15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye-Türkmenistan İlişkileri, Kazandığı İvmeyle Örnek ve Özel Bir Seviyeye Ulaştı”

07.11.2014
“Türkiye-Türkmenistan İlişkileri, Kazandığı İvmeyle Örnek ve Özel Bir Seviyeye Ulaştı”

 

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile Oğuzhan Sarayı'nda ortak basın açıklaması gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinerek, “Ulaştırma ve enerji alanındaki iş birliğimiz Türkmenistan ile ilişkilerimize stratejik bir boyut kazandırıyor. Özellikle bu alanlarda keşfedilmeyi ve hayata geçirilmeyi bekleyen önemli bir potansiyelin olduğu kanaatindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak basın açıklamasında Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a, “Kadirli Doğanım” diye hitap ederek, Aşbakat'a gelişinden itibaren kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Cumhurbaşkanı olarak Orta Asya’ya ilk resmî ziyaretlerinden birini gerçekleştirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan'da bulunmaktan duyduğu heyecanı ifade etti.

Bu yıl iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde karşılıklı dördüncü ziyaretin gerçekleştiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile her zaman olduğu gibi samimi ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

“TÜRK FİRMALARININ TÜRKMENİSTAN’IN GELİŞİMİNE CİDDİ KATKILARI OLUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Özellikle de şu ana kadar Türkmenistan'da Türk müteahhit firmalarının yüklenmiş oldukları proje toplamı 42 milyar dolar. Böyle bir proje yüklenmiş olan Türk firmalarının alt ve üst yapısıyla Türkmenistan’ın gelişimine ciddi katkıları oluyor. Bundan dolayı başarılı firmalara, müteahhit firmalarımıza Türkmenistan’da bu imkanı sağlayan Değerli Kardeşim Berdimuhamedov’a ve Rahmetli Türkmenbaşı’na teşekkür ediyorum” dedi.

İki ülke arasında ortak değerler üzerine inşa edilen ve geniş bir yelpazeye yayılan iş birliği bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Berdimuhamedov kardeşimizin bu kardeşlik üzerine bina etmiş olduğu dayanışma ruhunu görmezden gelemeyiz" dedi.

TÜRKMENİSTAN VE TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile genel olarak fikir birliği içinde olduklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ulaştırma ve enerji alanındaki iş birliğimiz Türkmenistan ile ilişkilerimize stratejik bir boyut kazandırıyor. Özellikle bu alanlarda keşfedilmeyi ve hayata geçirilmeyi bekleyen önemli bir potansiyelin olduğu kanaatindeyiz. Orta Asya'nın hazar denizi üzerinden uluslararası pazarlara bağlanması bakımından Türkmenistan özel ve önemli konuma sahip. Bu alanda hayata geçirilecek projelerin bölgesel iş birliği çalışmalarına da önemli katkıda bulunacağına inanıyorum. Görüşmelerimizde Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşınmasına yönelik ortak vizyonumuzu bir kez daha teyit ettik. Bu alanda da bölgesel iş birliğinin geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz."

Berdimuhammedov ile Türkmenistan-Türkiye İş Konseyi'ne katılarak iş adamlarına hitap edeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda belirlenecek istikamete göre adımların atılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan yönetiminin, Türk firmalarına gösterdikleri güvenin artarak devam edeceğine inandığını dile getirerek, "Firmalarımızın da başarı grafiklerini yükselterek itimada dayalı anlayışı asla istismar etmeden burada kendilerini sadece firma olarak değil ama Türkiye'nin de Türk milletinin de birer temsilcisi olduklarını unutmamaları gerekir. Ticari ve ekonomik ilişkilerde mevcut potansiyelin tam anlamıyla kullanılması için çabaların devam etmesi hususunda tam bir görüş birliği içeresindeyiz" dedi.

“AFGANİSTAN'DAKİ GELİŞMELER ORTA ASYA'DAKİ İSTİKRARI OLUMSUZ ETKİLEMEMELİDİR”

Türk Hava Yolları’nın Türkmenistan-Türkiye uçuşlarının çeşitlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aramızdaki halkların kaynaşması noktasındaki gidiş gelişlerin artması bakımından bunu da önemsiyoruz. Sadece İstanbul, Aşkabat, Avaza değil, bu noktada Ankara, Antalya buraları da çoğaltmak suretiyle bu geliş gidişlerin artmasının önemli olacağına inanıyorum" dedi.

Afganistan'daki muhtemel gelişmelerin Orta Asya'daki güvenlik ve istikrarı olumsuz etkilememesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu amaçla Türkmenistan ile İstanbul süreci başta olmak üzere yakın diyalog ve iş birliği içinde olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Siyasi ve güvenlik geçiş süreçlerini başarıyla sürdüren Afganistan son 13 yılda karşı karşıya olduğu sorunlarla mücadelede uluslararası toplumun da desteğiyle önemli bir ilerleme kaydetti."

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Afganistan'a son yaptığı ziyarette de bu konuları değerlendirme fırsatı bulduklarını dile getirerek, "Malum, önümüzdeki yıl itibarıyla Kararlı Destek Misyonu orada çalışmaya başlayacak ve bu misyonda da Amerika başta olmak üzere Türkiye, Almanya, İtalya bir dörtlü ülkeler zinciri olarak yaklaşık 12 bin kişilik bir misyonla 2016'ya kadar orada güvenlik sürecini devam ettirmek durumunda olacaklar. Bütün mesele özellikle terör tehdidinden Afgansitan'ı da bir an önce kurtarabilmek ve iç huzurunu, iç güvenliğini sağlayabilmek. Bu da tabii sadece Afganistan için değil, komşu ülkeler için de huzurlu bir ortamı sağlamış olacak ki, bu ülkelerin geleceği de teminat altına alınmış olacak" dedi.

“AŞKABAT PARLAYAN BİR YILDIZA DÖNÜŞTÜ”

Türkmenistan'ın Berdimuhamedov önderliğinde kaydettiği ilerlemelerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yaptığı ziyaretten bugüne ciddi değişiklikler gördüğünü belirterek, "Her geliş gidişte bu değişikliklerin olması manidar" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aşkabat'a son gelişinden bu yana meydana gelen gelişmeleri görmekten bizleri mutlu olduğunu bildirerek, “Muazzam bir gelişme kaydettiğini gördüğüm Aşkabat'ın adeta parlayan bir yıldıza dönüşmesinden de gerçekten gurur duydum. Ortak tarihi ve kültürel birikiminden gücünü alan Türkiye-Türkmenistan ilişkileri son yıllarda kazandığı ivmeyle örnek ve özel bir seviyeye ulaştı. İlişkilerimizi daha ileri düzeye yükseltebilmenin, kadim, kardeşlik bağları temelinde, iş birliğini güçlendirmenin her iki tarafın da ortak arzusu olduğunu bir kez daha memnuniyetle müşahede ettik. İş birliğimizin ve dayanışmamızın iki kardeş ülke olan Türkiye ve Türkmenistan ilişkilerini bugünkünden daha ileriye taşıyacağına inanıyorum" dedi.

DEVLET BAŞKANI BERDİMUHAMEDOV: “EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve ilişkilerin sağlam hukuki temelinin oluşturulduğunu söyledi. Siyasi, diplomatik, kültürel ve ticari ilişkilerin görüşmelerde ele alındığını aktaran Berdimuhamedov, bu alandaki iş birliğinin devam ettiğini, Türk firmalarının enerji ve inşaat başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösterildiğini belirtti.

Türkmenistan'ın ulaşım alanındaki çalışmalarına Türkiye'nin verdiği destekten duyulan memnuniyeti dile getiren Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ticari ve ekonomik ilişkiler ile iş birliğinin artarak devam ettiğini söyledi. "Ülkemizde milyarlarca dolarlık büyük projeleri hayata geçirmek için Türk şirketlerine öncelik veriyoruz ve güveniyoruz" ifadesini kullanan Berdimuhamedov, iki ülke arasında 2013 yılında 4 milyar 750 milyon dolar olan ticaret hacminin 2014'ün dokuz ayının sonunda 5 milyar doları aştığını belirtti. Devlet Başkanı Berdimuhamedov ticari ilişkilerin geliştirilmesi için önemli potansiyel olduğunu kaydederek, turizm, kültür ve eğitim alanındaki işbirliğinden ve TİKA'nın tarihi ve kültürel alandaki çalışmalarından duyulan memnuniyeti ifade etti.

TÜRKMENİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ ORTAK ANLAŞMALAR

Ortak basın açıklamışının öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un huzurunda iki ülke arasında anlaşmaların imza töreni gerçekleştirildi.

Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ortak bildiri imzaladı. Ardından törende, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliğinin Genişletilmesi ve Derinleştirilmesine Dair Anlaşma", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Ulaştırma Alanında İşbirliğinin Öncelikli Alanlarına İlişkin Mutabakat Muhtırası", "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Arasında 2015-2016 Yılı İşbiriği Planı", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti Arasında Beden Eğitim ve Spor Alanında İşbirliği Programı", "Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkmenistan Eğitim Bakanlığı Arasında Eğitim Alanında İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Konseyi'ne İlişkin Protokolle İlgili Tüzük” ile Türkmengaz Devlet Şirketi ile Atagaz Doğalgaz Anonim Şirketi arasında doğalgaz alım satımına ilişkin çerçeve anlaşması imzalandı.

Tüm Haberler