15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

Emine Erdoğan, "Tekâmül Sürdürülebilir Sanat Sergisi"nin açılışını yaptı

14.01.2022
Emine Erdoğan, "Tekâmül Sürdürülebilir Sanat Sergisi"nin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil'in eserlerinin atık malzemelerden üretilen kâğıtlarla buluştuğu, "Tekâmül Sürdürülebilir Sanat Sergisi"nin açılışını yaptı.

UNESCO'nun "Yaşayan İnsan Hazinesi" unvanına sahip ebru sanatçısı Barutçugil; atık pamuk, çiçek, Semerkant dut soymukları, doğal yapraklar, atık kenevir çuval ve bambu lifleri gibi doğal malzemeleri, Kâğıthane Belediyesinin El Yapımı Kâğıt Atölyesi'nde "sıfır atık" bilinciyle üretilen kâğıtlarla buluşturarak bir koleksiyon hazırladı.

Kâğıthane Belediyesi Sadabad Toplantı ve Sergi Salonu'nda sanatseverlerin ilgisine sunulan serginin açılışı, Emine Erdoğan, ebru sanatçısı Barutçugil ve Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Ebru sanatçısı Barutçugil, kurdele kesiminde yaptığı konuşmada, atölyede üretilen kâğıtların atıklardan oluşturulduğunu belirterek, "Çöp olabilecek malzemelerden kâğıt üretiliyor. 'Biz onları bir şekilde kendi sanatımızla birleştirip bir koleksiyon oluşturabilir miyiz?' diye yola çıktık. Kâğıt hakikaten çok önemli. Eğer kâğıt olmasaydı biz ne yapardık?" diye konuştu.

Serginin açılış kurdelesi, Emine Erdoğan'ın "hayırlı olsun" temennisiyle kesildi. Kurdele kesiminin ardından Emine Erdoğan'a, atıktan yapılan kâğıt üzerine basılmış Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğrafının yanı sıra kendi portresi hediye edildi.

Emine Erdoğan, sergideki 41 eseri inceledikten sonra el yapımı kâğıt atölyesine geçti. Atölyede; pamuk, kot, kâğıt, kenevir ve koli atıkları ile bunların kâğıda dönüşmüş hâllerini inceleyen Emine Erdoğan, atık ham maddenin su içerisinde kazanda kaynatılması, dövülmesi, özel süzgeçlerden geçirilerek keçe üzerinde kurutulması ve ütülenmesi gibi tüm safhaları deneyimleyerek kâğıt üretimi gerçekleştirdi.

Emine Erdoğan, daha sonra belediyenin sedef atölyesine de uğradı ve bu sanatın yapımıyla ilgili bilgi aldı.

Tüm Haberler