15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Terör Örgütü Milletin Arasına Fitne Sokmak İstiyor; Tuzağa Düşmeyecek, İnadına Kardeşlik Diyeceğiz”

12.10.2014
“Terör Örgütü Milletin Arasına Fitne Sokmak İstiyor; Tuzağa Düşmeyecek, İnadına Kardeşlik Diyeceğiz”

 

Bayburt Vilayet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgeye ve ülkenin geneline son 12 yılda büyük yatırım ve hizmetlerin yapıldığını ve bunların devam edeceğini kaydetti. Son günlerdeki şiddet olaylarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, barıştan bahsedenlerin sokakları ateşe verdiklerini hatırlatarak, “Böyle barbarlık üzerine kurulmuş bir hareketin benim Kürt kardeşlerimi götüreceği hiçbir huzurlu ve ahlaklı liman yoktur. Terör örgütünün saldırılarına bakıp da asla kardeşlerinize husumet beslemeyin” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt Vilayet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Rize’deki programını tamamlayarak Bayburt’a geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, helikopterle indikleri Bayburt Genç Osman Stadı’nda Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, AK Parti Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Belediye Başkanı Mete Memiş ve diğer ilgililer karşıladı.

Konuşmasına, “Bayburt, kahramanların diyarı Bayburt; yiğitliğin, mertliğin ve dürüstlüğün şehri Bayburt. Şen olasın Bayburt. Çok hayır göresin ey Bayburt. Anaların yüreği pek, babaların gözü şimşek, gençlerinde tunçtan bilek, kahramanlar yurdu Bayburt” hitabıyla başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Bu kardeşiniz tüm Türkiye’nin 11 yıl Başbakanlığını yaptı. Şu anda hamdolsun tüm Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı vazifesini ifa ediyorum” diye sürdürdü.

“BAYBURT, YÜZDE 80 OY ORANIYLA 10 AĞUSTOS’TA BU KARDEŞİNİZE EN GÜZEL HEDİYEYİ VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizler ahde vefa gösterdiniz, âli cenaplık gösterdiniz ve bu kardeşinize sahip çıktınız. 10 Ağustos akşamı sandıklar açılıp da sonuçlar ortaya çıkmaya başladığında en yüksek oyun hangi illerimizden çıkacağını büyük bir merakla bekledim. Birincisi Rize oldu, ikincisi yüzde 80 oy oranıyla Bayburt oldu. Siz böyle rekor seviyede bir oy oranıyla bu kardeşinize en güzel hediyeyi verdiniz. Tüm Bayburt’a ve Bayburtlu tüm kardeşlerime gönülden teşekkür ediyorum. Rabbim her birinizden razı olsun. Rabbim Bayburt’u muhafaza eylesin. Rabbim bizi Bayburtlu şehit Osman’ın, Abdulvahap Gazi Hazretlerinin, kahraman Genç Osman’ın, Bayburtlu Dede Korkut’un, Kop Dağı şehitlerinin izinden ayırmasın. Hepsine Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Bayburtlu tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, Allah hepsinden razı olsun diyorum” dedi.

AÇILIŞI YAPILAN ESERLER

Bayburt’a teşekkür etmeye ve bu vesileyle Bayburt’ta yapımı tamamlanan eser ve hizmetleri açmaya geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt’ta 25 ayrı hizmet ve yatırımın tamamlandığını, bunların resmî açılışlarını bugün yapacaklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yapacakları yerler arasında Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ünitesi, 5 ayrı eğitim yatırımı, Bayburt Üniversitesi’nde 4 ayrı tesis, belediye tarafından yapılan tesis ve park, kent ormanı, Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılan tesisler bulunduğunu aktaran Erdoğan, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılan 340 konutun da hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi. SODES Projesi kapsamında 4 kapalı spor sahası ve 63 köye çocuk parkı inşa edildiğini, bunların da bugün açılışının yapılacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve hayırseverlerce gerçekleştirilen yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Bu yatırım ve eserlerde emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, bütün bu eserlerin Bayburt'a hayırlı olmasını dileğini ifade etti.

“SON NEFESİMİZE KADAR ÜLKEMİZE HİZMETTE SINIR YOK”

Başbakanlığı, aynı zamanda fahri milletvekili olduğu esnada Bayburt’a eserler, hizmetler kazandırmak için gerçekten çok samimi bir gayretin içerisinde olduğunu ve 12 yıl içinde Bayburt’a çok değerli hizmetler kazandırdığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii ki bitmedi. Hizmetin sonu yok. Ölene kadar; son nefesimizi verdiğimiz ana kadar. Ne demiştik biz, Âşık Veysel gibi, ‘Durmak yok yola devam’” dedi. Bayburt’un merkez ve ilçelerinde bu hizmetleri sürdürürken şunu unutmadık. ‘Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece; gideceğiz gündüz gece” ifadesini kullandı.

BAYBURT’A 12 YILDA YAPILAN YATIRIM VE HİZMETLER

Bayburt’ta tüm ilçelerde bütün derslik ihtiyaçlarını giderdiklerini ve mevcut okulları modernize ettiklerini, 2008 yılında da Bayburt’a üniversite kazandırdıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimin aklına gelirdi bu? Yani 15 sene önce, daha geriye gitmeye gerek yok, denseydi ki ‘Bayburt’a üniversite kurulacak’, inanır mıydınız? Fakat biz kurduk. Olay bu. Söz verdin mi yerine getireceksin. Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız” dedi. Konuşmasında Bayburt’ta yapılan hizmetleri anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2003 yılına kadar Bayburt’ta 2 kilometre bölünmüş yol olduğunu, 12 yılda Bayburt’a 76 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, 928 tane konut yaparak hak sahiplerine teslim ettiklerini söyledi. Demirözü Barajı’nı, içme suyu tesislerini, isale hattını, merkez Taht Göleti ve sulamasını, 28 taşkın koruma tesisini 12 yılda kazandırdıkları Bayburt’u 2006 yılında doğal gaz ile tanıştırdıklarını belirten Erdoğan, kentteki 16 tarihî eseri de restore ettiklerini anlattı.

“BU MİLLET KÜLLERİNDEN AYAĞA KALKTI VE ŞİMDİ YÜRÜYOR”

Bayburt-Trabzon yolu üzerine Salmankaş Tüneli’ni inşa ettiklerini, tünel tamamlandığında Bayburt-Trabzon arasındaki yolun 96 kilometre kısalacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte bunlar bir azmin, bir iradenin, bir varoluşun mücadelesidir. Bu millet evelallah küllerinden ayağa kalktı ve şimdi yürüyor. İnşallah bu tünel önümüzdeki yıl tamamlanacak ve hizmete açılacak” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zigana Tüneli’nin, Trabzon’un olduğu kadar Bayburt ve Gümüşhane’nin de projesi olduğunu, Zigana Dağı’na çift tüpten oluşan 12 kilometre uzunluğunda yapılacak tünelin proje çalışmaları tamamlandığını ve 10 Kasım’a ihale tarihi alındığını aktardı.

“ZİGANA TÜNELİ İLE KARADENİZ BÖLGESİ’NİN VE DOĞU ANADOLU’NUN EKONOMİK VE SOSYAL GELİŞİMİ ARTACAK”

Zigana’nın Doğu Karadeniz limanlarını, Anadolu’ya ve İran’a bağlayan bir arter olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapacakları tünelle bin 750 rakımları, bin 250 rakıma düşüreceklerini, güzergâhı 10 kilometreden fazla kısaltacaklarını, ekonomi ve zaman açısından tasarruf sağlanacağını, kış şartlarının bertaraf edileceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güzergâh, ticaret ve lojistik trafiğinin ana merkezi olacak. Tünelle gerek Karadeniz Bölgesi’nin, gerekse Doğu Anadolu’nun ekonomik ve sosyal gelişimi artacak. Türkiye’nin en büyük tünellerinden birini Zigana Dağı’na inşallah yapmış olacağız. O zaman Bayburt’un değeri daha artacak. O zaman siz şunu söyleyeceksiniz: Bayburt Bayburt olalı, bele tünel görmedi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bayburt’un sorunlarını ve ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Allah’ın izniyle Bayburt’la çok daha yakından ilgileneceğiz. Sayın Başbakanımıza, Bayburt’la daha yakın ve daha yoğun ilgilenilmesi için bu seyahatteki gözlemlerimi de aktaracağım. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı olarak da Bayburt’la özel olarak ilgileneceğimizi ve projeleri yakından takip edeceğimizi tekrar vurgulamak isterim. Sadece sizlerin, bizlerin çalışması yetmez; birlikte çalışacağız, el ele vereceğiz” dedi.

“HAKKÂRİ’YE HAVALİMANI YAPIYORUZ, İŞ MAKİNELERİNİ YAKIYORLAR; BU HAİNLİKTİR”

“İktidarımızdan önce kim derdi ki Şırnak’a, Muş’a, Ağrı’ya, Iğdır’a havalimanı yapılacak” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hakkâri’ye havalimanı yapıyoruz, düşünebiliyor musunuz, iş makinelerini yakıyorlar, müteahhitleri hala tehdide devam ediyorlar. Biz hizmet götüreceğiz, onlar ‘istemezük’ diyorlar. Bunlar hain. Ben Hakkârili kardeşlerime sesleniyorum, biz ‘Batıda ne varsa, Güneydoğu’da, Doğu’da da o olacak’ dedik. Onlar uçağa binerken benim Hakkâri’deki Kürt kardeşim niçin binmesin; bunun için yapıyoruz bunları. Ona karşı çıkarlar, baraj yaparsın barajlara karşı çıkarlar. Neymiş, ‘Teröristlerin geçmesini engelliyormuş onun için.’ Ya baraj niye yapılır? Rabbimin verdiği suyu değerlendirelim diyoruz. Çünkü yıllar yılı bu ülkede, ‘Su akar, Türk bakar’ diyorlardı. Biz geldik, ‘Hayır’ dedik. Su akar, Türk yapar ve yapmaya başladık. Bu dağlardan gelen sular, akıp da denizlere gitmesin, bunları alalım en güzel şekilde değerlendirelim, hem içme hem kullanma hem de enerji üretiminde bunlardan istifade edelim dedik” şeklinde konuştu.

“BARBARLIK ÜZERİNE KURULMUŞ BİR HAREKET, KÜRT KARDEŞLERİMİ HUZURLU VE AHLAKLI BİR LİMANA GÖTÜREMEZ”

Hidroelektrik santrallerle büyük bir açığın kapatıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Kürt vatandaşımdan okulu, kitabı, kütüphaneyi esirgedikleri gibi suyu da enerjiyi de esirgiyorlar. ‘Sen karanlıkta kal, aydınlanma’ diyorlar ya. Yaptıkları bu. Yetmedi, Kürt kardeşimden özgürlüğü de esirgiyorlar ve utanmadan, sıkılmadan meydanlarda ‘Biz barıştan, özgürlükten yanayız’ diyorlar. Ne barışı, ne özgürlüğü ya? Böyle barış olur mu? Cam, çerçeve, her yeri yakıp yıkacaksınız, ondan sonra benim güvenlik güçlerime, polisime kurşun sıkacaksın; sonra utanmadan, sıkılmadan bir de barıştan bahsedeceksin. İşte bedelini nasıl Bingöl’de ağır ödediyseler bundan sonra da ağır ödeyecekler. Böyle barbarlık üzerine kurulmuş bir hareketin benim Kürt kardeşlerimi götüreceği hiçbir huzurlu ve ahlaklı liman yoktur. Bunlar sadece zulmü, barbarlığı ve diktatörlüğü bilirler. Kürt kardeşlerimizi de bu barbarların elinden inşallah biz kurtaracağız.”

“TERÖRİST İLE MASUM KARDEŞLERİMİZİ BİRBİRİNDEN AYIRIP İNADINA KARDEŞLİK DİYORUZ”

“Terör örgütünün saldırılarına bakıp da asla ve asla kardeşlerinize husumet beslemeyin” diye uyarıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir mümine, Müslüman’a bunun yakışmayacağını belirterek, masum ile suçlunun birbirinden ayrılması gerektiğini vurguladı. Terör örgütünün kardeşlerin arasına nifak sokmak istediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Biz bu oyuna da gelmeyeceğiz. Bu terör örgütü milletin arasına fitne sokmak istiyor, biz bu oyuna da gelmeyeceğiz, bu tuzağa da düşmeyeceğiz. Terör ve teröristle, masum kardeşlerimizi inşallah birbirinden ayıracak, inadına kardeşlik diyeceğiz. Bakın, şu anda Doğu ve Güneydoğu’daki kardeşlerimiz de artık gerçeği çok net görüyorlar. Bu terör örgütünün nasıl İslami değerlere düşman olduğunu görmeye başladılar. Bu terör örgütünün nasıl huzura, kardeşliğe, ilerlemeye, kalkınmaya engel olduğunu görmeye başladılar” diye konuştu.

“ÇOCUKLARINIZIN HAYATLARINI BİR HİÇ UĞRUNA KARARTMAYA ÇALIŞANLARA KARŞI UYANIK OLUN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da annelerin dağa kaçırılan çocukları için cesaretle eylem yaptığını hatırlatarak, şöyle konuştu: “İnanın bu itirazlar daha da çoğalacak, burada kalmaz. Bu zulme, bu barbarlığa inanın Kürt anne ve babalar daha fazla seslerini yükseltecek. Buna inanıyorum. Bayburt’tan bir kez daha annelere ve o babalara tekrar sesleniyorum, çocuklarınızı sokaklardan çekin. Çocuklarınızın hayatlarını bir hiç uğruna karartmaya çalışıyorlar. Çocuklarınıza sahip çıkın. Bu terör örgütü ve onun siyasi uzantısı sizin çocuklarınızın kanı üzerinden hesap yapıyor. Buna karşı uyanık olun. Allah aşkına şu şımarıklığa bakar mısınız? Neymiş, ‘Türkiye, Kobani’ye yardım etsinmiş.’ Yahu tezkereye ‘Hayır’ diyeceksin, zalim Esed’e destek vereceksin; Halep, Hama, Humus ve Musul yanarken susacaksın, Suriye’deki 250 bin kardeşimiz o zalim Esed’in bombalarıyla öldürülürken susacaksın, Kobani’den kaçanlara sahip çıkan Mehmetçiğe taş atacaksın. Ondan sonra da utanmadan, sıkılmadan çıkıp, ‘Türkiye, Kobani’ye yardım etsin’ diyeceksin. Kobani’den gelen 200 bin Kürd’ü bağrını açarak evinde misafir eden kim? Türkiye değil mi? Nasıl bunu söylersiniz? Böyle bir şımarıklık olabilir mi, böyle bir bakar körlük olabilir mi? Sizin karşınızda bakkal dükkânı değil, Türkiye Cumhuriyeti var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Kobani bahanesiyle uluslararası kirli odaklara maşalık yapanlara boyun eğmeyiz. Onlara da bunun hesabını evvel Allah sorarız. İşte onun için sağduyulu, itidalli olacağız. Bunlara öfkelenerek, sokağa çıkarak asla ve asla istediklerini, arzu ettiklerini inşallah vermeyeceğiz.”

Bayburtluların da aklıselim ile hareket edeceğine ve itidali muhafaza edeceklerine inandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç merak etmeyin, biz kahraman Kop şehitlerinin, kahraman Şehit Osman’ın, Genç Osman’ın izinden gidiyoruz, onların aziz hatıralarına asla ve asla halel gelmeyecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda eserlerin yapımında emeği geçenlere şükranlarını iletti. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, 69 sırt numaralı “Recep Tayyip Erdoğan” yazılı Bayburtspor forması ve atkısı hediye edildi.

VALİLİK VE BELEDİYE BAŞKANLIĞINI ZİYARET

Bayburt Vilayet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilik ve belediye başkanlığını ziyaret ederek çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bayburt programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümüşhane’ye geçti.

Tüm Haberler