15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

"Türkiye, Kendisine Yönelik Her Türlü Tehdide Karşı Hazırlıklı ve Donanımlıdır"

07.10.2014
"Türkiye, Kendisine Yönelik Her Türlü Tehdide Karşı Hazırlıklı ve Donanımlıdır"

Gaziantep'te İslahiye Çadırkent Konaklama Tesislerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ensar-muhacir anlayışı içinde 1,5 milyon mülteciyi misafir ettiğini kaydederek, "Suriye ve Irak içinde Arap, Türkmen ve Kürt kardeşlerimize; Ezidi ve Süryanilere kadar ulaşıyor, etnik köken, din ve mezhep ayrımı yapmadan herkesin yardımına ulaşıyoruz. Bizim dinimizde ayrım yok" dedi.

 

Gaziantep'te İslahiye Çadırkent Konaklama Tesislerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ensar-muhacir anlayışı içinde 1,5 milyon mülteciyi misafir ettiğini kaydederek, "Suriye ve Irak içinde Arap, Türkmen ve Kürt kardeşlerimize; Ezidi ve Süryanilere kadar ulaşıyor, etnik köken, din ve mezhep ayrımı yapmadan herkesin yardımına ulaşıyoruz. Bizim dinimizde ayrım yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Gaziantep'te İslahiye Çadırkent Konaklama Tesislerini ziyaret ederek çeşitli inceleme ve temaslarda bulundu.

 

 

Gaziantep Havalimanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, Vali Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep milletvekilleri ve diğer yetkililer karşıladı.

"KABE'DE EDİLEN DUALAR İSLAM DÜNYASINA HUZUR GETİRSİN"

Havalimanında kendisini karşılamaya gelen vatandaşların yoğun ilgi ve sevgisiyle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlarla bayramlaştı.

Havalimanından İslahiye Çadırkent Konaklama Tesislerine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bulunanlara hitaben yaptığı konuşmada, kendisini dinleyen kalabalığın bayramını kutladı. Allah'tan nice bayramlara arzuladıkları şekilde yurtlarında, aileleri ve sevdikleriyle birlikte kavuşturmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mekke-i Mükerreme'de, Kabe'de, Mina'da edilen duaların kabul olmasını ve bayramların İslam coğrafyasına huzur getirmesi dileğini ifade etti.

"TÜRKİYE OLARAK SİZİ BURADA 4 YILDIR MİSAFİR ETMENİN HAKLI GURURU İÇİNDEYİZ"

Konuşmasında, "Bizler Türkiye olarak yaklaşık 4 yıldır sizleri burada misafir etmenin memnuniyeti, sevinci ve haklı gururu içindeyiz. Sizler muhacir oldunuz, mecburiyet içerisinde yurtlarınızı terk ettiniz. Bizler de ensar olduk, sizin için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Kim ne derse desin sizler bize asla yük değilsiniz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk - İslam kültüründe, medeniyetinde, geleneklerinde misafirin bereket, şeref olarak görüldüğünü vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Siz, hem bize ensar olma vasfını bahşettiniz hem de evimizi bereketlendirdiniz, evimizi şereflendirdiniz, evimizi şenlendirdiniz. İsterdik ki sizleri çok daha iyi şartlarda misafir edelim. Ancak şu an itibarıyla topraklarımızda misafir olan Suriyeli ağırlıklı olmak üzere Iraklı kardeşlerimizle beraber 1,5 milyon mülteci var. Bildiğiniz gibi en son IŞİD önünden kaçan yaklaşık 200 bin Suriyeli de topraklarımıza sığındı. Bu kadar büyük kitleyi arzu ettiğimiz şekilde, en iyi şekilde ağırlamak takdir ederseniz ki mümkün olmuyor. Elimizden geleni azami ölçüde yaptık, yapıyoruz ve yapacağız. Batı ne yazık ki buna seyirci. Birleşmiş Milletler Mülteciler Komisyonu bu işe seyirci. Sadece konuşuyorlar, iş üretmeye gelince netice yok. Şu ana kadar sadece topraklarımızdaki misafirlerimiz için -edep ediyorum ama biliniz diye söylüyorum- 4 milyar doları aşkın kaynak kullandık. Topraklarımızın dışında Suriye ve Irak'a gönderdiğimiz yardımlar yarım milyar doları aştı. Suriye ve Irak içinde Arap kardeşlerimize, Türkmen kardeşlerimize, Kürt kardeşlerimize, Ezidi, Süryanilere kadar ulaşıyor, etnik köken, din, mezhep ayrımı yapmadan herkesin yardımına ulaşıyoruz. Bizim dinimizde ayrım yok. 'Hayrun nas, men yenfeun nas' ölçü bu. Dikkatinizi çekiyorum, Avrupa şu ana kadar sadece 130 bin Suriyeli mülteci kabul etti ve şimdi de kapılarını kapattı. Ama biz 1,5 milyondan fazla kardeşimizi misafir ediyoruz. Dünyadan bize gelen destek ne yazık ki 200 milyon doları bile bulmadı. Hemen hemen bütün yardımları kendi kaynaklarımızla sizler için kullanıyoruz" diye konuştu.

"MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANA CANI, KANI VE NAMUSU HARAMDIR"

Suriye'deki çatışmalar başlamadan önce Şam rejimini çok samimi şekilde uyardıklarını, Bağdat yönetimine de aynı uyarıları yaptıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne yazık ki ne Esed ne de Maliki bizim samimi uyarılarımızı dinlemediler. Şimdi soruyorum; 250 bin Suriyeli kardeşimizi katleden zalim Esed bunun hesabını hem bu dünyada hem ebedi alemde nasıl verecek? Evlerinden, topraklarından, yurtlarından şu anda kovulmuş olan siz kardeşlerimizi yani Suriyeli vatandaşların acaba bu çektikleri çilenin hesabını nasıl verecek? Ben inanıyorum ki sizin beddualarınız onun için bir felah olmayacaktır" dedi.

IŞİD terör örgütü ile mücadelede havadan bombalamanın çözüm olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: "İşte IŞİD terör örgütü çıktı. Bu Suriye'de güç buldu. Bunlar İslam adına 'Allahu Ekber' diyerek, 'Allahu Ekber' diyenleri öldürüyorlar. Müslüman, Müslümanı bu şekilde öldürebilir mi? Müslümanın Müslümana canı, kanı, malı, ırzı haramdır" değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'nin Cardiff kentinde düzenlenen NATO Zirvesi'nde Batılı devletlerin başkanlarına, "Sadece havadan bombalamak suretiyle bu terörü sona erdiremezsiniz. Bununla ilgili olarak yerde kara harekâtında bu görevi ifa edenlerle iş birliği kurulmadıkça hava harekâtıyla bu iş bitmez" dediğini hatırlattı.

"KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK"

Konuşmasında, "İşte aylar geçti herhangi bir netice yok. Şu anda Ayn El Arab da diğer adıyla Kobani de düştü, düşüyor. Üç şey istedik. Bir; uçuşa yasak bölge ilan edilmesi lazım. İki; o bölgeye paralel güvenli bölge ilan edilmesi lazım. Üç; eğit - donat anlayışıyla Suriye ve Irak'ta oradaki ılımlı muhalif kesimin hem eğitilmesi hem de donatılması lazım" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslahiye'den tüm dünyaya seslendiğini belirterek, "Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur. Türkiye, kendisine yönelik her türlü tehdit karşısında müteyakkızdır, hazırlıklıdır, donanımlıdır" dedi.

"TÜRKİYE IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜNE DE PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE DE KARŞIDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'nin, şu anda Hükümete ve Türk Silahlı Kuvvetlerine gerekli olan yetkiyi bir yıl süreyle verdiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Özellikle, Suriye içindeki toprağımız olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yönelik bir tehdide, anında karşılık vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Sınırımızın yanıbaşındaki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Kobani olmak üzere Kürt Kardeşlerimizin yaşadığı kasaba ve şehirlere yönelik saldırıları da dikkatle ve endişeyle takip ediyoruz. Değerli kardeşlerim, şu anda ne yazık ki bakıyoruz Kobani ile ilgili konuşanlar, bir yandan tezkereye karşı çıkıyor, hem de Kobani'yi Türkiye'nin iç siyaset malzemesi, çözüm sürecinin de şantajı haline getirmeye çalışıyorlar. Şunu da İslahiye'den söylemek istiyorum. Türkiye, IŞİD terör örgütüne karşı olduğu kadar, aynı şekilde PKK terör örgütüne de karşıdır. "

"TÜRKİYE, BÖLGESİNDE HUZUR İSTİYOR"

Ülkemizin bölgede huzur istediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle seslendi: "Bu topraklar, kardeşlerinizin toprağıdır. Bu topraklar, sizi büyük bir muhabbetle bağrına basan ensar misali cömert insanların toprağıdır." Ülkemizde misafir edilen 1,5 milyon kişi içinden zaman zaman olumsuz işlerin içine girenlerin çıkabileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun tüm Suriyelilere teşmil edilmesinin yanlış olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Zaman zaman bazı haddini bilmeyenler, ensar olma ruhunu anlayamamış bazıları, olumsuz hareketler de sergileyebilirler. Bu da tüm milletimize teşmil edilmemelidir. Siz, kendi arzunuzla topraklarınıza dönünceye kadar, biz sizi misafir etmeye devam edeceğiz. Özgür, bağımsız, herkesin eşit temsil edildiği bir Suriye'nin kurulması için birlikte mücadele edeceğiz. Rabbim, sabrımızı artırsın, Rabbim sabrımızı inşallah zaferle neticelendirsin. Allah, yar ve yardımcımız olsun. İnşallah, bir sonraki bayram ve bayramlar bugünkünden farklı neşeli ve huzurlu olur. Hepinizin Kurban Bayramı'nı kutluyor ve Allah'a emanet ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra çadırkentte bulunan anaokulu ile bazı çadırları ziyaret ederek, Suriyelilerle bayramlaştı ve sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyareti sırasında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve İçişleri Bakanı Efkan Ala da eşlik etti.

Tüm Haberler