15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye’nin Kobani’ye Geçişle İlgili Önceliği, Özgür Suriye Ordusu ve Peşmergedir”

24.10.2014
“Türkiye’nin Kobani’ye Geçişle İlgili Önceliği, Özgür Suriye Ordusu ve Peşmergedir”

 

Estonya Cumhurbaşkanı Ilves ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kobani ile ilgili süreç bağlamındaki öncelik ve yaklaşımını ifade ederek, “PYD, peşmergelerden 150 kişi kadar bir grubun gelmesini kabul etti. Özgür Suriye Ordusu’ndan ise 1300 kişiyi, şu anda PYD kabul ettiğini ifade etmiş. Özgür Suriye Ordusu’nun, bizim tarafımızdan ilgili bölgeye geçmesinde zaten bir sıkıntımız yok. Buna olumlu yaklaştığımızı söylemiştik” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gündeme ilişkin soruları cevapladı. 

KOBANİ İLE İLGİLİ SÜREÇ

Kobani’de yaşananlarla ilgili olarak bir basın mensubunun, “Dün aslında söylemiştiniz, Özgür Suriye Ordusu’nun sizin de önceliğiniz olduğunu. Dün yeni bir haber de geldi, Özgür Suriye Ordusu’ndan 1300 kişinin Kobani’ye gitme kararı aldığı yönünde. IŞİD tarafından bölge tamamen kuşatıldığı için de Türkiye üzerinden girişlerin yapabileceği belirtiliyor. Bu yönde size gelen bir bilgi var mıdır? Bu adımı nasıl değerlendirirsiniz? Bu noktada ve bu çerçevede değerlendirirken peşmergelerin gelişi başladı mı?” sorusuna cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Bildiğiniz gibi, daha önce de ifade ettiğim gibi, biz Sayın Obama’ya özellikle burada tercih edilmesi gereken birinci derecede Özgür Suriye Ordusu olabilir; ikinci derecede de peşmergeler olabilir’, demiştik. Daha sonraki gelişmelerde, birkaç gün geçtikten sonra PYD, peşmergelerden 200 kişi kadar bir grubun gelmesini kabul etti. Az önce aldığım bilgiye göre, bu sayı şimdi 150’ye indirilmiş. Özgür Suriye Ordusu’ndan ise 1300 kişiyi, şu anda PYD kabul ettiğini ifade etmiş. Ve konuyla ilgili olarak da şu anda ilgili birimlerimizin bu geçiş güzergâhının nasıl olması gerekir, bunu müzakere ediyorlar. Özgür Suriye Ordusu’nun, bizim tarafımızdan ilgili bölgeye geçmesinde zaten bir sıkıntımız yok. Buna olumlu yaklaştığımızı söylemiştik” dedi. 

“RUSYA FEDERASYONU’NUN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK ATMIŞ OLDUĞU ADIMI TANIMIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Kırım’daki Tatarların durumu hepimizce malum, oldukça çetrefilli bir süreç orada da işlemekte. Özellikle Tatarların durumu Rus ilhakının hemen akabinde daha da ciddi boyutta bir sarsılma ortaya koymuş durumda. Bu bağlamda siyasi baskı var, aynı zamanda o bölgede de şiddet faaliyetlerinin de olduğunu biliyoruz. Tatarlar bu noktada Türk kardeşlerinden yardım bekliyor, ya da medet umuyor, diye tahmin ediyorum. Sizlerin etnik kardeşlerinize Kırım’daki Tatarlara destek sağlamak, ya da yardımcı olmak gibi herhangi bir planınız var mı?” şeklindeki soruyu da, “Her şeyden önce, Kırım Tatarlarına yönelik Rusya Federasyonunun atmış olduğu adımı tanımadığımızı baştan bu yana söyledik, söylüyoruz. Ve bu konuyla ilgili her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Estonya’nın da Kırım Tatarlarına vermiş olduğu destekten dolayı, ayrıca teşekkür ediyoruz. Bunları en üst düzeyde görüşmeye başta Sayın Putin olmak üzere, kendileriyle devam ediyoruz. Çünkü artık bu asırda bu tür olayları diplomatik yollarla bir barış güvencesi içerisinde sürdürmek ve çözmekten yanayız” diyerek cevapladı.

Tüm Haberler