15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Oğuzhan Sarayı'nda

07.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan Oğuzhan Sarayı'nda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet ziyareti için bulunduğu Aşkabat’ta Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından törenle karşılandı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet ziyareti için bulunduğu Aşkabat’ta Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından törenle karşılandı.

Oğuzhan Sarayı’na gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından karşılandı. Daha sonra resmî karşılama töreni gerçekleştirildi ve ardından baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Başkanı Berdimuhamedov, heyetlerarası görüşmelere başkanlık ettiler.

Baş başa görüşme öncesinde basın mensuplarının görüntü aldığı sırada yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'a daveti için teşekkür etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ORTA ASYA'YA CUMHURBAŞKANI OLARAK İLK ZİYARETİ

Orta Asya'ya Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan olarak yaptığı ziyaretlerle birlikte Türkmenistan'a beşinci kez geldiğini söyledi. Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un, 28 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılmasından duyduğu memnuniyeti de ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin son yıllarda en üst düzeyde yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, Türkmenistan'daki yatırımlarda Türk müteahhitlerin üst düzey projeler yüklendiğini, bundan sonra da ticaret, kültür ve turizm alanında önemli adımlar atılacağına inandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitim ve sağlık alanındaki iş birliğine verilen öneme işaret ederek, kendisine ve heyetine gösterilen ilgiye teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

DEVLET BAŞKANI BERDİMUHAMEDOV: "BU ZİYARET TARİHÎ ÖNEME SAHİP"

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov da yaptığı açıklamada, daveti kabul ederek Cumhurbaşkanı olarak Orta Asya'daki ilk ziyaretini Türkmenistan'a yapmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinin "tarihî önemde" olduğunu kaydeden Devlet Başkanı Berdimuhamedov, "stratejik" olarak nitelediği iki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli ilerlediğini söyledi. Devlet Başkanı Berdimuhamedov açıklamasında , Türkmenistan ile Türkiye'nin, dünyada refah ve barışın tesisi için ortak yaklaşımlarının bulunduğunu belirterek, uluslararası kuruluşlarda birlikte çalışıldığını vurguladı.

Türk şirketlerinin Türkmenistan'da önemli ve büyük projelere imza attığını, kaliteli işler ortaya çıkarıldığına belirten Devlet Başkanı Berdimuhamedov; eğitim, turizm, spor ve kültür alanındaki ilişkilerin de önemine işaret etti. İki ülke arasındaki anlaşmaların dostluk ve kardeşliği güçlendirdiğini belirten Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çalışmalarında başarılar diledi.

Tüm Haberler