15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Mahsur Kalan İşçilerimizin Madenden Çıkartılması İçin Kararlı Bir Çalışma Yürütülmektedir”

29.10.2014
“Mahsur Kalan İşçilerimizin Madenden Çıkartılması İçin Kararlı Bir Çalışma Yürütülmektedir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaman'ın Güneyyurt Beldesi Pamuklar köyünde, 18 işçinin su baskını nedeniyle mahsur kaldığı maden ocağında incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaman'ın Güneyyurt Beldesi Pamuklar köyünde, 18 işçinin su baskını nedeniyle mahsur kaldığı maden ocağında incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Ankara’dan helikopterle Ermenek'e gitti. Maden ocağı önüne kurulan Kızılay çadırında, kömür ocağında mahsur kalan işçilerin yakınlarını dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) Mobil Koordinasyon Merkezi'ne geçti. Burada yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra maden ocağındaki çalışmaları yerinde inceledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada maden ocağına su dolması nedeniyle 34 işçinin mahsur kaldığını, bunlardan 16'sının madenden çıkmayı başardığını, 18 işçinin ise halen madende mahsur durumda olduğunu ve bu işçilerin çıkarılması için devletin tüm imkânlarının seferber edildiğini bildirdi.

Olayın duyulmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Lütfi Elvan'ın hemen, bugün de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın olay yerine intikal ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda bazı milletvekillerinin de olay yerinde işçilerin aileleri ve belde sakinleriyle birlikte süreci takip ettiğini bildirdi.  

MADENCİLİKLE İLGİLİ YAPILAN YASAL ÇALIŞMALAR

AFAD başta olmak üzere Genelkurmay Başkanlığının 2 uçak ve 2 helikopterle, Kızılay’ın ekipleriyle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın personel ve araçlarıyla çalışmalara katıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul, Ankara, Konya, İzmir büyükşehir belediyeleri ile Karaman ve ilçelerden gelen ekiplerin yoğun şekilde çalışmalara katıldığını söyledi.

Mahsur kalan 18 işçimizin madenden çıkartılması için son derece dikkatli, sabırlı, kararlı bir çalışma yürütüldüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Özellikle ülkemizde madencilikle ilgili yapılan çalışmaların Soma olayından sonra çok daha farklı şekilde ele alınmasına yönelik bir dizi yasal düzenleme yaptık. Bu yasal düzenlemeyle birlikte buralarda çalışan işçilerimize çok daha farklı imkânlar getirdik. Fakat bunu hazmeden veya hazmedemeyen işverenler var. İşverenlerin bunları hazmedemeyişi ne yazık ki bazı sıkıntıları doğuracağı belliydi. Bütün bunlara karşı her olay sorumluluğumuzu, mükellefiyetinizi devlet olarak daha da artırıyor. Burada şu andaki mevcut gelişmeler ve çalışan ki 180 burada çalışan sigortalı işçi söz konusu. 180 çalışan işçi acaba bu ocaklarda her türlü hakkını tam manasıyla alabiliyor mu, sosyal haklarını alabiliyor mu, ücretlerdeki durumları ne merkezde? Bildiğiniz gibi mesai saatini 8 saatten 6 saate indirirken burada bir ağır iş yükü olması hasebiyle böyle bir adımı attık. Ama gel gör ki burada edindiğimiz bazı bilgiler bizleri ciddi manada bu işin üzerine daha da farklı gidilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu olayın olduğu anda yemeğin aşağıda yenmesine yönelik baskılar, böyle bir sıkıntıyı doğurmuştur. Bu 8 saatten, 6 saate inmesi bu tür işveren anlayışını farklı ele almamız gerektiğini ortaya koyuyor. Bu 6 saat kendisinin orada çalışma olayıdır. Siz kalkıp buradaki yemekle ilgili olayını bu 6 saate yedirmeye kalkarsanız bunun hesabını devletin sorması gerekir. Çünkü siz bu hakkı ondan alamazsınız" dedi. 

“HÜKÜMETİMİZİN BU OLAYI TAKİP EDECEĞİNE OLAN İNANCIM TAMDIR”

Açıklamasında servise yönelik bazı şikayetler de olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunlarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız gerekli tetkikleri yapıyor. Tabii burada şimdi adli ve idari soruşturma başlamış durumda. Adli ve idari soruşturmalarda ne çıkacak, bunu göreceğiz. Hemen süratle bunun takibi ve neticesini almamız gerekiyor. Bu neticeyi alacağız çünkü iş sağlığı ve güvenliği noktasında yapılan düzenlemelerin harfiyen uygulamaya girmiş olması ve bu noktada da özellikle bakanlığımızın bunu takip ettiğini bilmenizi isterim."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları dezenformasyon yoluyla yanlış bilgilendirenlerin olduğuna dikkat çekerek,"Bu noktada yine tüm çalışanlara ve işverenlere, eğer işçi-işveren münasebetlerinin sağlıklı yürümesini istiyorsak burada farklı imkanları veya böyle bir beldede bunu nasıl sömürürüz anlayışıyla hareket etmeyi doğru bulmayız. Eğer biz, buradaki oluşan bu yasayla bu uyumu, bu iş bölümünü tam manası ile gerçekleştirebilirsek bu türden acı hadiseleri asgariye düşürmüş oluruz. İşverenlerimizden ve işveren örgütlerimizden bu acı olayların önüne geçecek daha sıkı tedbirler almalarını, uygulamalarını bekliyoruz. Tabii burada biz de üzerimize düşen görevleri çok daha hassas bir şekilde özellikle hükümetimizin takip edeceğine olan inancım tamdır" dedi. 

“UMUTLARIMIZI MUHAFAZA ETMEK İSTİYORUZ”

İşçilerin ve işçi sendikalarının kendi sağlıkları, hayatları, aileleri ve çocukları adına güvenlik tedbirlerine dikkat etmelerini ve eksikliklere de mutlaka dikkat çekmelerini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahsur kardeşlerimiz konusunda umutlarımızı elbette muhafaza etmek istiyoruz. Bu hususta bizler, şu anda elimizden gelen son gayreti vermek suretiyle devam ediyoruz. Bakan arkadaşlarım bu işi sonuna kadar burada takip edecekler, kurumlarımız yine aynı şekilde burada tüm ekipleri ile süreci takip edecekler. İşçi kardeşlerimizi kurtarmak için fedakârca çalışan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Kazadan kurtulmuş olan işçi kardeşlerime, madende çalışan tüm işçilerimize geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum. Yakınları aşağıda olan ailelere sabırlar diliyorum. Şu anda içinde bulundukları halet-i ruhiyeyi anlamamak mümkün değil. Tabii ki onu da anlıyoruz ve çalışmaları dünden itibaren Ankara'da, bugün de yerinde inceledik. Bu saatten itibaren de çalışmaları yakından takip edeceğim. Milletimize geçmiş olsun diyor, 18 işçi kardeşimiz için hayırlı bir netice için dua ediyor, sizlere de teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın incelemeleri sırasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Lütfi Elvan da bulundu. 

 

Tüm Haberler