15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“İnsani ve Demokratik Değerler, Türkiye ve Estonya Arasındaki Dostluğun Temelini Oluşturmaktadır”

24.10.2014
“İnsani ve Demokratik Değerler, Türkiye ve Estonya Arasındaki Dostluğun Temelini Oluşturmaktadır”

 

Estonya Cumhurbaşkanı Ilves ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yılın Türkiye ile Estonya arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının ‘90. Yılı’ olduğunu hatırlatarak, “Böyle anlamlı bir dönemde, ziyaretin gerçekleşmiş olması inanıyorum ki ikili ilişkilerimizi çok daha güçlendirecektir” dedi.

Basın toplantısında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendilerine gösterilen misafirperverlik için teşekkür ederek, bu yılın Türkiye ile Estonya arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının ‘90. Yılı’ olduğunu hatırlatarak, “Böyle anlamlı bir dönemde, ziyaretin gerçekleşmiş olması inanıyorum ki ikili ilişkilerimizi çok daha güçlendirecektir. Bu adımların temelinde 1 Aralık 1924’de atılan dostluk anlaşması adımı yatmaktadır. Türkiye, Estonya’ya yönelik hiçbir işgali, hiçbir ilhakı bugüne kadar tanımamıştır. Ve Avrupa Atlantik kurumları arasında, ülkelerimizin paylaştıkları evrensel, insani ve demokratik değerler, aramızdaki dostluğun da temelini oluşturmaktadır” dedi.

TÜRKİYE’NİN AB SÜRECİNE ESTONYA’NIN DESTEĞİ

Gerçekleştirdikleri görüşmelerde, siyasi, askeri, ekonomik, ticari, tüm konuları değerlendirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizin Avrupa Birliği üyelik sürecine Estonya’nın destek verdiğini hatırlatarak, “Bunun için de şahsım ve milletim adına şükranlarımı ifade ediyorum. Tabii bölgemizde son dönemde meydana gelen özellikle başta terör eylemleri olmak üzere, Ukrayna meselesi, Irak, Suriye tüm bunları ele alma imkânımız oldu. Ve bu terör örgütlerine karşı, alınması gereken tedbirler neler olabilir, bunları görüşme ve konuşma fırsatımız oldu. Uluslararası barışın, güvenliğin ve istikrarın korunmasına ilişkin neler yapabiliriz bunları görüştük. İki NATO üyesi ülke olarak Afganistan’dan tutunuz, diğer sorumluluk alanlarımızı görüştük” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde NATO üyesi müttefik ülkeler olarak, dayanışmanın önemini bir kez daha değerlendirme imkânlarının olduğunu da dile getirerek, “Bildiğiniz gibi, az önce Sayın Cumhurbaşkanının da ifade etmiş olduğu, Talin’de bulunan NATO Siber Savunma İş Birliği Mükemmeliyet Merkezi’ne olumlu bakışımız devam ediyor ve kısa sürede de bunu değerlendireceğiz. Bu katılımı neticelendirmek suretiyle buradaki birlikteliğimizi de böylelikle güçlendirmiş olacağız” dedi.

TÜRKİYE VE ESTONYA ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLER

İki ülkenin, 2013 yılını 456 milyon dolar bir ticaret hacmiyle kapattığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu oranı kısa zamanda 1 milyar dolarlık ticaret hacmine kavuşturma iradesinin iki tarafta da bulunduğunu aktardı.

Estonya’dan ülkemize gelen turistlerin sayısının 50 bin civarında. Olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul-Talin arasında haftada 6 sefer şu anda yapılıyor. Ve Estonyalıların önemli bir destinasyon merkezi olarak gördükleri, Antalya’nın Alanya ilçesindeki Gazi Paşa Havaalanı’ndan da artık Talin’e seferler olacaktır. Doğrusu 2015 yılının yaz mevsimi, herhalde bu noktada çok daha hareketli olacak diye düşünüyorum. Özellikle aramızdaki şu vize konularını da hallettiğimiz andan itibaren, Türkiye’den de Talin’e ve Estonya’nın diğer güzel destinasyon merkezlerine gelecek vatandaşlarımızın artacağına inanıyorum. Bu halklarımız arasındaki güveni, çok daha arttıracaktır” dedi.

ESTONYA CUMHURBAŞKANI ILVES: “TÜRKİYE ESTONYA VATANDAŞLARININ BİR NUMARALI TURİZM DESTİNASYONU”

Estonya Cumhurbaşkanı Ilves de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak Estonya’yı ziyaret etmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, yakın ve olumlu seyir izleyen ikili ilişkilerin bu ziyaretle daha da artacağına olan inancını dile getirdi.

Estonya’nın NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’nin uzun soluklu desteğini daima hissettiklerini ifade eden Estonya Cumhurbaşkanı Ilves, kendilerinin de Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini destekledikleri kaydetti. Estonya Cumhurbaşkanı Ilves, Türkiye’nin, Estonya vatandaşlarının bir numaralı turizm destinasyonu haline geldiğini de kaydetti.

İçinde bulunulan çağda çevre ve güvenlikle ilgili manzaranın sürekli değiştiğine işaret ederek, NATO çerçevesinde birbirine sınırı olmayan iki ülke olmalarına rağmen Türkiye ve Estonya’nın çevresinde güvenlik manzarasının dramatik şekilde değiştiğini belirten Estonya Cumhurbaşkanı Ilves, “Diğer ülkelerdeki ve sınırımız olmayan ülkelerdeki bu çetrefilli süreçler devam ederken, bu ittifaka her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bu çerçevede Türkiye ile olan iş birliğimiz daha da önem kazanıyor” dedi.

ESTONYA CUMHURBAŞKANI ILVES: “TÜRKİYE AB ÜYE DEVLETLERİ İÇİN STRATEJİK ÖNEME SAHİP”

Estonya Cumhurbaşkanı Ilves, “Kobani’deki gelişmeleri iki ülke olarak yakından takip etmekteyiz ve bu alanlardaki iş birliğine değerlendirmeye açığız. Bütün bu olup biten çetrefilli senaryolar Türkiye’nin hemen sınırının ötesinde gerçekleşiyor. Kobani’de cereyan eden olaylar hem Avrupa hem de NATO üye devletleri için büyük ve eşi benzeri olmayan bir tehdide işaret ediyor” diye konuştu.

Türkiye'yi, AB üye devletleri için stratejik öneme haiz bir ortak olarak gördüklerine işaret eden Estonya Cumhurbaşkanı Ilves, "Bu ay Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanmış olan ilerleme raporunda da gerçek anlamda çok önemli ilerlemeler kaydedildiğini görmek bizi çok mutlu ediyor. Hem Estonya için, hem de Türkiye için kilit öneme haiz noktalarda ilerleme kaydedilmiş olması bizleri mutlu ediyor. Türkiye ve Estonya aynı sayfada, aynı yöne bakan, aynı ufku paylaşan iki ülkedir, bu sebepten dolayı bu ilerlemeden dolayı sizleri tebrik ediyorum" dedi.

Tüm Haberler