15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Letonya ile Demokratik Değerler Temelinde Kurduğumuz İlişkiler Her Geçen Gün Gelişiyor”

23.10.2014
“Letonya ile Demokratik Değerler Temelinde Kurduğumuz İlişkiler Her Geçen Gün Gelişiyor”

 

Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirdikleri görüşmelerde ikili ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını ve iş birliğinin hemen her alanda ileriye taşınması yönünde atılabilecek adımları değerlendirdiklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, Letonya’nın yeniden bağımsızlığını kazanmasının ardından uluslararası sistemdeki haklı yerini alması yönündeki gayretlerine daima destek verdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret için bulunduğu Riga'da Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile birlikte ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

İki ülke arasındaki anlaşmaların imzalanmasının ardından yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine ve heyetine gösterilen samimi misafirperverlik için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan karşılıklı ziyaretleri hatırlatarak, bu temasların ardından gerçekleştirdiği ziyaretin; ilişkilerin ve iş birliğinin daha da güçlendirilmesi yönündeki ortak iradenin teyidine vesile olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’NİN LETONYA’YA VERDİĞİ DESTEK

Açıklamasında, Türkiye’nin, Letonya’yı 1925 yılında tanıdığını ve karşılıklı olarak diplomatik ilişki kurulduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarih boyunca bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele etmiş olan Letonya’nın bu mücadelesini gönülden desteklemiş bir ülkeyiz. Nitekim bu anlayışın bir neticesi olarak, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ertesinde Letonya ile yeniden diplomatik ilişki kurduk. 1994 yılında imzaladığımız “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması”, Türkiye ile Letonya arasındaki ilişkilerin güçlü bir temele oturmasını sağladı. Letonya ile ortak evrensel insani ve demokratik değerler temelinde kurduğumuz ilişkiler, her geçen gün daha da gelişiyor. Bu doğrultuda Türkiye, Letonya’nın yeniden bağımsızlığını kazanmasının ardından uluslararası sistemdeki haklı yerini alması yönündeki gayretlerine daima destek verdi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Letonya’nın NATO üyeliğini destekleyen ülkelerin başında Türkiye geldiğini vurgulayarak, 2006 yılında Türkiye’nin, NATO’nun “Baltık Hava Polisliği” misyonu çerçevesinde, bölgenin hava sahasının korunmasına fiilen katkı sağladığını da belirtti.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ HER ALANDA İLERİ TAŞINACAK”

Gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerde, ikili ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını ve iş birliğinin hemen her alanda daha da ileriye taşınması yönünde atılabilecek adımları ayrıntılarıyla değerlendirdiklerine söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “ İki müttefik ülke olarak bölgemizdeki önemli gelişmeler ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Bu vesileyle, Letonya’nın 2015 yılının ilk yarısında AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olmasının ışığında, ülkemizin AB’ye üyelik sürecindeki mevcut gidişata dair görüşlerimizi de paylaştık. Letonya’nın AB müzakerelerimizde ülkemize verdiği destekten ötürü Sayın Cumhurbaşkanı’na huzurlarınızda bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”

TÜRKİYE’NİN AB HEDEFİ

AB’ye üyelik hedefinin Türkiye için stratejik bir tercih olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa Birliği’ne stratejik, jeo-politik, ekonomik, kültürel ve sosyal boyutlarda artı değer katacağını vurguladı.

EKONOMİ VE EĞİTİM ALANINDAKİ İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Letonya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini belirterek, “İki ülke ticaret hacmi 2013 yılında 324 milyon dolar düzeyine yükseldi. Görüşmelerimizde Türkiye ile Letonya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da ileri taşınmasına yönelik fırsatların değerlendirilmesi hususunda mutabık kaldık. Sayın Berzinç’in, New York’da yaptığı öneri doğrultusunda bilimsel alanda iş birliğimizin güçlendirilmesi amacıyla heyetimize üniversitelerden temsilcilerimizi de dâhil ettik. Üniversiteler arasında da bir iş birliğinin geliştirilmesi noktasında da mutabık kaldık. Ziyaretimizde iki önemli üniversitemizin rektörünü de getirmiş bulunuyorum, bu görüşmeleri yapacaklar. Ülkemizin bütün işadamlarıyla ilgili kuruluşlarının yönetim kurulu başkanlarını, bunun yanında girişimci kuruluşlarımızın temsilcilerini, beraberimizde getirdik. Biraz sonra bir toplantı da yapacağız” dedi.

Açıklamasında, 2013 yılında ülkemizi ziyaret eden Leton turist sayısının 50 bini geçtiğini, 2014 yılında bu sayının daha da artacağını ümit ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “2015 yılında ilişkilerimizin 90’ıncı yıldönümünü idrak edeceğimiz dost ve müttefik Leton halkına, Cumhurbaşkanı Sayın Berzinç’in şahsında selam ve saygılarımı sunuyorum.”

LETONYA CUMHURBAŞKANI BERZİNÇ: “MÜLTECİLERİN KORUNMASI KONUSUNDA TÜRKİYE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR”

Cumhurbaşkanı Berzinç’de yaptığı açıklamada 90 yıldır süren iki ülke ilişkilerinin yoğun bir şekilde geliştiğine işaret etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde, hem Doğu Avrupa, hem de Orta Doğu’da güvenlik konuları ile ilgili endişeleri karşılıklı olarak paylaştıklarını belirten Cumhurbaşkanı Berzinç, “Letonya, uluslararası hukuk çerçevesinde Türkiye’nin çalışmalarını gayet yakından takip etmektedir. Özellikle Suriye’de, Kobani’den ve diğer bölgelerden geçen” dedi.

“TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Berzinç, açıklamasında Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklediklerini yineleyerek, gelecek yıl Letonya’nın AB dönem başkanlığı sırasında ilişkileri daha çok geliştirme konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini aktardı.

İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Basın açıklamasının öncesinde, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Letonya Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Arasında Niyet Mektubu ve Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Letonya Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı Arasında Tarım Alanı’nda Teknik Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Protokolü imzalandı.

 

Tüm Haberler