15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Türkiye, Afganistan ve Pakistan Arasındaki Dayanışma, Bundan Sonra da Kararlılıkla Sürdürülecektir”

18.10.2014
“Türkiye, Afganistan ve Pakistan Arasındaki Dayanışma, Bundan Sonra da Kararlılıkla Sürdürülecektir”

 

Afganistan Devlet Başkanı Ahmedzai ile düzenlediği ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki iş birliğinin stratejik ve ticari boyutlarına vurgu yaparak Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki dayanışma çerçevesinde İstanbul Süreci’nin çok önemsendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmedzai ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ ALANLARI

Bir basın mensubunun,  “Afganistan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler 2013 sonunda yaklaşık 300 milyon dolardı. Bu ticari ilişkileri geliştirmek için ilerde ne gibi adımlar atacaksınız?” sorusuna cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk girişimcilerinin Afganistan’da altyapıyla ilgili yatırımlarına işaret ederek, “Altyapının yanında ulaşımla ve inşaatla alakalı olan adımlar da var. Bugüne kadar atılan ve madencilik alanında atabilecekleri adımlar olduğuna inanıyorum. Bir diğer alan da, biliyorsunuz, petrol aramalarıyla ilgili çalışmalar var. Ortak bir yanımız daha var, gıda da müşterek yapabileceğimiz işler var. Şimdi bu stratejik ortaklıkla ve bu dostluk anlaşmasıyla birlikte her bakanlığımız kendi alanlarını ilgilendiren konularda çalışmalarını yürütecekler. Bunun sekretaryasını da Dışişleri Bakanlığı yürütecek ve bir yıl Türkiye’de bir yıl Afganistan’da olmak üzere adeta Bakanlar Kurulu toplantılarını yapmak suretiyle tüm bakanlıklar neler yapabilir bunları da ayrıca aramızda müzakere edeceğiz, karara bağlayacağız ve takip edeceğiz” dedi.

“HALKI MÜSLÜMAN OLAN BU ÜÇ ÜLKENİN DAYANIŞMASI ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Afganistan, Türkiye ve Pakistan arasında gerçekleştirilen üçlü toplantıların gelecekte ne tür faydalar sağlayabileceğine ilişkin soruya ise, “Tabii bu sorunun cevabında nereden bakıldığı çok önemli. Nereden bakıyorsunuz, ne gibi bir cevap bekliyorsunuz bu önemli. Bakın ben konuşmam esnasında bir şey söyledim. Özellikle seçimler esnasında Pakistan yönetiminin Afganistan sınırlarındaki kontrol mekanizmalarını iyi çalıştırmış olması terör unsurlarının Afganistan’a geçmesi gibi bir konuda ortaya koydukları engellemeler memnuniyet verici durumdaydı dedim. Bu tabii terör unsurlarıyla olan mücadele değil. Ayrıca Pakistan, Afganistan, Türkiye arasındaki diğer her alanda atılabilecek adımlardır, bu sürecin devam ettirilmesi lazım. Siyasette kısa süreler vardır, uzun vadeli süreler vardır. Bu süreler içerisinde bu ülkelerin attığı bu adımların neler getirip götüreceğini zaman ortaya çok daha açık net ortaya koyar, koyacaktır da. Burada halkı Müslüman olan üç ülke var. Halkı Müslüman olan bu üç ülkenin dayanışması bundan sonraki süreçte de beklentilerimiz içerisinde kararlı bir şekilde gerçekleşmesi gereken programlardır, planlardır. Onun için biz İstanbul Süreci’ni önemsiyoruz. Onun için üç ülke arasındaki bu dayanışmayı önemsiyoruz. Umutsuz değiliz, atılacak adımlar, alınacak neticeler var” şeklinde cevap verdi.

Tüm Haberler