15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan’a Gitti

06.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan’a Gitti

 

Devlet ziyareti gerçekleştirmek üzere Türkmenistan’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanında yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu ve atılacak yeni adımlarla her alanda iş birliğinin daha da derinleştirileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte devlet ziyareti gerçekleştirmek üzere Türkmenistan’a gitti.

Aşkabat’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ile ülkemiz arasındaki ilişkileri “mükemmel düzeyde”  olarak nitelendirdi ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile gerçekleştireceği görüşmelerde, ikili ilişkileri tüm yönleri ile ele alacaklarını, ayrıca iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası gelişmeleri gözden geçirip ortak olarak atılabilecek adımları istişare edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’ın son yıllarda yaptığı büyük kalkınma hamlesi ile Orta Asya’nın dikkat çeken ülkelerinden biri olduğuna işaret ederek Türkiye’nin de, Türkmenistan’a en fazla yatırım yapan ülkeler arasında yer aldığını dile getirdi.

Ziyareti sırasında gerçekleştirecekleri görüşmelerde karşılıklı yatırımları ele alacaklarını ve iş forumuna katılacaklarını da kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan ile ekonomi, ticaret, eğitim ve kültür alanlarında ilişkileri geliştirmek konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Tüm Haberler