15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Bölgedeki Terörle Mücadelenin Ortak Bir Mutabakat İçerisinde Yürümesi Gerektiğine İnanıyorum”

23.09.2014
“Bölgedeki Terörle Mücadelenin Ortak Bir Mutabakat İçerisinde Yürümesi Gerektiğine İnanıyorum”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta basın mensuplarının IŞİD’e yönelik gerçekleştirilen operasyon ve Türkiye’nin tavrı konusundaki sorularını cevapladı. Bölgedeki terörle mücadeleye yönelik operasyonlar için bir yol haritasının çizilip, bunun kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Türkiye’nin üzerine düştüğü şekliyle adımlar atacağını belirtti.

ABD ve bazı Arap ülkelerinin Suriye'de IŞİD hedeflerine yaptığı operasyona ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda henüz gelen bilgiler çok çok farklı. Hedefler noktasında nereler vuruldu, nasıl vuruldu, henüz tam manasıyla henüz bilgileri net bize ulaşmış değil. Fakat bunlar biliyorsunuz, bunlar Sayın Obama'nın Çarşamba konuşmasında da Irak ve Suriye olarak ifade ettiği hedefler arasındaydı. Bu hedeflere yönelik atılmış olan bu adım özellikle bölgedeki terör örgütlerine karşı yapılmış bir eylem olarak bizim de olumlu yaklaştığımız bir adımdır. Bunun tabii, böyle bir olup, ondan sonra ardından şöyle ciddi bir ara verilmesi yanlış olur diye düşünüyorum. Bu yol haritasının kararlılıkla sürdürülmesi gerekir. Özellikle bölgedeki bu terörle mücadelenin ortak bir mutabakat içerisinde yürümesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

TÜRKİYE’NİN IŞİD OPERASYONUNA YÖNELİK TAVRI

Bir basın mensubunun, "Türkiye'nin katkısı bundan sonra ne olacak?" şeklindeki sorusuna cevaben Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunları aramızda kendileriyle de görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Ona göre üzerimize düşen görev neyse, terörle mücadelede bunu yapmaya, biz de üzerimize düştüğü şekliyle adımlarımızı atacağız. İnşallah döndükten sonra Hükümetimizle de görüşmeleri yapacağız. Bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra alacağımız karar çerçevesinde buradaki desteğimizi sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, desteğin askeri operasyonu da kapsayıp kapsamadığına ilişkin soruya da, "Her türlü kapsar. Askeri, siyasi, hepsi" dedi.

ABD BAŞKANI OBAMA İLE GÖRÜŞME PLANI

"Obama ile görüşme planınız var mı?" şeklindeki soruya da Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burada Dışişleri Bakanım, Sayın Kerry ile, bizim yine Sayın Obama'nın başkanlığında yapılacak olan toplantıya katılmak suretiyle oralarda düşüncelerimizi ifade edeceğiz. Bu akşam resepsiyon var. Resepsiyonda kendileri ile görüşme fırsatı zannediyorum ayaküstü de olsa bulacağız ve bu görüşmeleri bu şekilde sürdürüyoruz" dedi.

TAMPON BÖLGE OLUŞTURULMASI

Tampon bölge konusundaki sorulara cevaben de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buna zaten, gözü kapalı bakmayalım, bu bir vakıa. Söyledim, ‘’No fly zone’ (uçuşa yasak bölge) önemli. İki, bir defa Suriye tarafında bir güvenli bölge önemli bir şey. Çünkü bir buçuk milyon insan şu anda sadece bizde. Bunun bizde meydana getirdiği sosyolojik bir olumsuz gelişme var. Bunun giderilmesi lazım. Hala gelmeye devam ediyor. İşin bir üçüncü boyutu var: Bölücü terör örgütleriyle mücadele. Bunu aynı şekilde kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Bunu kendileri de zaten kabulleniyorlar. Bu çerçevede Türkiye olarak biz de üzerimize düşeni yerine getiririz" dedi.

Tüm Haberler