15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“İstikrarlı Bir Şekilde Büyüyen Türkiye Ekonomisi, Tüm Dünyadan Yatırımcılara Büyük Fırsatlar Sunuyor”

23.10.2014
“İstikrarlı Bir Şekilde Büyüyen Türkiye Ekonomisi, Tüm Dünyadan Yatırımcılara Büyük Fırsatlar Sunuyor”

 

Türkiye-Letonya İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 1 milyar dolar olduğunu ve ekonomik ilişkilerin bugünkünden daha iyi bir noktaya ulaşabileceğini kaydetti. Türkiye ekonomisi ile ilgili mesnetsiz haberlere de tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de gerçek ortada; yıllık ortalama yüzde 5 büyüyen bir ekonomimiz var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya’nın başkenti Riga’daki temasları çerçevesinde Özgürlük Anıtı’na çelenk koydu ve daha sonra Türkiye-Letonya İş Forumu’na katıldı.

Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile birlikte anıtın bulunduğu meydana gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgürlük Anıtı’na çelenk koydu.

Daha sonra her iki Cumhurbaşkanı, Letonya Millî Kütüphanesi’nde düzenlenen Türkiye-Letonya İş Forumu’na katılarak birer konuşma yaptılar.

TÜRKİYE VE LETONYA’NIN EKONOMİK BAŞARILARI

Konuşmasında, Letonya’nın 2013’te yüzde 4 büyümeyle Avrupa Birliği’nin en iyi performans gösteren ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin uluslararası yatırımları teşviki konusunda attığı adımların olumlu neticelere vesile olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek büyüme, gerek uluslararası yatırımların teşviki konularında Türkiye ve Letonya’nın Avrupa içinde başarılı bir seyir izlediğini vurgulayan iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da yoğunlaştırılmasının önemine değindi.

Türkiye ve Letonya arasındaki ticaret hacminin 2013 sonunda 323 milyon dolar olarak gerçekleştiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun gerçekten düşük bir rakam olduğunu söylemem gerekir. Türkiye ve Letonya’nın potansiyeli bunun çok çok üzerinde. En kısa süre zarfında bu rakamı bir milyar dolara çıkarmak hedefimiz olmalı diye düşünüyorum” dedi.

“2023’TE TÜRKİYE’NİN DIŞ TİCARET HACMİ HEDEFİ BİR TRİLYON DOLAR”

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023’te bir trilyon dolar dış ticaret hacmi hedefini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hedefe doğru kararlılıkla ilerlendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki iş adamlarının, özellikle de ihracatçıların büyük hedefe inandığını ve ona kilitlendiğini kaydederek şöyle konuştu: “Bir trilyon dolar dış ticaret hacmini asla bir hayal olarak görmüyorum. 12 yıl önce Türkiye’nin toplam dış ticaret hacmi 88 milyar dolar iken 2013 sonunda bu rakam yaklaşık 5 kat artarak 404 milyar dolara ulaştı. 5 kat artış 12 yıl içinde gerçekleşti. Böyle bir dış ticaretimizi önümüzdeki 9 yıllık süreçte 2,5 kat daha artırarak bir trilyon dolar hedefini yakalamak mümkün olacaktır. 2023 için belirlediğimiz bu ve benzeri hedefleri tutturmak için Türkiye’de kamu ve özel sektör gerçekten son derece uyumlu aynı zamanda heyecanlı bir gayret içindeler. Türkiye’deki bu heyecanın içeride iş adamlarımıza olduğu kadar dışarıda da iş dünyasına çok önemli fırsatlar sunduğunu burada hatırlatmak isterim. Yıllık ortalama yüzde 5 büyüyen, istikrar ve güven ortamını kararlı şekilde muhafaza eden bir Türkiye, her türlü yatırımcı, her türlü girişimci için eşsiz fırsatlar sunuyor.”

“OLUMSUZ KAMPANYALARA RAĞMEN TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜMEYE VE GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR”

Türkiye’nin geçmişi, bin yıllara sahip devlet geleneği, birikim ve tecrübesiyle Orta Doğu’da gelişen olayların dışında kalan ve her zaman dışında kalacak bir ülke olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orta Doğu ülkeleriyle tarihî bağlarımız, komşuluk ve akrabalık bağlarımız nedeniyle sorunların çözümü için aktif çaba sarf ediyoruz. Ancak adeta bir ateş çemberinin yanı başında ülkemizde istikrar ve güven ortamını çok sağlam şekilde koruyor, hatta güçlendiriyoruz. Türkiye ve Türkiye ekonomisi üzerine yapılan yorumların çok dikkatli şekilde izlenmesi, analiz edilmesi gerekiyor. Bölgeyi ve bölgenin dinamiklerini tam olarak bilmeyenler, bölgedeki krizleri tam olarak analiz edemeyenler maalesef Türkiye üzerine değerlendirme yaparken ya yanlış ya da art niyetli yapıyor. Bakın şu anda Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa’da kimi uluslararası medya kuruluşlarının tamamen art niyetli şekilde bir koro halinde Türkiye ekonomisine karşı asılsız ve mesnetsiz eleştiriler yaptıklarını görüyoruz. Bu haberlerin diline, üslubuna, ortaya atılan iddialara bakıldığında ortada bir kampanya olduğu ve kampanyanın da aynı odaktan beslendiği görülecektir. Aynı tavrın kredi derecelendirme kuruluşlarının bazıları tarafından da yine tamamen art niyetli şekilde pompalandığına zaman zaman şahit oluyoruz. Bu kampanyalara rağmen Türkiye ekonomisi büyümeye, güçlenmeye devam ediyor” dedi.

“TÜRKİYE HAKKINDA ULUSLARARASI MEDYADA ÇIKAN OLUMSUZ HABERLERE İTİBAR ETMEYİN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin içeride ve dışarıdaki yatırımlarının hızla arttığını aktararak, “Letonya’da ya da diğer ülkelerde iş dünyasının, uluslararası medyada çıkan bu olumsuz haberlere son derece temkinli yaklaşmasını önemle tavsiye ediyorum. Şu anda uluslararası bazı medya kuruluşlarında Türkiye ile ilgili iki konu ısrarla bir şekilde dile getiriliyor. Bu iki konu üzerinde bir algı oluşturulmak isteniyor. Nedir bunlar? Bunu açıklamam lazım. Bir, ‘Türkiye, IŞİD terör örgütüne destek veriyor.’ Bu iddia tamamen yalandır. Bu iddia hiç bir delile, hiçbir belgeye ve bilgiye dayanmıyor. Tam tersine Türkiye IŞİD’e de IŞİD’i doğuran sebeplere de çok güçlü şekilde karşı çıkmış, uyarılarını da tüm dünyaya güçlü şekilde yapmış bir ülkedir. Bu uyarılarımızı dinlemeyenler, ne yazık ki bugün IŞİD’e şu veya bu yolla destek vermektedirler. Bakın Irak’ta gerçekleşen olayı eğer iyi analiz ederseniz, iyi tahlil ederseniz acaba IŞİD’in elindeki bütün o silah ve mühimmat nereden geldi? Bunu incelerseniz bunun kaynağı zaten çok açık, net ortaya çıkar. Aynen şimdi Suriye’de olanlara baktığımızda burada da aynı yanlışları görüyoruz. Bütün uyarılara rağmen, üstelik Türkiye, Irak ve Suriye dışında IŞİD terör örgütünün şu anda en büyük mağduru olan ülkedir. Musul’un IŞİD eline geçmesiyle Türkiye’nin oradaki 49 konsolosluk çalışanı rehin alınmış, 102 gün rehin tutulmuş, yoğun gayretlerimiz neticesinde rehinelerimiz kurtarılmıştır. Terörle ilkeli ve kararlı bir şekilde mücadele eden Türkiye’nin herhangi bir terör örgütünün yanında olması, destek vermesi asla ve asla söz konusu değildir. Zira biz terörle mücadelede, terör belasından 32 yıldır çok çekmiş bir ülkeyiz. Bundan çok çeken bir ülke olarak biz terör örgütleriyle nasıl olur da bir arada olabiliriz? Bu mümkün mü? Bunu defalarca söz ve fiillerimizle ortaya koyduğumuz halde belli çevrelerden, belli medya kuruluşlarından bu iddianın ısrarla ve maalesef ahlak dışı uygulamalarla ne yazık ki yaygınlaştırılmaya çalışıldığını görüyoruz. Dolayısıyla Türkiye hakkında bu alanda çıkan haberlere karşı Letonyalı dostlarımızın, özellikle de Letonya iş dünyasının daha dikkatli olmalarını rica ediyorum, tavsiye ediyorum” dedi.

Türkiye ekonomisi hakkında yalan, yanlış haberler çıktığını, bunların asılsız, mesnetsiz olduğunu daha önce de ifade ettiğini ve özellikle iş dünyasının kimin ne dediğinden çok gerçeğe baktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de gerçek ortada. Yıllık ortalama yüzde 5 büyüyen bir ekonomimiz var” dedi.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BÜYÜME PERFORMANSI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, 2011 ve 2012 yıllarındaki büyüme oranının, her iki yılda da yüzde 9 olduğunu, 2013’te yüzde 4 büyüme kaydedildiğini, bu yılda yüzde 4’lük bir büyümenin beklendiğini anlattı. 158 milyar dolar ile 160 milyar dolar arasında tahmin edilen ihracat rakamlarının da şu anda tarihinin en yüksek seviyesinde bir artışla devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; bankacılık, finansal ve mali sistemin, kararlı, disiplinli şekilde yoluna devam ettiğini belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon ve faizlerin hızla düştüğünü, yatırımların ise her yıl istikrarlı bir şekilde arttığını ifade etti.

“İŞ DÜNYAMIZ VE YATIRIM ORTAMIMIZ, LETONYALI YATIRIMCILARA HER AŞAMADA DESTEK OLACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa başta olmak üzere büyük ekonomilerin daralma yaşadığı, yüksek işsizlik oranlarına maruz kaldığı bir ortamda Türkiye’nin büyüdüğünü dile getirerek, “İşsizliğini, her ay her yıl rekor denilebilecek seviyede düşürüyor. Letonyalı dostlarımız, gerek ticaret yapmada gerek karşılıklı yatırımlar yapmada en küçük bir tereddüdün içinde olmasınlar. İstikrarlı şekilde büyüyen bir ekonomi olarak Türkiye ekonomisinin yatırımcılara büyük fırsatlar, teşvikler sunduğunu özellikle hatırlatmak isterim. İş dünyamız ve yatırım ortamımız sizlere, her aşamada yardımcı olacaktır, ticareti ve yatırımı artırmak için her aşamada destekçi, teşvik edici bir tavır sergileyecektir” dedi.

“LETONYA İLE TÜRKİYE’NİN, EKONOMİK ALANDA MEVCUDUN ÇOK DAHA ÖTESİNE GEÇEBİLECEĞİNE İNANIYORUM”

Letonya ile Türkiye’nin her alanda olduğu gibi ekonomik alanda da mevcudun çok daha ötesine geçebileceğine samimi şekilde inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Engelleri aşarak, inşallah 1 milyar dolarlık bir ticaret hacmini yakalayacak, ülkelerimizin ekonomisini daha da büyüteceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle Sayın Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi, yüzde 60’ı orman alanlarıyla dolu olan bir Letonya’da mobilya sektöründeki arkadaşlarımızın, buradaki mobilyacılarla böyle müşterek yatırıma, özellikle burada da girmelerinin çok çok isabetli olacağına inanıyorum. Buradan Avrupa’ya açılma şanslarının çok daha güçlü olacağına inanıyorum ve bu buluşmanın yeni iş birliklerine kapı aralamasını temenni ediyorum” dedi.

Tüm Haberler