15 Temmuz

 

10 Soruda FETÖ

 

 

 

“Balkanlarda barış ve istikrarın korunmasına çok büyük önem veriyoruz”

07.10.2019
“Balkanlarda barış ve istikrarın korunmasına çok büyük önem veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’da yayımlanan Politika gazetesine verdiği mülakatta, “Sırbistan’da refah ve huzur artarak sürdüğü takdirde bunun tüm bölgeye olumlu yansımaları olacağına inanıyoruz. Sırbistan bölgesel barışın korunmasında ve bölgenin kalkınmasında büyük bir öneme ve role sahip” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’da yayımlanan Politika gazetesinin Dış Politika Editörü Dragan Vukotiç’in sorularını yanıtlayarak, Türkiye ve Sırbistan ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“TÜRKİYE, BALKANLARIN REFAH VE İSTİKRARINA ÖNEM VERİYOR”

Türkiye ve Sırbistan arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 140’ncı yıl dönümünde iki ülke arasındaki ilişkilerin mevcut durumunun sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin parçası olduğu Balkanların refah ve istikrarına önem verdiğini, buna katkıda bulunacak faaliyetlerde bulunmaya gayret ettiğini söyledi.

Sırbistan’ın Balkanlarda merkezi ve stratejik bir konuma sahip ülke olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sırbistan’la köklü, tarihî ve kültürel bağlara sahibiz ve ortak sınırlarımız olmasa da Sırbistan’ı komşu bir ülke olarak görüyoruz. Bugün ilişkilerimiz tarihinin en iyi seviyesinde. Bunda değerli Dostum Vuçiç’in rolü ve desteği büyük” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yıl önce ilişkilere ivme kazandıran bir Sırbistan ziyareti gerçekleştirdiğini anımsatarak, o dönem temelleri atılan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısının da ziyareti esnasında gerçekleştirileceğini kaydetti.

Türkiye ve Sırbistan arasındaki ikili ticaretin geliştiğini, Sırbistan’daki Türk yatırımlarının arttığını, bazı Türk firmalarının da Sırbistan’daki işlerini büyüttüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Keza TİKA’nın ortak tarihî ve kültürel mirasımızın korunması ve sağlık, tarım gibi farklı alanlarda kalkınma yardımlarını hayata geçirdiğini görmek gurur verici. Tüm bu gelişmelere paralel olarak bizleri en fazla sevindiren Türk kültürüne ve diline olan ilginin Sırbistan’da giderek arttığını görmek. Türkiye’de de Sırbistan’a ve Sırp kültürüne olan ilgi giderek artıyor. Bu durum turizm rakamlarında karşılıklı artış sağlıyor” dedi.

BELGRAD-SARAYBOSNA OTOYOLU DOSTLUK PROJESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti sırasında dostluk projesi olarak gördüğü Belgrad-Saraybosna Otoyolu’nun temelinin atılacağını belirterek, bu projenin en kısa sürede hayata geçirilmesine büyük önem verdiğini, bu projeyi sadece bölgesel ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesini sağlayacak bir proje olarak değil, bölgesel barışa da katkıda bulunacak ve gönülleri birleştirecek bir dostluk projesi olarak gördüklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli Dostum Vuçiç’le beraber olgunlaştırdığımız tüm bu projelerin sonuçlarını almaya başladığımızı görmek beni hem sevindiriyor hem doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Her iki tarafta mevcut bu güçlü siyasi iradeyle iş birliğimizi çok daha ileri noktalara taşıyacağımızdan şüphe duymuyorum” dedi.

“Bütün Balkanlarda barış ve istikrarın korunmasına çok büyük önem veriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’ın istikrarının korunmasına da önem verdiklerine işaret ederek, Sırbistan’ın ekonomik kalkınma çabalarını ve AB üyelik sürecini desteklediklerini söyledi.

“SIRBİSTAN BÖLGESEL BARIŞIN KORUNMASINDA ÖNEMLİ ROLE SAHİP”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sırbistan’da refah ve huzur artarak sürdüğü takdirde bunun tüm bölgeye olumlu yansımaları olacağına inanıyoruz. Sırbistan bölgesel barışın korunmasında ve bölgenin kalkınmasında büyük bir öneme ve role sahip. Bunu Belgrad’ı her ziyaret edişimde daha da yakından görme şansı elde ediyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Sırbistan arasında serbest ticaret anlaşması, vize anlaşması, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması ile çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmaları gibi temel ikili düzenlemeler olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2017 Ekim’inde gerçekleştirdiğim ziyaretin ardından ilgili kurumlarımız karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için gerekli hukuki altyapıyı daha da güçlendirecek adımları attılar. Oluşturduğumuz bu kuvvetli hukuki altyapı ve değerli dostum Cumhurbaşkanı Vuçiç’in de destekleriyle işadamlarımızı ve yatırımcılarımızı Sırbistan’daki faaliyetlerini arttırmaları için teşvik ettik. Böylece geçtiğimiz son birkaç yılda ekonomik ve ticari ilişkilerimiz daha da ivme kazandı. Ancak şunu da belirteyim, henüz bu alanda potansiyelimizi doldurmuş değiliz” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMLARIMIZLA SIRBİSTAN’DA YAKLAŞIK 8.000 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYORUZ”

İkili ticaret hacminin 2018 yılında rekor kırarak 1,2 milyar dolar seviyesini yakaladığını, bu rakamı kısa vadede 2 milyar dolar, sonrasında 5 milyar dolar seviyesine taşımayı hedeflediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen haziran ayında yürürlüğe giren revize Serbest Ticaret Anlaşması ve ziyareti sırasında imzalanacak sanayi ve yatırım alanlarındaki anlaşmalarla hedeflerin yakalanacağına olan inancını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk firmalarının Sırbistan’da istihdama katkı yapan yatırımlarının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, Sırbistan’da faaliyet gösteren Türk firması sayısının 2015 yılında 130 civarındayken, hâlihazırda 800’ü geçtiğini bilgisini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2011 yılında sadece 1 milyon dolar seviyesinde olan Sırbistan’daki Türk yatırımları, kayda değer bir artışla 2018 yılında 200 milyon dolara ulaştı. Yatırımlarımızla Sırbistan’da yaklaşık 8.000 kişiye istihdam sağlıyoruz. Geldiğimiz nokta yüzümüzü güldürmekle birlikte, daha fazlasını başarmak için potansiyel ve karşılıklı siyasi irade bulunuyor. İş adamlarımızın da bu yönde kararlı olduklarını görmek daha parlak bir gelecek için bize umut veriyor” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE-SIRBİSTAN İLİŞKİLERİ KARŞILIKLI ANLAYIŞ VE SAYGIYA DAYANMAKTADIR”

Türkiye ve Sırbistan’ın Kosova’nın bağımsızlığı hakkında farklı görüşlere sahip olduğunun anımsatılarak, bu durumun ikili ilişkileri nasıl etkilediğinin sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Kosova sorununda tarafların bütününün tatmin olduğu bir mutabakata varılması, Türkiye’nin de bir parçası olduğu Balkanların uzun vadeli istikrarı ve barışı için hayati önem taşıyor. Bu nedenle, Belgrad-Priştine Diyalog Sürecinin devamını ve tarafların özgür iradesine ve uzlaşısına dayalı kalıcı ve kapsamlı bir anlaşmaya varılmasını destekliyoruz. Sorunun çözümü için elimizden geleni yapmaya hazırız. İki ülke arasında varılacak bir mutabakat bizim de kabulümüz olacaktır. Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkiler karşılıklı anlayış ve saygıya dayanmaktadır. Ülkelerimizin çıkarlarına hizmet eden çok katmanlı bir iş birliği yürütüyoruz. Ülkelerimiz iş birliği alanları ile farklı bakış açışlarını kompartmanlara ayırabilecek olgunlukta dış politika geleneklerine sahiptirler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sırbistan’daki ve bölgedeki bazı milliyetçi Boşnak siyasetçiler, ‘Yeşil Koridor’ başlıklı bir projenin destekçiliğini yapıyor. ‘Yeşil Koridor’dan kasıt ise Sırbistan’daki Müslüman azınlığın yaşadığı bölgelerle, Bosna Hersek ve Kosova’yı birleştirmek. Müslüman gruplar, bu plana Türkiye’nin desteğinden bahsediyorlar. Bu konudaki düşüncenizi alabilir miyim?” sorusuna şu cevabı verdi: “Balkanlardaki tarihî ve kültürel bağlarımızı çok önemsemekle beraber Balkanlara yönelik politikamızı din eksenli yürütmüyoruz. Balkanların neresinde olursa olsun bu coğrafyanın tüm halklarını, Sırp, Boşnak, Arnavut, Hırvat ayırt etmeden, asırlarca birlikte yaşadığımız, gelecekte de yine her alanda iş birliği içinde olacağımız dostlarımız olarak görüyoruz. Biz Sırbistan’ın birlik, beraberlik ve huzur içerisinde olmasını, Avrupa entegrasyonunu başarıyla tamamlamasını ve müreffeh bir ülke olmasını istiyoruz. Ancak bazılarının ülkemizin Balkanlar’daki faaliyetlerinden, Sırbistan’la kurduğu güçlü iş birliğinden rahatsız olduğunu görüyoruz. Bu çevreler Türkiye’nin gayretlerini manipüle etmeye, olduğundan farklı yansıtmaya çalışıyorlar. Neyse ki değerli dostum Vuçiç’le ortak çabamız sayesinde ilişkilerimizi her geçen gün bir adım daha ileri taşıyarak bu çevrelerin planlarını boşa çıkarıyoruz. Benim herkese tavsiyem Balkanlarda çatışmaları artırmak yerine Balkanların geleceğine katkıda bulunacak siyasi projeler üretmeye kafa yormalarıdır.”

“BÖLGESEL, ETNİK VE DİNSEL HER TÜRLÜ MİLLİYETÇİLİĞE KARŞIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’daki Boşnak azınlık ile Türkiye’deki Sancak kökenli vatandaşların iki ülke arasında bir gönül bağı ve dostluk köprüsü oluşturduklarını belirterek, “Sırbistan’ın toprak bütünlüğüne saygılıyız. Bölgesel, etnik, dinsel her türlü milliyetçiliğe karşıyız. Ziyaretim vesilesiyle Yeni Pazar-Tutin yolunun modernizasyonu projesinin temelini atacağız. Sırbistan’ın diğer bölgeleri gibi Sancak’ın da kalkınması ve zenginleşmesine katkı sağlayacak bu gibi projelere Sırbistan Hükûmetiyle birlikte destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Bosna-Hersek’teki Boşnakların partisi Demokratik Eylem Partisi’nin, Bosna-Hersek için yeni bir yapılanma öngören açıklamasına dair yorumunun sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bosna-Hersek’teki ilgili tarafların onayını alacak adımlara bölgenin ve uluslararası toplumun destek vermesinin gerektiği aşikârdır. Biz, Bosna-Hersek’te hiçbir kesimi tam memnun etmediğini bildiğimiz Dayton Anlaşmasını, eksik yönleri bulunmasına rağmen, Bosna-Hersek için şu anda eldeki asgari uzlaşı olduğu cihetle destekliyoruz. Ancak, ilgili taraflar bu anlaşmayı iyileştirmek isterlerse, bunun BM’nin gözetiminde gerçekleştirilmesi gerektiğini daha önce de belirtmiştim” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm Haberler