNLARINA SAHİBİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkmenistan’ın, 2013 yılında yüzde 12’lik büyüme oranını yakalamış olması küresel ölçekte en iyi performans noktasında önemli bir işarettir. Bu, dünya ekonomileri arasında takdire şayan bir başarıdır. Hazar ve Karadeniz kıyısındaki dost ülkeler olarak, tarımdan ileri teknolojiye, sanayi ve ulaştırmadan, enerji sektörüne birçok alanda iş birliği imkânlarına sahibiz. Bu imkânları, karşılıklı fayda temelinde en iyi şekilde değerlendirerek halklarımıza daha iyi hizmetler verebileceğimize inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu. 

İkili ticaret hacminin 2013 sonu itibarıyla yaklaşık 4 milyar dolar olduğunu, bu yıl bu rakamın üstünde bir netice beklediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaretin dengeli bir yapıya kavuşturulması konusunda Türkmen tarafıyla hem fikir olduklarını söyledi. 

“2023’TE HEDEFİMİZ 2 TRİLYON DOLAR MİLLÎ GELİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de son 12 yılda yaşanan ekonomik gelişmeye ilişkin rakamları aktararak, “Cumhuriyetimizin kuruluşu olan 2023’te hedefimiz 2 trilyon dolar millî gelire ulaşmaktır” dedi. Türkiye’nin IMF’ye borçlu durumdan borç verecek konuma geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, genç ve nitelikli iş gücü, dinamik ve istikrarla büyüyen ekonomisi, rekabetçi özel sektörü, büyük ölçekli iç pazarı, yerleşmiş mali disiplini ve gelişen altyapısıyla yükselen bir güç haline gelindiğine vurgu yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 vizyonu çerçevesinde ülkemizin dünyada, diğer alanlarla birlikte savunma sanayinde gelişmiş ilk 10 ülke arasına girmesini hedefliyoruz. Ülkemizde tesis ettiğimiz güven ve istikrar ortamını kaybetmeyi asla düşünmüyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN MAKROEKONOMİK GÖSTERGELERDEKİ BAŞARISI

Makroekonomik istikrarsızlık unsurlarının önemli ölçüde aşıldığını ancak bunun yeterli olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek haneli faiz oranını da yeterli bulmuyoruz. Bunu da yüksek buluyoruz. Enflasyon oranını da aynı şekilde yüksek buluyoruz. Bizim enflasyon oranını yüzde 4, hatta belki daha da aşağıya çekmemiz lazım. Tek haneli faizi daha da indirmemiz lazım. Faiz oranlarının aşağı düşmesi bize yatırımda yeni bir hamle ruhunu getirecektir. Çünkü yatırımcı maliyet girdilerinde yüksek faizle kredi almak zorunda kalırsa yatırım yapmaz duruma gelir. Yatırım yapılmazsa istihdam da yaratamazsınız, istihdam olmadığı zaman ‘Bizim güçlü bir ekonomimiz var’ diyemezsiniz. Onun için tabii ki yatırım, istihdam, üretim ve tabii ki başarı. Bunlar birbirini tetikleyen önemli başlıklardır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de 12 yılda ekonomin kırılganlığının azaltıldığını, piyasaların rekabetçi bir işleyişe kavuşturulduğunu belirterek, bütün bunlar yapılırken 17 bin kilometre bölünmüş yol inşa edildiğini anlattı. 

Türkmenistan’a ilk geldiği 1992’den bu yana ülkede muhteşem bir değişiklik yaşandığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonraki gelişlerinde Türkmenistan’ın alt ve üst yapısıyla değiştiğini vurguladı. Bu yüksek büyümede Devlet Başkanı Berdimuhamedov ve Rahmetli Türkmenbaşı’nın etkisinin göz ardı edilemeyeceğini ifade etti. 

“İNSAN VARSA EKONOMİK GÜÇ VARDIR”

Ülkemizin en büyük zenginliğinin insanımız olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik alanda da en büyük gücümüz dinamik, nitelikli, kendine güvenen ve cesur müteşebbislerimizdir. 500 bin kilometrekareye yakın bir yüzölçümüne sahip Türkmenistan’da nüfusu, bir kardeşiniz olarak doğrusu çok az buluyorum. Bu nüfusun çoğalması lazım. Ben Türkiye’de ‘en az 3’ diyorum, Türkmenistan’da en az beş olması lazım ki Türkmenistan güçlü olsun. İmkân var, toprak var, o zaman güçlü bir Türkmenistan için nüfusun da artması lazım. Çünkü insan varsa ekonomik güç var, insan yoksa ekonomik güç yok. Ülkelerimiz arasındaki iş birliği imkânlarını süratle artıracağımıza inanıyorum” dedi. 

TÜRKMENİSTAN’DA FAALİYET GÖSTEREN TÜRK FİRMALARININ BAŞARISI

Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının başarılarından duyulan memnuniyeti ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk firmalarının Türkiye’nin misyon şefleri gibi çalıştığını, onların eserlerinin iftihar vesilesi olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, arasında Türkmenbaşı-Aşkabat otoyol projelerinin de bulunduğu büyük çalışmaların Türk firmalarınca üstlenilmesini önemini vurguladı ve “İnşallah bunun da bitimini görür ve birlikte açılışını yaparız” dedi. 

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ATILABİLECEK ADIMLAR VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar olduğunu, Türk ve Türkmen yatırımcıların üçüncü ülkelerde de yatırım yapma şansı olabileceğini, 6. Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu’nun 3-4 Mart 2015’te İstanbul’da gerçekleştirileceğini, forumun Türkmenistan’ın uluslararası görünürlüğünü artıracağını ve iki ülkenin iş birliğine katkı sağlayacağını kaydetti. “Türkiye olarak bölgemizde ve dünyada barış ve dayanışmayı savunuyoruz. Ülke içinde de toplumsal huzuru, refahı artırma mücadelesi veriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Aralık 2014 tarihinden itibaren G-20 dönem başkanlığının bir yıl süreyle Türkiye’de olacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dönem başkanlığının en önemli başlıkları arasında kalkınma, büyüme ve altyapı yatırımlarının yer alacağını söyleyerek, “Bu dönemde G-20’nin, üye olmayan ülkeler, uluslararası kuruluşlar ve STK’larla ilişkilerinin güçlendirilmesini temin etmeyi arzu ediyoruz. Bu bağlamda Türkmenistan ile her türlü iş birliğine açık olduğumuzu özellikle ifade etmek isterim” diye konuştu. 

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ticaretimizi katma değeri yüksek alanlara taşımalı ve arttırmalıyız. Biz katkı sağlamak ve çalışmaları teşvik için buradayız. Çalışmalarınızda size her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Bizler cumhurbaşkanları olarak iki dost ve kardeş ülkenin iş çevreleri arasında kurulacak yeni ortaklıklarla başka ülkelerde beraber iş yapmanız konusunda sizi sonuna kadar destekliyoruz” dedi. 

Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile iş forumu toplantısından önce Ahal Teke atlarının gösterisini izlediklerini, at terbiyecilerinin kendilerine müstesna bir gösteri sunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben de geleceğe yönelik ufkumla alakalı dünyama yeni bir zenginlik katma fırsatını buldum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine hediye edilen iki yaşındaki Ahal Teke cinsi atın, bugüne kadar aldığı hediyeler arasındaki müstesna yerini koruyacağını belirtti. 

DEVLET BAŞKANI BERDİMUHAMEDOV: “BÜYÜK PROJELERDE TÜRK ŞİRKETLERİNE ÖNCELİK VERİYORUZ”

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov da yaptığı konuşmada, 2030 yılına kadar gerçekleştirilecek büyük sanayi projeleriyle ilgili bilgi vererek bu kapsamda petrol rafinerileri, gıda güvenliğiyle ilgili tesisler ve çimento fabrikaları inşa edileceğini anlattı. Ülkedeki büyük projelerle ilgili seçimlerde Türklere ve Türk şirketlerine öncelik verdiklerini tekrarlayan Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türk şirketleriyle iş birliği yapmaya devam edileceğini belirtti. “Doğalgaz ve petrol şirketlerini, Hazar Denizi kıyısındaki lisanslı bölgelere davet ediyorum” ifadesini kullanan Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, taşımacılık ağı kapsamındaki projelerin de iş birliği için imkân sağladığına işaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, iki ülke iş birliğinin geliştirilmesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı çalışmalardan duyulan memnuniyeti dile getirerek, “Yaptığınız çalışmaların hepsini ata vatanınız için yapıyorsunuz. Bu da rızkın, bereketin ve iki devletliliğin bir göstergesidir” dedi.

Tüm Haberler