15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Usta'ya Saygı” Gala Konseri’ni İzledi

12.10.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Usta'ya Saygı” Gala Konseri’ni İzledi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında, doğumunun 120. yıldönümü vesilesiyle Aşık Veysel onuruna düzenlenen “Usta'ya Saygı” Gala Konseri’ni izledi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen konserde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaparak, Aşık Veysel'in 7 yaşından itibaren dünyaya gönül gözüyle bakmış olmasının, dünyayı gönül gözüyle değerlendirmesinin çok anlamlı olduğunu vurguladı.

"GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞMA ANLAYIŞIMIZ ADETA AŞIK VEYSEL'İN ÇİZGİSİDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, "Hele hele hep söylediğim ve benim de siyasette bir yerde çizgimi belirleyen ifadeler olan 'uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece' anlayışı, bizim için adeta bir çizgiydi" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gece, gündüz gitmeyi adeta Aşık Veysel tarafından belirlenmiş bir istikamet çizgisi olarak gördüğünü belirterek, "Gece-gündüz millete, vatanımıza hizmet yolunda yürüdük, yürümeye de devam ediyoruz. Bitmedi, daha yürüyeceğiz. Tabii Aşık Veysel gönül gözüyle dünyayı görüyordu. Hele hele şu ifadesi çok çok anlamlı: 'İki kapılı bir handa, gidiyorum gündüz gece.' Evet dünya dediğiniz nedir ki? İki kapılı bir han. Bir kapıdan giriyoruz, öbür kapıdan gidiyoruz. Hayır ben gitmeyeceğim diyen, diyebilecek olan var mı? Nerede o cesurlar, çıksın ortaya. Yok. İster Cumhurbaşkanı ol gideceksin, ister trilyoner ol gideceksin. Bir kapıdan girdik, öbür kapıdan gideceğiz. Önemli olan, baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş meğer, bunu bırakabilmek. Temenni ederim ki o hoş sadaları bırakalım. Kendisini rahmetle yad ediyorum" dedi.

Konserde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da Aşık Veysel'in, "Uzun İnce Bir Yoldayım" adlı eserini bağlamasıyla çaldı ve söyledi.

Klarnet Ustası Serkan Çağrı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üzerinde Aşık Veysel’in fotoğrafıyla şiirinin yer aldığı bir tablo hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, geceye katılan Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer'e bir plaket verdi.

Geceye, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

DOĞUMUNUN 120. YILINDA AŞIK VEYSEL

Doğumunun 120. yılında Aşık Veysel'in hayatının ve anılarının anlatıldığı gecede sinevizyon gösterileri sunuldu. Aşık Veysel'in eserlerini Hakan Aysev, Zara, Yavuz Bingöl, Serkan Çağrı, Fettah Can gibi sanatçılar seslendirdi. Sanatçılara Orhan Şallıel yönetimindeki orkestra eşlik etti.

Tüm Haberler