15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Afganistan'ın, Türkiye'nin 1920'deki Doğuşuna Katkısının Unutulması Mümkün Değildir”

18.10.2014
“Afganistan'ın, Türkiye'nin 1920'deki Doğuşuna Katkısının Unutulması Mümkün Değildir”

Kabil’de, Afganistan Devlet Başkanı Ahmedzai ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan ve Türkiye arasında çok güçlü bağların bulunduğunu belirterek, “Bütün arzumuz, bütün gayretimiz aramızdaki bu bağların kopmadan devam etmesidir” dedi.

 

Kabil’de, Afganistan Devlet Başkanı Ahmedzai ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan ve Türkiye arasında çok güçlü bağların bulunduğunu belirterek, “Bütün arzumuz, bütün gayretimiz aramızdaki bu bağların kopmadan devam etmesidir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmedzai ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Devlet Başkanlığı Sarayı'nda baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Afganistan Devlet Başkanı Ahmedzai, çalışma yemeğinde de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından, anlaşmaların imza töreni sırasında Afganistan Devlet Başkanı Ahmedzai, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Afganistan'ın en yüksek şeref madalyası olan Gazi Amanullah Han Şeref Madalyası'nı takdim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ahmedzai'ye içten ev sahipliği dolayısıyla teşekkür ederek, bunun iki ülkenin tarihin derinliklerinden gelen o ruh kökünün bugüne taşıdığı anlayışın en güzel tezahürü olduğunu ifade etti.

“MUTABAKAT HÜKÜMETİNİN KURULMASI, BİRLİĞİN VE BERABERLİĞİN GELECEĞE YANSIMASI ADINA ÖNEMLİDİR”

Afgan halkının, kısa bir süre önce seçimle ilk defa yeni yönetim oluşturduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkın iradesinin burada tecelli ettiği ve sonucunda Afganistan'da bir milli mutabakat hükümetinin kurulduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen seçimlerde oy oranlarının ortada olduğunu belirterek, bir mutabakat hükümetinin kurulmasının, birliğin ve beraberliğin geleceğe yansıması noktasında önemli olduğunu söyledi.

Bunun başarılmasının her türlü takdirin üstünde bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Değerli kardeşimi kutluyorum, tebrik ediyorum. Bu mutabakat hükümetinin içinde yer alan tüm kardeşlerimizi de şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. İnanıyorum ki Afganistan'ın bundan sonraki yürüyüşü çok farklı olacaktır" dedi.

TÜRKİYE’NİN KURULUŞUNA AFGANİSTAN’IN KATKISI

Gerçekleştirilen görüşmelerde özellikle bölgedeki gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki gelişmeleri değerlendirirken tarihe de döndüklerini, Afganistan'ın, Türkiye'nin 1920'deki doğuşuna katkısının unutulmasının mümkün olmadığını, o doğuşta Afganistan'ın çok farklı bir konumu ve yeri bulunduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan'ın da verdiği mücadelelerde Türkiye'nin, Afganistan'ın yanında olmamasının mümkün olmadığın söyledi.

Türkiye’nin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Afganistan'ın yanında yer alacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl sonu itibarıyla ISAF'ın görev süresinin artık sona ereceğini ama Türkiye, ABD, Almanya ve İtalya'nın bu yolculuğa devam edeceğini aktardı.

TÜRKİYE VE AFGANİSTAN ARASINDAKİ ÇOK BOYUTLU İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte de Türkiye'nin üzerine düşeni en güzel şekilde yerine getireceğini belirterek, "Şu anda 2015-2016 yıllarına yönelik Kabil Havalimanı'nın işletilmesi, korunması bizim üzerimizde olacak ve bu süreci bizler bu noktada üstlenmek suretiyle yürüteceğiz. Tabii bölgedeki gelişmeler Afganistan'dan kopuk değildi. Bütün bunları ele alırken Irak, Suriye bu meseleleri de etraflıca görüşme imkânımız oldu. Bunları da etraflıca görüştük. Zaten değerli kardeşim bu konuları o da yakinen takip ediyor. Ve bunları en güzel şekilde değerlendirirken, 'İslam dünyasındaki bakışımız ne olabilir?' bunları da tabii ki aramızda değerlendirdik. Önemli bir adım, İstanbul süreci olarak bilinen, biliyorsunuz Pakistan, Afganistan ve Türkiye olarak başlayan bir süreç vardı. Bu sürecin aynı kararlılıkla devamını, bugün aramızda yine teyit ettik. Çünkü Pakistan, Afganistan arasında herhangi bir sıkıntının olması bizleri de sıkıntıya düşürür. Biz böyle bir sıkıntının olmasını değil iki kardeş ülkenin dayanışma içinde geleceğe yürümesi -ki bunun emarelerini de görüyoruz- inanıyorum ki Pakistan'ı da güçlü kılacaktır, Afganistan'ı da güçlü kılacaktır. Özellikle terörle mücadele konusundaki dayanışma burada çok çok önem ifade etmektedir. Hele hele yapılan seçimlerde Pakistan'ın sınır kapılarında terör unsurlarının geçişine yönelik aldığı tedbirler memnuniyet vericidir, bunlar da burada tabii ki huzurlu bir seçimin yapılmasını sağlamıştır" diye konuştu.

Görüşmede, özellikle ekonomideki atılacak adımlar ve bununla ilgili Türkiye'nin sıçramasının altında yatan gerçeklerin neler olduğunun etraflıca konuşulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti hükümetinin 2002'nin sonundan itibaren Türkiye'de attığı adımların neler olduğunu ve bu konularda da Afganistan ile müşterek olarak ne yapılabileceğini görüşme fırsatı bulduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde Türkiye Afganistan ilişkilerinin siyasi, askeri, ticari, kültürel alanda bundan sonraki boyutu üzerinde durulduğunu da söyledi. Afganistan’da alt yapı ve üst yapıyla ilgili birçok adım atıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  özellikle TİKA'nın burada attığı adımların her geçen gün kendisini çok farklı bir şekilde hissettirdiğini söyledi.

“BİZ BU YOLCULUĞUMUZU, BU KARDEŞLİK BAĞLARINDAN ALDIĞIMIZ GÜÇLE YİNE DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan'da süratli bir şekilde tarihi bir hastanenin inşa edileceğini bildirerek sözlerini şöyle tamamladı: "Hepsinden öte bir kültür noktasında Mevlana’nın doğum yeri olan evi elden geçirmek suretiyle onun yeniden inşası ve bu eserin Afganistan ve Türkiye arasında bir sembol olarak çok da farklı bir kültür zincirini, halkaları yeniden oluşturacağına inanıyorum. Bunun da yarın ihalesi yapılıyor ve süreç başlıyor. Hastanenin de yılbaşı itibarıyla ihalesi yapılarak süreç başlamış olacak ve bu adımlar aramızdaki bağların çok daha güçlü hale gelmesine vesile ayrıca olacaktır. Bu adımları atmakta da kararlı olduğumuzu ifade etmek isterim. Burada herhangi bir taviz söz konusu olmayacak. Biz bu yolculuğumuzu, bu kardeşlik bağlarından aldığımız güçle yine devam ettireceğiz. Bunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Bütün arzumuz, bütün gayretimiz aramızdaki bu bağların kopmadan, ekonomik alanda iş adamlarımızın birbirleriyle münasebetlerini daha da güçlendirmeleri, gerek ülkemizdeki iş adamlarımızın burada yaptığı yatırımları artırarak devam ettirmeleri. Örneğin madencilikte, ulaşımda, inşaatta, gıdada Afganistan'da yapılacak bir çok işler var. Buradaki iş adamlarının da ülkemizde yapabileceği veya 3. ülkelerde yapabilecekleri birçok işler var. Burada bilgi alışverişini yapma noktasında da atılabilecek adımlar olduğuna inanıyorum. Bu görüşmelerden bugün bunları da çıkardık ve bu dayanışma içinde inşallah birlikte geleceğe çok daha farklı yürüyeceğiz. Ben Türk halkının selamlarını Afgan halkına bu vesileyle iletmiş oluyorum. Değerli halef selef oldukları Karzai kardeşime de aynı şekilde selamlarımı gönderiyorum."

AFGANİSTAN DEVLET BAŞKANI AHMADZAİ: “AFGANİSTAN SİZİN İKİNCİ EVİNİZDİR”

Afganistan Devlet Başkanı Ahmadzai de yaptığı açıklamada, göreve geldikten sonra Afganistan'ı ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmasının kendisi için onur verici olduğunu belirterek, "Afganistan sizin ikinci evinizdir, hoş geldiniz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Gazi Amanullah Han Şeref Madalyası'nı takdim ettiklerini belirten Devlet Başkanı Ahmadzai, "Afganistan'a gelmenizden, dostluğunuzdan ve İslam dünyasının liderliğini temsil ettiğinizden dolayı size çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin geçen yıllarda eğitim ve sağlık alanları başta olmak üzere Afganistan'a önemli yardımlarda bulunduğunu hatırlatan Devlet Başkanı Ahmadzai, Afganistan ve Pakistan arasındaki siyası ve sınır sorunlarının konuşarak çözülebileceğini belirterek, "Bu konuda İslam dünyasının önemli şahsiyeti olan Erdoğan'ın rolü çok önemli" dedi.

Devlet Başkanı Ahmadzai, "Türkiye'nin İslam dünyasında refah simgesi olduğuna" işaret ederek, Türkiye'nin bugünkü konuma gelmesiyle ilgili tecrübeleri paylaşmak için Afgan-Türk heyetlerinin görüşeceğini bildirdi. Bölgenin güvenliği çerçevesinde Türkiye'nin rolünün önemine de işaret eden Devlet Başkanı Ahmadzai, "Erdoğan'ın Afganistan ziyaretinden sonra Türkiye'nin yürüteceği ilk proje, Belh kentinde bulunan Mevlana Celaleddin Rumi'nin babası Behavudin Veled'in öğretmenlik yaptığı medresenin tekrar inşa edilmesi olacak" dedi.

Devlet Başkanı Ahmadzai, Ali Abad Hastanesi'nin tarihi binasının Türkiye tarafından inşa edileceğini ayrıca Afganistan'da Türkiye tarafından kurulacak Mevlana Celaleddin Üniversitesi'nin iki ülke arasındaki iş birliğinin simgesi olacağını söyledi.

 

 

Tüm Haberler